МЗС щодо роковин збиття літака МАУ в Ірані: Безкарність за минулі злочини спонукає Іран та Росію до нових

Дата: 08 Січня 2025
A+ A- Підписатися

Безкарність за минулі злочини спонукає Іран та Росію до нових порушень міжнародного права, а тому досягнення справедливості має важливе значення.

З також заявою виступили в українському МЗС на п’яті роковини збиття літака МАУ в Ірані. 

Фото: AP Photo / Ebrahim Noroozi

Український літак регулярного рейсу PS-752, який прямував з Тегерана до Києва, розбився 8 січня 2020 року. Судно зникло з радарів на шостій хвилині після злету. 

Як встановив іранський суд, командир зенітно-ракетного комплексу “Тор-М1” “усупереч наказу командного пункту та без отримання дозволу… випустив дві ракети по літаку”. Рішення  іранського суду схоже на висновки звіту влади країни щодо катастрофи, який Україна називала “збіркою маніпуляцій“.  

Імена засуджених іранська влада не називала, але українські правоохоронці вимагали перевірити на причетність до скоєння злочину військовослужбовців нижніх ланок Корпусу вартових Ісламської революції.

Загалом жертвами трагедії стали громадяни сімох країн: 

  • 11 українців, серед них двоє пасажирів та дев’ять членів екіпажу, яким посмертно присудили звання Героїв України;
  • 82 іранці;
  • 63 канадці, більшість із яких мали подвійне громадянство з Іраном;
  • 10 громадян Швеції,
  • четверо громадян Афганістану,
  • троє громадян Німеччини,
  • троє громадян Великої Британії.

Україна на п’яті роковини авіатрощі звернула увагу, що “Іран продовжує підтверджувати свій статус вбивці, надаючи військову та політичну підтримку Російській Федерації в її збройній агресії проти України”

“Поглиблена співпраця режимів в Москві та Тегерані становить безпосередню загрозу для Європи та Близького Сходу”, – додають у дипломатичному відомстві. 

Уламки збитого літака. Фото: TASR / AP

Нагадаємо, що після катастрофи та зізнання влади Ірану в “ненавмисному” збитті літака в країні спалахнули протести. Влада почала тиснути й на журналістів, які висвітлювали катастрофу. Іранська розвідка прийшла щонайменше до двох десятків медійників, зокрема через їхні пости в інстаграмі, де вони просили вибачення за поширення владної пропаганди.

Правозахисники закликали українське МЗС та народних депутатів, які відповідають за міжнародні відносини, звернутися до Ірану, щоб звільнити з ув’язнення правозахисницю Бахаре Хедаят. Активістку відправили за ґрати на чотири роки та вісім місяців за участь в акції пам’яті загиблих в українському літаку. 

У 2023 році Україна спільно з трьома країнами подала позов до Міжнародного суду ООН через збиття літака МАУ у 2020 році. 

Фотографія обкладинки: AFP 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter