Україна повністю готова до відкриття першого кластера переговорів про вступ до ЄС – Стефанішина

Дата: 10 Березня 2025
A+ A- Підписатися

Україна повністю готова до відкриття першого кластера переговорів про вступ до ЄС. Зокрема, в уряді готові презентувати державам-членам Євросоюзу дорожні карти трансформації. 

Про це повідомила віцепрем’єрка з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина.

Фото: Pixabay

Віцепремʼєрка під час 16-го засідання Парламентського комітету асоціації 7 березня закликала ЄС та держави-члени працювати злагоджено і не створювати додаткових перешкод для відкриття кластерів переговорів про вступ України.

Зокрема, вона повідомила, що Україна вже завершила процес скринінгу законодавства в межах першого кластера “Основи” й отримала звіт ЄС із рекомендаціями, які були імплементовані в дорожні карти у сфері верховенства права, реформи державного управління та функціонування демократичних інституцій.

“Дорожні карти є стратегічними документами для України та Європейського Союзу для моніторингу та оцінки впровадження Україною реформ та наближення до європейських стандартів”, – зазначила Ольга Стефанішина.

Вона додала, що роботу над підготовкою дорожніх карт уже завершено. Україна розробила їх у співпраці з європейськими партнерами, експертами та провідними фахівцями, зокрема з країн Північної Європи та Балтії, Польщі, Франції та Німеччини.

“Ми готові до їх презентації державам-членам і до подальшої імплементації”, – зауважила віцепремʼєр-міністерка.

На засіданні обговорювали також реформу судової системи. Зокрема, ВР ухвалила закон про діяльність Спеціалізованого окружного адміністративного та Спеціалізованого апеляційного адміністративного судів.

“Україна визначила пріоритети щодо наступних кроків у сфері європейської інтеграції. Ми повністю готові до відкриття першого переговорного кластера, коли держави-члени ЄС досягнуть консенсусу щодо цього питання. Ми готові продовжувати сумлінно виконувати усі необхідні кроки на цьому шляху”, – сказала Стефанішина.

Вона наголосила, що Україна має необхідну адміністративну та інституційну спроможність, щоб відкрити всі кластери й пройти весь процес інтеграції до ЄС.

Раніше ZMINA розповідала, що Україна має подати ЄС дорожні карти щодо демократичних інституцій, верховенства права та публічного адміністрування, а також план дій стосовно національних меншин. Коли держави-члени погодяться, що їхні вимоги виконано, вони узгодять мандат на переговори з ЄС. 

Переговори про вступ до Євросоюзу нових держав розбито на 35 розділів. 33 з них об’єднано в шість тематичних кластерів, які відкриваються почергово. Розділи 34 (“Інституції”) та 35 (“Інші питання”) розглядатимуться окремо. Щодо кожного з цих розділів Єврокомісія спочатку проводить офіційний скринінг відповідності законодавства України та Євросоюзу.

В уряді розраховують відкрити перший кластер переговорів з ЄС у квітні, ще два кластери – у червні. Крім того, на меті відкрити переговори стосовно ще трьох кластерів під час данського головування в ЄС.

Також ZMINA писала, що Угорщина використала принцип одностайності рішень щодо розширення ЄС, щоб заблокувати подальше просування України на шляху до вступу. За інформацією європейських ЗМІ, Угорщина вимагала, щоб Україна, крім дорожніх карт, також представила план захисту національних меншин. 

На початку березня в Києві презентували проєкт Плану заходів із захисту прав національних меншин. За словами заступника голови ДЕСС Ігоря Лоссовського, проєкт плану розробили відповідно до міжнародних стандартів, рекомендацій Європейської комісії, а також пропозицій Ради громадських об’єднань національних меншин (спільнот) України. Реалізація плану триватиме до кінця 2027 року. Передбачено такі ключові заходи: гармонізація українського законодавства відповідно до міжнародних стандартів; розширення можливостей для використання мов національних меншин і розвиток механізмів боротьби з дискримінацією.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter