Національна спілка кінематографістів виступила за відставку керівництва Держкіно

Дата: 25 Листопада 2022
A+ A- Підписатися

Члени Національної спілки кінематографістів України вимагають звільнити голову Державного агентства України з питань кіно Марину Кудерчук та її заступників “за поглиблення кризи в українському кінематографі”.

Відкритий лист до влади підписали інші кіноорганізації, зокрема Спілка кінокритиків України, пише “Детектор медіа”.

У кіносховищі Довженко-Центру. Джерело: amazingukraine.pro

Підписанти звинуватили керівництво Держкіно в такому:

  • Неефективне використання із порушенням законодавства коштів державного бюджету.
    Перешкоджання участі національних фільмів на міжнародних кінофестивалях.
  • Порушення прав і законних інтересів іноземних виробників, залучених місцевими суб’єктами кінематографії до зйомок в Україні.
  • Систематичні порушення Держкіно своїх обов’язків при виконанні договорів про надання державної підтримки на виробництво фільмів і перевищення повноважень при оформленні договорів.
  • Перевищення службових повноважень головою Держкіно у сфері діяльності державних кіностудій.
  • Намагання знищення Довженко-Центру шляхом “реорганізації”.

У відкритому листі до влади митці наполягають на скасуванні наказу Держкіно №100 про “реорганізацію” Довженко-Центру, а також на призначенні на посаду генеральної директорки Довженко-Центру Олени Гончарук.

Серед інших вимог — надання Центру статусу Національного фонду фільмів і проведення погоджувального круглого столу з представниками влади і вітчизняних кіноорганізацій з персональним членством задля призначення “компетентного й доброчесного” керівництва Держкіно.

Нагадаємо, що 2 листопада Держкіно відсторонило від виконання обов’язків в. о. генеральної директорки Національного центру Олександра Довженка Олену Гончарук і призначило на її місце іншу людину. Нею стала Юлія Каждан: журналісти “Слідство.Інфо” дізналися, що раніше вона займалася бухгалтерським обліком, заснувала кінологічний центр та практикує гіпнотерапію і не має жодного досвіду роботи у сфері кіноіндустрії.

У Держкіно заявили, що причиною звільнення Гончарук стали результати аудиту. Вона залишиться очільницею Музею кіно Довженко-Центру, а на посаду гендиректора проведуть конкурс. Ексочільниця також зможе взяти в ньому участь. Положення про порядок проведення конкурсу можна дізнатися тут.

Кадрові зміни в Довженко-Центрі відбулися всього за декілька днів після того, як центр подав судовий позов до Держкіно з вимогою визнати незаконним та скасувати наказ про реорганізацію.

Зробити це рекомендував і парламентський Комітет гуманітарної та інформполітики, а також громадська рада при Держкіно, яка назвала рішення щодо реорганізації “сумнівним і непрозорим”.

8 листопада Каждан прийшла до Довженко-Центру, щоб розпочати роботу, але колектив до будівлі її не пустив.

Наступного дня Держкіно виступило зі зверненням до команди центру з проханням дотримуватися норм законодавства та допустити т. в. о. гендиректора до виконання обов’язків.

Уже 10 листопада до Довженко-Центру прийшли з обшуками силовики. За даними “Детектора медіа”, рішення про проведення слідчих дій ухвалили через справу про зловживання владою одним з колишніх керівників установи.

Колектив центру закликав українців до громадського контролю ситуації у своїх публічних просторах.

15 листопада стало відомо, що реорганізацію Довженко-Центру тимчасово зупинили.

18 листопада новопризначена виконувачка обовʼязків директора державного підприємства “Національний центр Олександра Довженка” звільнилася з посади. На її місце призначили Андрія Алфьорова — режисера, куратора, автора виставкового музейного проєкту “Польоти уві сні та наяву” про однойменну культову кінострічку Романа Балаяна, що реалізовувався в Центрі, кінокритика, члена міжнародної федерації кінопреси FIPRESCI.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter