Встановили п’ятьох російських військових, які можуть бути причетними до атак на “Джерело нейронів” у Харкові

Дата: 14 Лютого 2024
A+ A- Підписатися

Заочно про підозри в порушенні законів і звичаїв війни, вчинених за попередньою змовою групою осіб, а також в екоциді, вчиненому за попередньою змовою, повідомили чотирьом російським військовим. Слідчі вважають, що саме вони причетні до обстрілів Національного наукового центру “Харківський фізико-технічний інститут”, де містяться ядерна установка та сховище ядерних матеріалів. 

Про це розповіли в Офісі генерального прокурора та СБУ

Підозрюваний Журавльов
Підозрювані Маковецький, Єршов, Пілюков та Геращенко. Фото: Книга катів українського народу

Слідчі-есбівці імен підозрюваних не приховують: 

  • генерал-полковник Олександр Журавльов;
  • генерал-лейтенант Олег Маковецький – командувач 6 армією військово-повітряних сил та протиповітряної оборони;
  • генерал-лейтенант Владислав Єршов – командувач 6 загальновійськовою армією;
  • полковник Павло Пілюков – командир 45 артилерійської бригади великої потужності;
  • полковник Євген Геращенко – командир 79 гвардійської реактивної артилерійської Новозибківської бригади.

Деякі з цих імен уже фігурували в прив’язці до воєнних злочинів росіян. Так, засуджений в Україні російський пілот Максим Криштопа називав ім’я Маковецького як того, хто віддавав злочинні накази. 

Обстрілювати Харківський фізико-технічний інститут росіяни почали одразу після початку повномасштабного вторгнення. ZMINA розповідала про одну з таких атак у березні 2022-го, втім, як кажуть слідчі, загалом зафіксували щонайменше 74 удари різними видами зброї: авіабомбами, осколково-фугасними снарядами ствольної артилерії, осколково-фугасними та касетними снарядами реактивних систем залпового вогню “Град”, “Ураган”, “Смерч” та “Піон”.

Будівля Національного наукового центру “Харківський фізико-технічний інститут”. Фото: nas.gov.ua

Ці атаки українські правоохоронці вважають невипадковими, бо політичне та військове керівництво РФ добре знало, що обстрілює. У відкритому доступі, наприклад, є інформація, що установку “Джерело нейронів”, куди завантажено 37 паливних ядерних елементів, будували коштом США в обмін на вивезення з України всіх запасів високозбагаченого урану.

“Ворожі удари могли спричинити екологічну катастрофу міжрегіонального масштабу… Експертиза оцінила завдані місцевій громаді матеріальні збитки внаслідок російських обстрілів у майже 15 млрд гривень”, – кажуть у СБУ. 

Фото: Офіс генерального прокурора
Фото: Офіс генерального прокурора

Окрім підозр у порушенні законів і звичаїв війни та екоциді, дії Журавльова та двох його підлеглих – Маковецького та Єршова – додатково кваліфікували як зазіхання на територіальну цілісність і недоторканність України, що призвели до загибелі людей, вчинене за попередньою змовою групою осіб, а також як ведення агресивної війни або агресивних воєнних дій, вчинене за попередньою змовою групою осіб. 

Генеральний прокурор Андрій Костін, коментуючи оголошення підозр, наголосив, що це “перший у світі випадок кримінального переслідування за злочин екоциду, вчинений під час війни”. 

За наявною інформацією, підозрюваний командир також був причетний до злочинів у Сирії. Тоді він не поніс відповідальності, і тепер воює проти України”, – додав він.  

Нагадаємо, що до початку повномасштабної війни в Україні ядерний тероризм вважався гіпотетичним видом тероризму. 

За час, поки триває велике російське вторгнення, росіяни встигли: 

Також російські спецслужби продовжують збирати дані про охорону українських АЕС, але попри це світ не вводить санкцій щодо “Росатому” – холдингу, що офіційно мав би опікуватися цивільними атомними компаніями в РФ, натомість допомагає російській армії.

ZMINA детально пояснювала, чому російський ядерний шантаж лишається без відповіді світу.  

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter