З початку відкритої агресії Росія скоїла 148 злочинів проти журналістів та медіа в Україні
З початку широкомасштабного вторгнення в Україну, з 24 лютого до 24 березня 2022 року, російські окупанти скоїли 148 злочинів проти журналістів та медіа в усіх регіонах нашої країни.
Такі дані наводить Інститут масової інформації (ІМІ).
Відомо про щонайменше шість випадків захоплення журналістів росіянами в заручники й жорстокого поводження з ними, пише ІМІ.
Також окупанти обстріляли десять телевеж, які є цивільними об’єктами, що спричинило повне або тимчасове зникнення телевізійного та радіомовлення у восьми регіонах України.
Щонайменше 70 регіональних медіа припинили роботу внаслідок погроз з боку російських окупантів, захоплення ними редакцій, неможливості працювати в умовах тимчасової окупації, відсутності можливостей до друку та розповсюдження тощо.
У Києві та передмістях столиці під час виконання професійних обов’язків загинули п’ятеро журналістів:
- Євген Сакун, оператор телеканалу LIVE (загинув 1 березня під час російського ракетного обстрілу телевежі в Києві);
- Брент Рено, колишній кореспондент The New York Times (розстріляний росіянами 13 березня в Ірпені на блокпосту);
- П’єр Закржевскі, оператор телеканалу Fox News, громадянин Ірландії (загинув 14 березня під час артилерійського обстрілу російських військ у селі Горенка Київської області);
- Олександра Кувшинова, українська фіксерка, журналістка (загинула 14 березня разом з П’єром Закжевскі під час артилерійського обстрілу з боку російських військ у селі Горенка Київської області);
- Оксана Бауліна, журналістка російського The Insider, Фонду боротьби з корупцією Олексія Навального (загинула 23 березня під російським обстрілом у Києві під час виконання редакційного завдання).
Ще троє журналістів загинули як учасники бойових дій або внаслідок російських обстрілів не під час виконання ними журналістських обов’язків:
- Ділєрбек Шакіров, цивільний журналіст інформаційного щотижневика “Навколо тебе” — розстріляний 26 лютого в передмісті Херсона з автоматичної зброї;
- Віктор Дудар, військовий журналіст — загинув 6 березня під час боїв з російськими загарбниками під Миколаєвом;
- Віктор Дєдов, оператор телеканалу “Сігма” — загинув 11 березня в Маріуполі внаслідок обстрілу будинку.
Доля фотокореспондента Максима Левіна, який висвітлював бойові події під Києвом та зник 13 березня, досі не відома.
Поранення внаслідок обстрілів російських окупантів отримали щонайменше семеро журналістів на Київщині, Сумщині та Миколаївщині:
- репортер Стефан Вайхерт і фотограф Еміль Фільтенборг, данські журналісти видання Ekstra-Bladet — поранені 26 лютого на Сумщині в районі міста Охтирка, коли їхній автомобіль потрапив під обстріл;
- кореспондент британського телеканалу Sky News Стюарт Рамзі — отримав поранення внаслідок обстрілу російськими військами в Бучі на Київщині 28 лютого; оператора каналу Річі Моклера врятував бронежилет;
- швейцарський журналіст Гійом Бріке — дістав поранення 6 березня в Миколаївській області внаслідок російського обстрілу авто, в якому він перебував; його також пограбували, причому окупанти чітко бачили знак “преса” на автомобілі;
- кореспондент “Радіо Свобода” Мар’ян Кушнір — отримав поранення та контузію внаслідок ракетного обстрілу 11 березня поблизу Києва;
- американський журналіст Хуан Дієго Херрера Арредондо — поранення отримав 13 березня в Ірпені під Києвом внаслідок обстрілу російських військ;
- кореспондент американського телеканалу Fox News Бенджамін Голл — був госпіталізований з важким пораненням, яке отримав 14 березня під час підготовки репортажу під Києвом.
Під російський обстріл на Запоріжжі потрапила журналістка “Громадського” Вікторія Рощина, згодом її захопили в полон, зараз вона вже на свободі.
Під обстріл російських військ потрапили двоє журналістів чеського видання Voxpot Майда Сламова і Войтех Богач.
Також під вогонь окупантів на Київщині потрапляли знімальні групи ТСН, “Фактів” ICTV та “Настоящего времени”.
Водночас ІМІ зафіксував шість випадків захоплення та викрадення журналістів російськими окупантами, з них чотири — на тимчасово окупованій території:
- у Мелітополі Запорізької області — викрадення журналістів та видавця газети “Мелітопольські відомості”, взяття в заручники батька журналістки видання “РІА-Мелітополь”;
- у Новій Каховці на Херсонщині — Олег Батурін.
Окупанти обстріляли десять телевеж у восьми регіонах України: Мелітополь (Запорізька область), Київ та село Винарівка (Київщина), Харків (двічі вдарили по телевежі), Рівне, Вінниця, Коростень (Житомирщина), Лисичанськ (Луганщина), Білопілля (Сумщина). Унаслідок російських авіаударів повністю або частково в цих регіонах зникало українське мовлення.
Окупанти захоплювали редакції українських медіа та вмикали російські канали. Зокрема, російські окупанти примусово відімкнули Херсон та Мелітополь від українського мовлення, будівлю “Суспільного” в Херсоні окупанти замінували.
Зафіксовано численні DDoS-атаки на сайти українських онлайн-медіа та громадських організацій, які висвітлюють війну Росії проти України. Хакерських атак зазнали сайти “Суспільного”, НВ, 5 каналу, “Бабеля”, луцький сайт “Конкурент”, видання “Полтавська хвиля”, сайт херсонської газети “Новий день”, фінансове видання Minfin.com.ua, херсонське видання МОСТ, сайт телеканалу “Еспресо” тощо. Водночас ІМІ фіксує фішингові атаки на українські редакції та журналістів.
Найбільше злочинів Росія скоїла в Києві та області — вбивства, поранення, зникнення, викрадення, обстріли журналістів, погрози, кіберзлочини. Далі Запоріжжя та Херсонщина, деякі міста цих регіонів окуповані російською армією. Там зафіксували випадки викрадень, обстрілів журналістів, погроз, кіберзлочини захоплень редакцій медіа та вимкнення українського мовлення.
З початку повномасштабного вторгнення Росії українські правозахисні організації фіксують численні випадки насильницьких зникнень громадських активістів, волонтерів, журналістів та представників місцевої влади в окупованих населених пунктах та містах в облозі, а також є випадок викрадення рятувальника, задіяного в евакуації цивільних.
ZMINA підготувала список людей, про яких відомо, що вони були викрадені представниками російської окупаційної влади. Список буде оновлюватись.