“Сумнівне і непрозоре”: Громадська рада при Держкіно вимагає відкликати рішення про реорганізацію Довженко-Центру

Дата: 22 Серпня 2022
A+ A- Підписатися

Громадська рада при Держкіно вважає рішення про реорганізацію Довженко-Центру сумнівним і непрозорим та вимагає відкликати його.

Про це йдеться в заяві ради, пише “Детектор медіа”.

Довженко-Центр. Джерело: фейсбук-сторінка установи

У документі наголошується, що члени громради дізналися про рішення Держкіно зі ЗМІ. Вони вважають його сумнівним та непрозорим, зокрема, через те, що головним приводом для реорганізації стала фінансова нерентабельність установи.

“За такою логікою варто було б закрити Національний художній музей, Бібліотеку Вернадського та практично всі навчальні заклади. Хочемо нагадати очільникам Держкіно, що їхнє перебування на посадах – явище тимчасове, тоді як цінність мистецтва, діяльність культурних інституцій не обчислюються за логікою супермаркетів”, – заявили активісти.

“Детектор медіа” оприлюднив повний текст заяви, наводимо його нижче.

Заява Громради при Держкіно щодо ситуації з Довженко-Центром

Рішення Державного агентства з питань кіно про реорганізацію, а фактично ліквідацію Довженко-Центру обурило громадськість. І ми, члени Громадської ради при Держкіно, не можемо лишатись осторонь.

Функцією ради є забезпечення відкритої й прозорої діяльності Держкіно, залучення громадян до участі в управлінні державними справами, підтримання постійного діалогу з громадськістю та врахування громадської думки в процесі формування та реалізації державної політики в галузі кінематографії.

Довженко-Центр є найбільшим кіноархівом України і єдиним українським представником у Міжнародній федерації кіноархівів. Його було засновано 1994 року, а від 1996-го Довженко-Центр також працює як фільмофонд, на зберіганні в якому – 60 283 одиниці фільмових матеріалів (понад 7 тисяч найменувань кінотворів), ігрових, анімаційних, документальних та науково-популярних стрічок здебільшого українського виробництва.

Довженко-Центр об’єднує сучасне фільмосховище, єдину в Україні кінокопіювальну лабораторію, Музей кіно, паперовий кіноархів, медіатеку та власне видавництво й здійснює збереження, популяризацію, дослідження й поширення національної кіноспадщини в Україні та за кордоном.

Довженко-Центр є однією з тих державних інституцій, цінність і важливість діяльності яких, здавалося б, не треба нікому доводити. Наказ про реорганізацію унікального Центру виглядає більш ніж сумнівним. Ми, члени Громадської ради при Держкіно, про це рішення не просто не були поінформовані, а дізналися про нього з медіа. На наше переконання, такий наказ Держкіно не є прозорим, мотиви його прийняття не зрозумілі й викликають здивування та відверте обурення.

З видрукуваних на “Українській правді” статті та колонки на “Цензор.Нет” пані Марини Кудерчук (голова Державного агентства України з питань кіно. – Ред.) стає зрозумілим, що саме для неї як чиновниці є мірилом ефективності культурних інституцій. Вочевидь це фінансові показники. І саме фінансова нерентабельність Довженко-Центру нібито виявилася головною причиною реорганізації. За такою логікою варто було б закрити Національний художній музей, Бібліотеку Вернадського та практично всі навчальні заклади. Хочемо нагадати очільникам Держкіно, що їхнє перебування на посадах – явище тимчасове, тоді як цінність мистецтва, діяльність культурних інституцій не обчислюються за логікою супермаркетів.

Висловлюємо рішучу недовіру діям Держкіно й вимагаємо відкликати рішення про реорганізацію Довженко-Центру як таке, що нищить успішну культурну інституцію й суперечить національним інтересам України.

Також звертаємо увагу членів Комітету Верховної Ради з культури й духовності, чиє засідання заплановано на 23 серпня 2022 року і в порядку денному якого є питання “реорганізації” Довженко-Центру, що ця надзвичайна подія перебуває під пильним контролем громадськості.

Нагадаємо, що 17 серпня Довженко-Центр на своїй сторінці у фейсбуку заявив про наказ Державного агентства України з питань кіно про реорганізацію установи. У самому Центрі це назвали “фактичною ліквідацією”.

Зі свого боку в Держкіно сказали, що Довженко-Центр планують реорганізувати, а не ліквідувати.

У Мінкульті наголосили, що виступають проти ліквідації Центру і підтвердили, що наразі йдеться лише про його реорганізацію.

Проти реорганізації Довженко-Центру виступили Мистецький арсенал, Український інститут та Український ПЕН.

На сайті Кабміну зареєстрували петицію №41/004804-22еп про скасування реорганізації Довженко-Центру. Станом на сьогодні, 22 серпня, вона набрала 12 567 голосів із 25 тисяч необхідних для розгляду. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: