Бойовики змушують в’язнів на Донбасі шити маски з постільної білизни та мити камери без дезінфекторів
У місцях несвободи на контрольованих проросійськими бойовиками територіях Донбасу в’язні не мають засобів індивідуального захисту, не отримують якісної медичної допомоги, а адміністрації установ приховують випадки зараження коронавірусом.
Про це розповіли в доповіді щодо впливу COVID-19 на права людини в Україні, яку підготувала Моніторингова місія ООН.
Через те що монітори місії не мають доступу до місць несвободи на окупованих територіях, інформацію про те, як там намагаються боротися з поширенням коронавірусу, вони отримали неповну. Однак наявні повідомлення вказують на те, що ситуація з ковідом у місцях несвободи в ОРДЛО є незадовільною.
Так, затриманим не надають якісної медичної допомоги та засобів індивідуального захисту. Рідні також не отримують досить інформації про стан здоров’я ув’язнених та про наявність у них ліків.
На окупованій Донеччині, як розповіли у звіті, у деяких установах керівництво вимагало від затриманих та ув’язнених проводити дезінфекції, однак необхідних для цього засобів не видавали. Також із жовтня 6 тисяч в’язнів ізоляторів у так званій “ДНР” не можуть отримувати передачі від рідних та ходити з ними на побачення. Цю заборону запровадили нібито тимчасово для стримання поширення хвороби.
На Луганщині, за даними місії, керівництво слідчих ізоляторів приховувало інформацію про поширення коронавірусу. Хворим людям ставили діагноз “пневмонія” або “гостра респіраторна вірусна інфекція”. Дізналися монітори й про два факти смерті від ковіду працівників Макіївської колонії.
“Належної медичної допомоги та засобів індивідуального захисту в місцях позбавлення волі немає, і затримані повинні шити маски з постільної білизни”, – розповіли автори доповіді.
Поганою є й ситуація з коронавірусом у місцях несвободи в окупованому Криму. Ще раніше медики в Сімферополі, Феодосії, Керчі, Кіровському і Ялті розповідали правозахисникам про те, що російська влада занижує офіційну статистику хворих на півострові. За даними Моніторингової місії ООН, карантинні обмеження призвели до зменшення кількості відвідувань в’язнів, зокрема з боку адвокатів та рідних.
Також у єдиному в Криму СІЗО, що розташоване в Сімферополі, навіть під час пандемії кількість в’язнів у рази перевищувала норму. Офіційно в установі може перебувати лише 747 затриманих, однак, як наголошують у доповіді, їхня середня кількість лише минулого року становила 1164 особи. Нещодавно стало відомо, що в ізоляторі діагностували коронавірус одному з політв’язнів – Білялу Аділову.
“Цибуля та часник – це єдині ліки, доступні затриманим”, – цитують автори звіту слова кримського адвоката про медичну допомогу, доступну для затриманих із симптомами грипу в Сімферопольському СІЗО.
Моніторингова місія ООН також звернула увагу на те, що на контрольованих українським урядом територіях в’язні теж наражаються на небезпеку зараження коронавірусом, адже влада так і не ухвалила програми дострокового звільнення та не передбачила альтернативи затриманню, як це зробили в деяких країнах.
“Пандемія посилила вже наявні недоліки в галузі охорони здоров’я в слідчих ізоляторах і виправних колоніях, як-от відсутність спеціалізованої медичної допомоги, включно з послугами охорони сексуального та репродуктивного здоров’я, та нестача психологів. Крім того, через обмеження, пов’язані з COVID-19, затримувалося переведення ув’язнених та затриманих до лікарень”, – наголошують у доповіді.
Наразі відомо, що у в’язницях та СІЗО на підконтрольній уряду території утримують понад 50 тис. людей
Нагадаємо, що після оголошення карантину правозахисники вже зверталися до влади, щоб та захистила людей, які перебувають у пенітенціарних установах, від впливу коронавірусу. Через пандемію тюрми випустили в’язнів, зокрема, в США, Ірані та 25 країнах Європи.
Самі в’язні розповідали правозахисникам, що єдині заходи проти поширення коронавірусу, про які їм було відомо, – це заборона на пересування територією установ, на переміщення засуджених між установами, а також заборона побачень.
У квітні в Чернівецькому СІЗО в’язні порізали собі вени, бо боялися хворого на коронавірус сусіда. Також коронавірус виявили в Лук’янівському СІЗО, де моніторинг Офісу Омбудсмана до цього показав нехтування санітарними правилами.
Фотографія обкладинки: AFP