Підготовку до депортації українських дітей в Росії почали за кілька років до повномасштабного вторгнення – Save Ukraine

Дата: 11 Травня 2023
A+ A- Підписатися

Для того, щоб зробити видимість законності депортації українських дітей, російська влада ще у 2018 році почала вносити у свої законодавчі акти зміни зі спрощення процедури отримання громадянства саме українцями.

Про це під час пресконференції розповіла юристка благодійного фонду Save Ukraine Мирослава Харченко.

Юристка благодійного фонду Save Ukraine Мирослава Харченко. Джерело: стоп-кадр пресконференції

За її словами, за п’ять років по початку агресивного нападу Державна Дума внесла зміни у закон “Про громадянство РФ”:

“Вони почали з найголовнішого – додали декілька нових прав для їхнього президента Путіна. Тобто дали йому можливість особисто, керуючись власними думками, визначати категорії іноземців, які мають право на спрощений порядок вступу до російського громадянства”.

Юристка зазначила, що зазвичай однією з основних умов для того, щоб отримати громадянство якоїсь країни, є проживання на території тієї держави до 3 років. Натомість, щоб отримати громадянство РФ, тепер достатньо просто бути українцем. 

“І ще один формат, який передбачав спрощену процедуру –  це визнання особи носієм російської мови”, – каже Мирослава Харченко.

Вона пояснила, що для визначення особи носієм створюється спецкомісія, яка робить такий висновок. Однак мешканці тимчасово окупованих Херсонської або Запорізької областей можуть складати цей екзамен навіть без попередньої співбесіди.

“Тобто формальна така штука”, – каже юристка.

До того ж російська влада, за словами Харченко, почала активно використовувати статтю 12 закону РФ “Про опіку та піклування” щодо попередньої опіки:

“Уповноважена президента РФ з прав людини Марія Львова-Бєлова говорила, що це така собі фільчина грамота, яка нічого не дає. Проте в законі зазначено, що “тимчасово призначені опікун або піклувальник мають усі права та обов’язки опікуна або піклувальника”.

До того ж, за її словами, всі тимчасові опікуни мають право звертатися від імені дитини за спрощеною процедурою отримання нею громадянства Російської Федерації.

“Якщо дивитися на їхнє законодавство, все тут гарненько прослідковується. Вони дуже детально й акуратно все прописали”, – каже Мирослава Харченко.

Вона також зазначила, що все це заради того, щоб русифікувати та мілітаризувати українських дітей. Всі 8 років росіяни на ТОТ Донецької й Луганської областей та у Криму відточували ці навички:

“За цей час окупаційна влада замінила всі українські підручники на російські, вони підготували все для того, щоб зламати все українське в наших дітях, які залишилися на тих територіях. Вони влаштовували різні юнармії, кадетські корпуси – це була пряма мілітаризація дітей. Наразі діти з Донецької та Луганської областей майже всі воюють проти України. Всі вони абсолютно мілітаризовані, вони русифіковані, і вони, на жаль, піддалися тому тиску”.

Нагадаємо, за офіційними даними української влади, за рік війни Росія депортувала з України понад 19 тисяч дітей. З них 4390 вихованців спеціальних дитячих закладів – дітей-сиріт, напівсиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування. За даними з відкритих джерел у РФ, росіяни вивезли 744 тисячі дітей. У Європарламенті вважають, що з 2014 року росіяни депортували до 300 тисяч українських дітей.

Деякі з тих, кого вдалося повернути до України, розповідають про знущання та погрози відправити до божевільні, про жахливі умови перебування в так званих “таборах”, про ідеологічне перевиховання та про те, що адміністрація та вихователі ставляться до них, як до тварин.

З початку травня окупаційна влада Запоріжжя вивезла з ТОТ понад 2 тисячі людей, серед яких чимало дітей. 

17 березня Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна та російської уповноваженої з прав дитини при Путіні Марії Львової-Бєлової. У заяві суду йдеться, що їх підозрюють у воєнному злочині незаконної депортації дітей з України до Російської Федерації. Зараз до вивезення дітей доєднався й президент Республіки Білорусь Олександр Лукашенко, бо саме за його дорученням дітей з ТОТ вивозять “на оздоровлення” до РБ.

Деякі члени Конгресу США також засудили викрадення українських дітей Російською Федерацією та внесли відповідну резолюцію на розгляд законодавців.

Зараз в Україні експерти ОБСЄ збирають дані щодо депортації дітей до РФ.


Коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

Такими злочинами вважають:

 • невибіркові обстріли цивільних об’єктів;
 • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
 • викрадення і незаконні арешти цивільних;
 • катування і нелюдське поводження;
 • зґвалтування;
 • мародерство;
 • примус українських громадян служити в збройних силах РФ;
 • використання населення як “живих щитів”;
 • депортацію до Росії чи на окуповані нею території;
 • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
 • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
 • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
 • використання отруйних речовин;
 • напади на релігійні й культурні установи тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу info@humanrights.org.ua. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безоплатні, так і по платні психологічні консультації.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter