Убивства опонентів Путіна: ЄСПЛ просить від РФ пояснень у межах одної із заяв, поданих Україною

Дата: 14 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Європейський суд з прав людини повідомив російський уряд про заяву “Україна проти Росії” (IX) № 10691/21 і просить надати зауваження щодо звинувачень у низці політичних убивств на замовлення російської влади та спробах їх приховати.

Про це розповіли в ЄСПЛ. 

Будівля ЄСПЛ

Заяву, про яку йдеться, український уряд подав до ЄСПЛ ще 2021 року. 

Серед випадків, про які в ній ідеться, інциденти з Умаром Ісраїловим, Володимиром Кара-Мурзою, Олексієм Навальним, Анною Політковською, Олександром Литвиненком та Сергієм Скрипалем. Окрім цього, згадували про вбивство у 2017 році полковника ГУР Міноборони Максима Шаповала та полковника контррозвідки СБУ Олександра Хараберюша.

Загалом у період із 2003 до 2020 року налічили 24 вбивства та замахи.

Україна впевнена, що російський уряд санкціонував і продовжує санкціонувати такі напади як у самій Росії, так і за кордоном, наприклад в Австрії, Болгарії, Німеччині, Латвії, Чорногорії, України, США та Сполученому Королівстві. 

РФ має подати зауваження до 23 липня 2025 року. Окрім цього, ЄСПЛ дозволив урядам Литви та Польщі доєднатися до заяви України як третім сторонам, а уряди Австрії, Болгарії, Німеччини, Латвії, Чорногорії, США та Великобританії попросили надати їм матеріали розслідувань убивств та замахів.

З 2014 року міжнародна правозахисна організація Freedom House фіксувала сотні випадків так званих транснаціональних репресій, коли опонентів влад недемократичних країн, зокрема Китаю, Руанди, Саудівської Аравії, Ірану, Туреччини та Росії, переслідують поза батьківщиною. 

Критиків депортували, викрадали, нападали на них, а також убивали, зокрема в Україні, куди від переслідувань утікають опозиціонери з Туреччини та інших сусідніх держав.

Дівчина несе квіти до портрета Анни Політковської – журналістки, застреленої у власному будинку в РФ у 2006 році. Вона писала про порушення прав людини на батьківщині та критикувала Путіна за злочини в Чечні. Фото: Pavel Golovkin / AP

Вже після початку повномасштабного російського вторгнення журналісти змогли підтвердити нові випадки отруєння за кордоном критиків Росії.

Ймовірно, такі інциденти могли траплятися за цей час і в Україні. До прикладу, про таке заявляв командир Грузинського легіону Мамука Мамулашвілі та дружина голови ГУР Маріанна Буданова

Нагадаємо, що у 2020 році Україна та ще пів сотні країн марно вимагали від Росії розслідувати отруєння хімічною зброєю опозиціонера Олексія Навального. Останній зміг з журналістами підтвердити, що у ФСБ існує спеціальний підрозділ, який працює над переслідуванням критиків. 

Після початку повномасштабної війни в Україні стало ясно, що РФ продовжує виробляти хімічну зброю, хоч офіційно казала про знищення всіх запасів ще 2017-го. Армія РФ активізувала атаки такою зброєю на фронті проти українських військових, а частину боєприпасів виготовила незадовго до застосування. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter