Погрози, тиск та маніпуляції: як окупаційна влада переміщає українських дітей з ТОТ до РФ розповіли в Save Ukraine

Дата: 12 Травня 2023
A+ A- Підписатися

Щоб вивезти українських дітей з тимчасово окупованих територій України, росіяни погрожують батькам позбавленням батьківських прав, залякують. А дітям з інтернатних закладів змінюють законного опікуна на свого. 

Про це під час пресконференції розповів колишній уповноважений президента України з прав дитини, виконавчий директор благодійного фонду Save Ukraine Микола Кулеба

Колишній уповноважений президента України з прав дитини, виконавчий директор благодійного фонду Save Ukraine Микола Кулеба

Перший спосіб – “відпочинок” та “оздоровлення”

Під час окупації українці опинились в ізоляції – без зв’язку, без доступу до інтернету. Користуючись цим, окупаційна влада почала розповідати про те, що ці території вже ніколи не повернуться до України. 

“Водночас на окупованих територіях відбуваються жорстокі розправи з непокірними: ув’язнення, допити, інколи розстріли. Місцевим показують, якщо вони не будуть коритись, їх будуть карати”, – каже Кулеба.

Тобто, коли додому приходить колаборант у супроводі російського військового з “пропозицією” відправити дитину на відпочинок, не кожен зможе відмовитись.

“До того ж лунають погрози щодо позбавлення батьківських прав та вилучення дітей в разі недотримання вказівок окупантів”, – розповідає засновник Save Ukraine.

За його словами, основною метою цих таборів було формування у дітей прихильного ставлення до Росії: 

“Наприклад, як розповідали діти з Харківської області, яких вивезли в Анапу, їм видали нові телефони, дали російські сім-картки, купили новий одяг, взуття, возили на екскурсії, а когось в зоопарк. Тобто розважали й всіляко показували, що росіяни готові нормально ставитися до дітей”. 

На думку Кулеби, це показує стратегію Росії щодо асиміляції та русифікації українських дітей.

Після того, як деякі території були деокуповані, діти стали заручниками на території ворога, який прийняв свідоме рішення не повертати цих дітей до їхніх батьків. 

“Свідчення тому – відсутність жодного випадку, коли хтось з російського боку намагався розшукати батьків або родичів цих дітей. При тому, що російська сторона повідомляє, що вони докладали зусиль, щоб знайти їхніх рідних, близьких і повернути їх батькам”, – зауважує директор БФ.

Натомість, коли батьки робили спроби сконтактувати з керівництвом таборів, ті уникали розмови з ними.

“Водночас дітям повідомляли про те, що їх не повернуть в Україну, що батьки від них відмовилися і що їх влаштують в російські родини або сиротинці й пропонувалося отримання російського громадянства”, – каже Кулеба.

Другий спосіб – “евакуація” та “порятунок”

На окупованих територіях місцевих залякують, арештовують, не надають гуманітарної та медичної допомоги. В багатьох населених пунктах немає світла, відсутня вода й опалення, немає можливості виїхати на підконтрольні Україні території.

“Таким чином окупанти створюються умови, коли єдиним способом порятунку є виїзд до Російської Федерації чи на інші тимчасово окуповані території”, – каже Кулеба.

Наприклад, окупаційна влада Запорізької області заявляє, що тільки з початку травня 2023 року вивезла з ТОТ понад 2 тисячі людей, серед яких чимало дітей. 

Третій варіант – маніпуляція

Весною 2022 року російські військові вивезли багато дітей з Маріуполя. В тому числі серед цих дітей була 31 дитина-сирота, а інші – діти, батьки яких були вбиті або пропали безвісти, або були ув’язненні росіянами чи перебували у фільтраційних таборах, або потрапили в лікарню. 

“Цим дітям, відповідно до документів, які ми отримали, окупанти надали статус дітей, які прибули на територію Росії без законного представника. А потім їх направили кого в сиротинець, кого в російські сім’ї”, – розповів Кулеба.

Четвертий спосіб – діти з соціальних закладів

Депортація дітей, які виховувалися в інтернатних закладах. Це не тільки діти-сироти, адже в інтернатах більшість дітей – це не сироти, вони мають біологічних батьків, до того ж їх законним представником є директор закладу. 

“В цьому випадку окупанти призначили своїх директорів закладів з-поміж колаборантів. Згодом ці “опікуни” приймали незаконні рішення щодо лікування цих дітей, їх переміщення та набуття дітьми російського громадянства. Заяви від імені дітей “опікуни” подають без згоди родичів, батьків або законних представників”, – каже засновник Save Ukraine.

Таким чином українські сироти й інші діти без законних представників можуть “офіційно” стати громадянами Росії.

Нагадаємо, підготовку до депортації українських дітей в Росії почали за кілька років до повномасштабного вторгнення. Вони роблять це для того, щоб русифікувати та мілітаризувати українських дітей. За 8 років окупації Донецької й Луганської областей та Криму, вони виховали українських дітей з тих областей у ненависті до Батьківщини. Адже майже всі вони зараз воюють проти України на стороні окупанта.

За офіційними даними української влади, з лютого 2022 року Росія депортувала з України понад 19 тисяч дітей. З них 4390 вихованців спеціальних дитячих закладів – дітей-сиріт, напівсиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування. За даними з відкритих джерел у РФ, росіяни вивезли 744 тисячі дітей. У Європарламенті вважають, що з 2014 року росіяни депортували до 300 тисяч українських дітей.

Деякі з тих, кого вдалося повернути до України, розповідають про знущання та погрози відправити до божевільні, про жахливі умови перебування в так званих “таборах”, про ідеологічне перевиховання та про те, що адміністрація та вихователі ставляться до них, як до тварин.

17 березня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна та російської уповноваженої з прав дитини при Путіні Марії Львової-Бєлової. У заяві суду йдеться, що їх підозрюють у воєнному злочині незаконної депортації дітей з України до Російської Федерації. Зараз до вивезення дітей доєднався й президент Республіки Білорусь Олександр Лукашенко, бо саме за його дорученням дітей з ТОТ вивозять “на оздоровлення” до РБ.

Деякі члени Конгресу США також засудили викрадення українських дітей Російською Федерацією та внесли відповідну резолюцію на розгляд законодавців.

Зараз в Україні експерти ОБСЄ збирають дані щодо депортації дітей до РФ.


Коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

Такими злочинами вважають:

 • невибіркові обстріли цивільних об’єктів;
 • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
 • викрадення і незаконні арешти цивільних;
 • катування і нелюдське поводження;
 • зґвалтування;
 • мародерство;
 • примус українських громадян служити в збройних силах РФ;
 • використання населення як “живих щитів”;
 • депортацію до Росії чи на окуповані нею території;
 • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
 • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
 • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
 • використання отруйних речовин;
 • напади на релігійні й культурні установи тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу info@humanrights.org.ua. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безоплатні, так і по платні психологічні консультації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter