У Мінрозвитку роз’яснили умови отримання компенсації за втрачене житло за програмою “єВідновлення”
Міністерство розвитку громад та територій України (Мінрозвитку) роз’яснило умови отримання компенсації за втрачене житло за програмою “єВідновлення”.
Про це йдеться на сторінці міністерства.

У відомстві вказують, що в Україні вже понад місяць виплачують компенсації за втрачене житло для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) за програмою “єВідновлення”. За цей проміжок час 1500 сімей стали власниками нових домівок.
У міністерстві нагадали, що для того, щоб скористатися новою програмою компенсацій, громадянам України зі статусом ВПО необхідно мати дійсну довідку ВПО, яку можна отримати через ЦНАП, мобільний застосунок або портал “Дія”, виконавчі органи сільських, селищних та міських рад.
Статус ВПО можна отримати, навіть якщо переміщення відбулося в межах однієї громади.
У міністерстві вказують, що знищене має житло розташовуватися на підконтрольній території або в зоні активних бойових дій і бути єдиним житлом у власності громадянина. Якщо є інше житло на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) або воно також має статус знищеного, згідно з відомостями з Реєстру пошкодженого та знищеного майна, воно не враховується, і тоді отримувач компенсації підпадає під умови програми.

Потерпілі громадяни, які підпадають під ці критерії програми, можуть подати заяву на отримання житлового сертифіката “єВідновлення” через застосунок чи портал “Дія” або ЦНАП.
Якщо громадяни вже отримали житловий сертифікат і відповідають умовам програми, вони можуть забронювати кошти за ним через застосунок чи портал “Дія” або ЦНАП.
У випадках, коли в знищеного житла було декілька співвласників, кожен з них отримує свій житловий сертифікат відповідно до частки власності. Їх можна реалізувати спільно, придбавши нову домівку, або кожен окремо.
Крім того, для потерпілих громадян передбачили можливість спільно реалізувати житлові сертифікати з іншими людьми, які отримали їх за свої знищені об’єкти.
Для одночасного бронювання коштів усі заявники повинні мати довідки ВПО. Якщо довідка є лише в одного, кошти за його сертифікатом будуть заброньовані, а щодо решти заявка буде розміщена в загальній черзі, де використовується інший механізм фінансування.
Якщо громадяни ще не подавалися на участь у програмі, то в Мінрозвитку рекомендують усім заявникам оформити довідки ВПО і після цього подавати заявку разом. Якщо кошти були заброньовані за одним заявником, а решта ще не мають довідки ВПО, їм варто її отримати, після чого всі власники сертифікатів можуть подати нові заяви на бронювання.
Нагадаємо, раніше Коаліція правозахисних організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, оприлюднила до 13-ї сесії Верховної Ради чергову дорожню карту законопроєктів щодо постраждалого населення з метою консолідації зусиль, формування послідовної законодавчої політики та забезпечення ефективної допомоги.
У документі правозахисники також просять Верховну Раду, зокрема, ухвалити комплексні зміни до законодавства щодо забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
Через низку недоліків та застарілі норми виникла необхідність ухвалити Закон “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” у новій редакції. Для цього в парламенті вже зареєстрували законопроєкт № 12301.