На монументі «Батьківщина-мати» розпочали демонтаж радянського герба

Дата: 30 Липня 2023
A+ A- Підписатися

В Києві на щиті монумента “Батьківщина-мати” в межах проєкту “Тризуб Батьківщини” розпочали демонтаж радянського герба.

Про це повідомила пресслужба Міністерства культури й інформаційної політики в телеграмі.

До Дня Незалежності, 24 серпня, монумент офіційно отримає новий символ — український тризуб, уточнили в повідомленні.

У коментарі “Суспільному” монтажник-висотник Валерій Музика розповів, для демонтажу частини герба задіяли лебідки.

За його словами, є певні нюанси демонтажу. Так, 29 липня монтажники хотіли зняти частину герба, але завадив вітер. Також роботу може ускладнити дощ, сказав він.

За інформацією начальника кранового департаменту генпідрядної організації Андрія Горая, роботи з демонтажу герба — підвищеної складності.

“Складність у висоті, у розміщенні цієї території, у погодних умовах. Багато всяких елементів натягнуто, плюс обмеження з навантаження як на плиту, так і на сам щит. Тому всі ці нюанси ми намагаємося враховувати. Демонтаж взагалі важчий, ніж монтаж, тому що, як поводитиме себе елемент — дуже непередбачуваний процес”, — цитує його видання.

Коли всі елементи герба знімуть зі щита, його зберуть і передадуть до Національного музею історії України у Другій світовій війні. На його місце встановлять український тризуб.

Згодом стало відомо, що вчена рада Національного музею історії України у Другій світовій війні проголосувала за перейменування монумента: “Україна-мати” замість “Батьківщина-мати”. Про це в інтерв’ю “Українському Радіо” повідомив гендиректор Юрій Савчук.

Він висловив сподівання, що це рішення буде затверджене Міністерством культури та інформаційної політики напередодні Дня Незалежності України.

“Має бути відповідний розпорядчий акт, яким є наказ Міністерства культури та інформаційної політики… І це не просто автономна мета. Я весь час підкреслюю взаємозв’язок цих процесів — зміни герба на щиті й появу тризуба, перейменування монумента, перейменування музею, розширення його функцій, нове осмислення, нові сенси, новий імідж”, — пояснив він.

Нагадаємо, що монумент “Батьківщини-мати” встановили 1981 року, він є пам’яткою науки й техніки місцевого значення. Вважається найвищою монументальною скульптурою в Європі.

У травні 2023 року тодішній міністр культури Олександр Ткаченко повідомив про те, що готується проєктна документація щодо зміни герба СРСР на щиті “Батьківщини-матері”.

Раду, яка працює над питаннями дерусифікації, декомунізації та деколонізації, Міністерство культури та інформаційної політики створило у червні минулого року. Відтоді органи місцевого самоврядування в діалозі із суспільством мають доходити спільного рішення щодо демонтажу чи перенесення пам’ятників та інших об’єктів радянського минулого й далі координувати його з радою.

Раніше ZMINA повідомляла про те, що в лютому 2023 року в Києві демонтували пам’ятники радянському генералу Миколі Ватутіну та льотчику Валерію Чкалову.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter