Посли G7 “занепокоєні та розчаровані” ходом судової реформи в Україні

Дата: 24 Вересня 2021
A+ A- Підписатися

Посли G7 заявили, що продовжують спостерігати за процесом судової реформи в Україні “із занепокоєнням та розчаруванням” через графік роботи конкурсу Ради суддів.

Про це йдеться у оприлюдненій пресслужбою G7 в Україні заяві. 

Запропонований Радою суддів графік не відображає важливості та невідкладності цієї реформи. Посли вкотре закликали Раду суддів та всіх українських партнерів забезпечити швидке висування експертів до Етичної ради Вищої ради правосуддя (ВРП).

“Посли G7 продовжують спостерігати за процесом судової реформи в Україні із занепокоєнням. Вони із розчаруванням звертають увагу на графік конкурсу Ради суддів для добору кандидатів до Етичної ради ВРП після того, як міжнародні партнери висунули своїх кандидатів”, – мовиться у заяві.

Крім того, посли G7 стурбовані законопроєктом 4533 і наголошують, що реформа Конституційного Суду повинна забезпечити прозорий, конкурентний відбір нових суддів КСУ і гарантувати тимчасове збільшення вимог до голосування, відповідно до рекомендацій Венеційської комісії.

“Усебічна судова реформа залишається найважливішим пріоритетом для G7 як така, що має вирішальне значення для успіху всіх реформ в Україні та виконання вимог народу України. Проведення цих реформ покращить інвестиційний клімат і здатність виконувати міжнародні зобов’язання”, – наголошують посли.

Як відомо, 13 вересня Рада суддів не змогла обрати від себе трьох членів Етичної ради, які мають контролювати доброчесність членів Вищої ради правосуддя. Жоден із кандидатів не набрав необхідної кількості голосів під час таємного голосування. За кандидатів проголосували лише 4 члени Ради суддів з 26.

Після цього 16 вересня в Офісі президента відбулася зустріч щодо судової реформи, яку власне не відвідав президент України Володимир Зеленський. Під час зустрічі учасники підписали спільну заяву, де наполягається на завершенні формування Етичної ради та конкурсної комісії для проведення конкурсу на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

Рада суддів оголосила про початок добору на посаду члена Етичної ради за квотою РСУ – документи можна подати до 21 жовтня.

Нагадаємо, що в липні Верховна Рада, попри великий спротив низки депутатів, ухвалила законопроєкт про порядок обрання та призначення на посади членів Вищої ради правосуддя, а також залишила ключовий голос у конкурсній комісії до Вищої кваліфікаційної комісії суддів за міжнародними експертами.

Усього в Етичній раді має бути шість членів: трьох обирає Рада суддів України, ще трьох – міжнародні організації. Таким чином Рада суддів заблокувала основну частину судової реформи – очищення ВРП.

Європейська аудиторська палата (ECA) дійшла висновку, що ЄС спрямовує кошти і зусилля через різні сектори, від конкурентного середовища до судової системи та громадянського суспільства. Однак, на думку аудиторів, підтримка і вжиті заходи не принесли очікуваних результатів. 

80% українців вважають, що через корумпованість судової системи більше шансів виграти в суді мають заможні та впливові. В останньому звіті щодо оцінювання стану Угоди про асоціацію з ЄС Європарламент назвав судову владу однією з найменш надійних установ у країні.

Раніше голова правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков у своїй колонці виданню ZMINA пояснив, чому саботаж судової реформи не вигідний самим суддям.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter