У колонії помер в’язень Олександр Кушніренко, якого суд не звільнив попри важкі хвороби

Дата: 10 Березня 2025
A+ A- Підписатися

У колонії помер в’язень Олександр Кушніренко, якого попри важкий стан здоров’я відмовився звільнити Харківський районний суд Харківської області під головуванням судді Олександра Базова. 

Увагу на випадок звернули в Харківській правозахисній групі. 

Олександр Кушніренко. Фото: Андрій Діденко

Права Кушніренка захищав у суді адвокат ХПГ.

Офіційно в чоловіка діагностували повторний ішемічний інсульт, глибокий лівобічний геміпарез, сенсомоторну афазію, нетримання сечі та калу, а також широкі пролежні. Правозахисники кажуть, що Кушніренко наприкінці життя не міг самостійно рухатися, говорити та навіть контролювати елементарні функції організму. 

Водночас у лікарні на базі Темнівської виправної колонії № 100 адекватного лікування надати не могли, а експертиза підтвердила, що й зробити це в межах пенітенціарної системи неможливо. Ба більше, проти того, щоб випустили Кушніренка з колонії, не заперечував прокурор. 

“Суддя вирішив, що назавжди паралізована людина загрожує оточуючим… на думку суду, умови утримання у колонії “забезпечують йому необхідну допомогу”. Хоча саме під час перебування у в’язничній лікарні у хворого відбувся повторний інсульт, після якого він і став абсолютно безпорадним”, – додають правозахисники. 

В’язні Темнівської виправної колонії № 100, де тримали Кушніренко. Фото: ХПГ

Щодо особи судді Базова, який розглядав справу Кушніренка, активісти мають застереження. Так, за даними Фундації DEJURE, його знання права та професійна компетентність були під питанням. 

“Його рішення – це не просто прояв суддівського формалізму, а реальна причина смерті людини”, – вважають правозахисники. 

Випадки, коли українські суди відмовляються звільняти людей через стан здоров’я, не поодинокі. Чимало в’язнів померли через такі рішення, наприклад довічник Віталій Матухно, якого суд не звільнив попри рак четвертої стадії. 

За 26 років, які чоловік провів у неволі, він постійно наголошував, що засудили його несправедливо. Матухна мали розстріляти, однак найвищу міру покарання замінили на довічне.

Систему довічного позбавлення волі в Україні критикують, адже переглянути такий вирок неможливо: відбувши 20 років покарання, можна звернутися до президента з проханням про помилування, але й у такому разі строк лише можуть замінити на 25 років позбавлення волі.

Незаконною неможливість перегляду довічних вироків назвав Конституційний Суд України, а ЄСПЛ визнав систему довічного позбавлення волі в Україні порушенням прав людини.

Нагадаємо, що торік в Україні втретє за історію звільнили від відбування покарання довічника за станом здоров’я. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter