Торік російські військові завдали авіаудару по лікарні та готелю у Миколаєві: чим, звідки та хто його завдав?
Торік 21 березня російські військові завдали авіаційного удару по Миколаєву, а два снаряди влучили у будівлю готелю “Інгул” та території Миколаївської обласної психіатричної лікарні №1. Про постраждалих цивільних внаслідок атаки не повідомляли, втім, удар є воєнним злочином, бо для нього застосовували зброю невибіркової дії.
За понад рік, що минув відтоді, правозахисники з Truth Hounds, що входить до коаліції “Україна. П’ята ранку”, ідентифікували виконавців удару на основі власноруч зібраної інформації з місця інциденту, даних відкритих джерел, а також додаткової інформації від слідства та результатів власного розслідування.
ZMINA переказує результати їхньої роботи.
Пошук виконавців правозахисники розпочали зі встановлення того, що саме скинули на територію готелю та лікарні російські військові.
Завдяки, серед іншого, вивченню кута входження снаряда у ціль та форми вирви дослідники відкинули версію обстрілу ракетами великої та середньої дальності й снарядами з установок РСЗВ. Звузили вибірку й знайдені на обох місцях влучань залишки гальмівного парашута, яким був оснащений боєприпас.
Дослідники дійшли висновку, що скинули росіяни авіабомби типу ФАБ-250 та ФАБ-500. Бомбу першого типу скинули на лікарню, а другого – на готель.
Факт того, що на об’єкти у Миколаєві скинули дві авіабомби різних типів, допоміг звузити й коло літаків, що могли нести одночасно два типи боєприпасів.
З огляду на характер атак з використанням ФАБ-ів аналітики припустили, що, найімовірніше, для бомбардування Миколаєва здійснював виліт Су-34. Він є винищувачем-бомбардувальником, що першочергово призначений для нанесення ракетних або бомбових ударів з великих та малих висот за будь-яких погодних умов.
Водночас менша, ніж у літаків стратегічної авіації максимальна вага бойового навантаження у вісім тонн, робить цей літак маневреним бомбардувальником з радіусом дії у 1100 кілометрів. Це припущення дозволило звузити дослідникам кількість авіабаз, з яких могли вилетіти у день бомбардування.
Для виявлення Су-34 на військових аеродромах та базах військово-повітряних сил Росії вивчали супутникові знімки. Допомогла у цьому одна з особливих характеристик літака, а саме його забарвлення. Су-34 у своїй звичній модифікації має яскраво-синій колір, однак існує й чорного кольору.
На момент бомбардування Миколаєва у відкритих джерелах не було постійних моніторингів зльотів та переміщення російської авіації. Не було тоді й ресурсу, що надавав би таку інформацію. Втім, дослідники розв’язали це питання, з’ясувавши траєкторію польоту, аналізуючи інші дані.
Для встановлення ймовірних баз зльоту дослідники сфокусувались на Ростовській області та Краснодарському краї Росії, а також на окупованому Криму.
Попри те, що чимало аеродромів півострова не приймають Су-34, у підсумку аналітики встановили, що Росія перекинула одну ескадрильюі 559 бомбардувального полку з “Морозовська” у Ростовській області на “Бельбек” у Криму.
Російське командування вже перекидало туди ці літаки навесні 2021-го.
Для виявлення Су-34 на аеродромі “Бельбек” використали супутникові знімки Maxar і Planet SkySat, останні з яких датувались днем бомбардування – 21 березня 2022 року. Цікаво, що й час, коли зробили знімки, збігається з часом атаки – 13:31 за київським часом.
Окрім цього, за три дні після атаки міноборони РФ опублікувало відео з вильотом Су-34 на бойове завдання з ФАБ-ами на борту. З високою ймовірністю зафільмували це саме на аеродромі “Бельбек”, на що вказують як погодно-кліматичні умови, так і особливості місцевості.
Аеропорт упізнали, зокрема, за земляними бар’єрами, що слугують захистом від уламків вибухонебезпечних боєприпасів.
Встановивши боєприпаси, які скинули на Миколаїв, а також літаки, що могли нести ці снаряди, правозахисники взялись встановлювати виконавців атаки.
До нальоту можуть бути причетні пілоти та командування однієї з трьох авіаційних ескадрилей, що входять до складу 559 бомбардувального полку 1 гвардійської змішаної авіаційної дивізії 4 армії ПКС РФ з постійним місцем перебування на аеродромі у місті Морозовськ.
Російські пілоти 1 ескадрильї торік здійснювали авіанальоти на Харків, а один з учасників цього навіть знімав це на відео. Це дозволило припустити, що до Криму російське командування перекинуло 2 або 3 ескадрилью 559 полку, що звузило коло ймовірних виконавців воєнного злочину до списку у понад шість десятків людей.
Повний перелік особового складу 2 та 3 ескадрилей 559 бомбардувального полку 1 гвардійської змішаної авіаційної дивізії 4 армії ПКС РФ правозахисники навели у додатку до свого розслідування.
Висока активність полку не лишилась непоміченою вищим російським керівництвом, зазначають правозахисники. Так, цього року 17 березня Путін підписав указ про присвоєння 559 бомбардувальному авіаційному полку почесного найменування “гвардійський”.