Параюристи: для чого вони і як працюють у світі та в Україні?
В Україні з 2017 року працюють громадські радники, або параюристи. На створення цього нового інституту надихнув досвід параюристів з усього світу, який зібрано міжнародною мережею NAMATI.
За спектром завдань та функцій українські громадські радники вписуються в загальний міжнародний рух параюристів (paralegals), які допомагають людям у найрізноманітніших куточках світу: Молдові, ПАР, Канаді, Сьєрра-Леоне, США, Індонезії та багатьох інших країнах.
Але країни та громади обирають свій шлях, системи не повторюють одна одну. Як це працює в ПАР, Індії, Канаді, Молдові, США та Україні?
УКРАЇНА: ПЕРША ТОЧКА ДОСТУПУ ДО ПРАВОСУДДЯ
Перша хвиля українських сертифікованих громадських радників почала працювати наприкінці 2017 року в 13 областях України.
Вони інформують своїх сусідів про їхні права, працюють над правопросвітою, перенаправляють людей до кваліфікованих юристів або відповідних громадських організацій, супроводжують громади у вирішенні дотичних до права питань (пільги, дороги, освіта, будівництво). Наприклад, у Сумський області громадська радниця допомогла мешканцям будинку скласти звернення до сільського голови щодо впорядкування прилеглої території: було спиляно старі дерева, перекладено дорожнє покриття.
Досягнення мережі громадських радників в Україні можна буде оцінити наприкінці 2018 року. А тим часом у вересні в Харкові стартує навчання третьої хвилі громадських радників з Харківської, Донецької, Луганської та Полтавської областей.
ПАР: ПАРАЮРИСТИ ВИЗНАНІ ДЕРЖАВОЮ
У ПАР вже більше 20 років працює система підготування параюристів через юридичні клініки правничих факультетів університетів.
Ця система виникла через протистояння режиму апартеїду та життєвої необхідності захищати права темношкірого населення. Саме в цій країні параюристи отримали найбільше визнання на державному рівні: вони працюють у судах, у поліції (на прийнятті заяв від потерпілих), а також у юридичних фірмах, у банках та страхових компаніях. Мережа південноафриканських параюристів має можливість отримувати фінансування з різних джерел, включно з державним.
ІНДІЯ: ПАРАЮРИСТИ НАДИХАЮТЬ ГРОМАДИ
“Босоногі юристи” в штаті Керала (Індія) допомагають своїм співвітчизникам відстоювати права у боротьбі проти міжнародних корпорацій та індустрій, які забруднюють навколишнє середовище.
Саме параюристи змогли активізувати громаду, подолати пасивність та надихнути людей. Спочатку бідні індійські селяни не вірили, що можуть щось змінити та протистояти “монстрам” великих компаній. Але з допомогою параюристів, селяни змогли підняти питання захисту своїх земель, і наразі розроблено відповідне екологічне законодавство, а заводи почали обмежувати шкідливу діяльність.
КАНАДА: ПАРАЮРИСТИ ЯК ОКРЕМА ПРОФЕСІЯ
У Канаді спільнота з більше ніж 37 000 параюристів визнана окремою легальною професією. Охочі стати параюристами проходять навчання у своїй провінції, складають іспит та після отримання ліцензії можуть навіть представляти інтереси клієнтів у судах.
У Канаді параюристи надають послуги в питаннях дуже широкого спектру: дорожні аварії, сімейні суперечки, правова допомога особам з інвалідністю, правовий супровід іммігрантів та представників корінного населення.
МОЛДОВА: ПАРАЮРИСТИ ДОПОМАГАЮТЬ ВРАЗЛИВИМ СПІЛЬНОТАМ
Параюристи дуже ефективно співпрацюють із вразливою частиною населення. У Молдові, наприклад, молоді роми, які пройшли навчання, отримують можливість допомагати іншим.
Люди, які не довіряють представникам влади, більш охоче йдуть на контакт із представниками своєї громади. Молдовські параюристи допомагають ромам отримувати документи, паспорти, реєструвати власність, захищати свої права та протидіяти дискримінації.
США: ПАРАЮРИСТИ В СУДАХ
Поява параюристів у США пов’язана з віддаленістю – іноді географічною, але найчастіше фінансовою – кваліфікованих адвокатів-практиків від бідного населення. Наразі параюристи в Америці надають правові консультації, готують документи, працюють помічниками адвокатів.
У Нью-Йорку правові помічники зустрічають людей на вході до суду та супроводжують їх протягом усього процесу, допомагають тим, хто не зміг найняти адвоката, підготуватися до захисту своїх прав перед суддею. Американські параюристи мають розгалужену мережу асоціацій, об’єднану в Національну федерацію асоціацій параюристів, яка встановила стандарти навчання та моніторить якість наданої параюристами допомоги.
ЯК ПРИЄДНАТИСЯ ДО РУХУ ПАРАЮРИСТІВ В УКРАЇНІ?
Наступні набори будуть оголошені у 2019 році. А тим часом уже 19 вересня цього року розпочне своє навчання третя хвиля громадських радників зі східних областей. Вони пройдуть навчальний курс із трьох модулів й отримають свідоцтво, а повернувшись додому, надаватимуть правову інформацію, перенаправлятимуть людей до відповідних інституцій, допомагатимуть громадам спільно вирішувати правові проблеми. Відчуваєте в собі сили та бажання? Слідкуйте за нашими оголошеннями й, можливо, наступного разу ми вже розповідатимемо про ваш досвід.
Ольга Гальченко, менеджерка програми “Права людини і правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”