Викривач корупції вперше в Україні отримав винагороду

Дата: 04 Жовтня 2024
A+ A- Підписатися

Національне агентство з питань запобігання корупції здійснило першу виплату викривачу корупції. 

Про це розповіли у НАЗК. 

Фото: НАЗК

Викривач, який отримав винагороду – чинний військовослужбовець Андрій Бойко, який у 2020–2021 роках обіймав посаду директора департаменту внутрішнього аудиту Міноборони.

У 2021 році він звернувся із заявою до Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), в якій повідомив, що йому запропонували отримання неправомірної вигоди у 24 млн грн за дії в інтересах певного ТОВ.

“Аудиторська група мала скласти позитивний звіт за результатами аудиту щодо повноти, якості та відповідності виконаних робіт умовам контракту. Це дозволило б компанії отримати повну оплату у понад 400 млн грн за облаштування спецоб’єкта та претендувати на майбутні договори з Міноборони”, – розповідають деталі справи правоохоронці. 

Вищий антикорупційний суд ухвалив вирок у справі 24 березня 2023 року. Колишнього заступника начальника одного з управлінь Міноборони відправили до в’язниці на 4,5 року. Водночас суд відмовив у виплаті винагороди викривачу, бо він офіційно повідомив про виявлений злочин у межах реалізації своїх службових повноважень, тож нібито не має права на винагороду. 

Бойко оскаржив це рішення у суді. 

Можливість винагороди викривачам корупції запровадили ще у 2019 році. Дотепер суди ухвалили два позитивних рішення про виплати, однак через відсутність врегульованих процедур виплати реальне виконання судових рішень тривалий час було неможливим. 

Друга справа, про яку згадали у НАЗК, стосується викривача Євгена Шевченка.

Нагадаємо, що українці називають корупцію однією з найголовніших проблем країни, втім, протидія їй, як і захист прав ЛГБТІК-людей та захист довкілля, є одними з найнебезпечніших видів активізму в країні.

Викривачів розкрадань бюджету часто юридично переслідують, розгортають проти них дискредитаційні кампанії, їм палять будинки та навіть підкладають вибухівку під двері квартир.  

Раніше до Єдиного порталу повідомлень викривачів під’єднали Національну поліцію та Державне бюро розслідувань, тож тепер правоохоронці цих органів зможуть повідомляти про факти корупції, які їм вдалося зафіксувати.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter