Мінкульт відмовляється брати відповідальність за провал евакуації цінностей з музеїв – Коаліція дієвців культури

Дата: 08 Квітня 2025
A+ A- Підписатися

Міністерство культури та стратегічних комунікацій вважає відповідальними за збереження та евакуацію культурних цінностей обласних посадовців та адміністрації музеїв, втім, згідно із законодавством, відповідальним за планування таких робіт є саме міністерство.

Про це в колонці на сайті “Української правди” розповіла голова правління Коаліції дієвців культури Ольга Сагайдак.

Пам’ятник милосердю в Чернівцях укривають від можливих пошкоджень. Фото: Чернівецька міська рада

Позиція відомства стала відома завдяки відповіді заступника міністра Сергія Бєляєва на відкрите звернення членів коаліції.  

Сагайдак, коментуючи його слова, нагадала, що вони суперечать нормам спеціального порядку, за яким мали б проводити евакуацію. Документ передбачає, що відповідальним за планування евакуації є Мінкульт разом з іншими посадовцями. 

Голова правління Коаліції дієвців культури пояснює, що директори музеїв зобов’язані ініціювати евакуацію, втім чимало з них не діяли у 2022-му, а свою пасивність пояснювали страхом втратити колекцію та роботу, відсутністю вказівок “зверху” та ресурсів для такої роботи. 

Окрім цього, Сагайдак розкритикувала урядовців, які за понад три роки майже не звітували про евакуацію цінностей перед народом України, який є власником державного музейного фонду, згідно із законодавством. Судячи з відповіді Бєляєва, у міністерстві не планують цього робити й надалі, посилаючись на закритість даних. 

“Ніби ми не знаємо, що міністерство власним наказом і обмежило доступ до цих відомостей. Власне, чому інформація про кількість вже евакуйованих предметів не може з’являтися раз на два тижні у звітах МКСК, є питанням риторичним, бо нема про що звітувати передусім”, – додає Сагайдак.

Один із залів Художнього музею в Маріуполі після атаки російських військових. Фото: АР

Мінкульт за час, що триває повномасштабне російське вторгнення, вже коментував евакуацію музеїв. У 2022 році тодішній очільник відомства Олександр Ткаченко казав, що зіткнувся з опором посадовців, наприклад у Маріуполі, коли за день до початку великого вторгнення нібито запропонував евакуювати цінності. 

Ці слова міністра обурили маріупольських посадовців, тож вони звинуватили у зриві евакуації Мінкульт та керівників музеїв, деякі з яких пішли на співпрацю з окупантами. 

Непроведення евакуації культурних цінностей може бути злочином, згідно з Гаазькою конвенцією 1954 року, кажуть у Коаліції дієвців культури. Митці просять президента, уряд та парламент вплинути на ситуацію, а саме: 

  • визначити орган державного управління, який є відповідальним за координацію евакуації;
  • негайно організувати процес евакуації державного музейного фонду із Запорізької, Харківської, Сумської та Донецької областей, наступним етапом – з Чернігівської, Дніпропетровської, Миколаївської, Херсонської та Одеської;
  • регулярно інформувати народ України про результати евакуації, сповіщати, яку частину музейного фонду переміщено до безпечних місць зберігання;
  • гарантувати працівникам музеїв можливість працювати з колекціями та отримувати адекватну фаху й досвіду заробітну плату за свою професійну діяльність.

Загадані управлінці публічно звернення членів коаліції поки не коментували. 

Росія вкрала та зруйнувала понад мільйон музейних обʼєктів України, а частину експонатів вивезли на окуповані території та до РФ. За розрахунками ЮНЕСКО, знадобиться 10 років і майже 9 мільярдів доларів, щоб відновити культурні об’єкти, знищені внаслідок повномасштабного вторгнення росіян.

Нагадаємо, що 2022 року Мін’юст звітував про нібито успішну евакуацію людей з колоній в окупації, але правозахисники з такою оцінкою не погоджувались.

На Херсонщині тисячі засуджених висловили бажання захищати батьківщину, але їхні заяви опинились у руках росіян, коли ті окупували Херсон. Невдовзі людей, які лишилися за ґратами, почали вбивати, змушували копати траншеї для російської армії, а в підсумку чимало з них депортували до Росії. 

Подібна ситуація трапилася також у Маріуполі, де в захопленій жіночій колонії росіяни обезголовили щонайменше сімох ув’язнених та примушували до проституції в обмін на харчі. 

У місцях несвободи в окупації могли залишитися близько трьох тисяч людей.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter