Кулеба закликав Росію припинити зривати злість на невинних кримчанах

Дата: 09 Вересня 2021
A+ A- Підписатися

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав Росію припинити практику обшуків у будинках кримських татар і їхнього затримання. Він переконаний, що в такий спосіб Росія “зриває злість на невинних людях” за прагнення України деокупувати Крим.

Так міністр прокоментував 9 вересня під час онлайн-брифінгу нову хвилю переслідувань кримчан з боку окупаційної влади. 

Очільник зовнішньополітичного відомства назвав нові російські кримінальні справи проти кримськотатарських активістів, зокрема Нарімана Джеляла, “політично мотивованими” й запевнив, що Україна домагатиметься звільнення затриманих і заарештованих кримчан.

“Я хочу звернутися до росіян з одним закликом – припиніть демонструвати свою дріб’язковість. Якщо ви не можете зупинити Україну від боротьби за Крим і звільнення півострова, то не потрібно зриватися на невинних людях. Якщо ви такі круті, то відповідайте нам на рівні міждержавних відносин, а не переслідуючи безневинних людей”, – прокоментував міністр. 

Він переконаний, що обшуки й затримання – помста Росії за успішне проведення Україною саміту Кримської платформи.

“Проваливши свою кампанію з протидії проведенню саміту Кримської платформи, Росія вдалася до того, що вміє найкраще робити, – до репресій. За свої помилки й прорахунки вона змушує платити невинних людей, кримських татар, кидаючи їх за ґрати й приносячи горе в їхні сім’ї. Всі висунуті їм звинувачення є абсурдними, політично мотивованими”, – сказав Кулеба.

За його словами, перед українською владою стоять завдання щодо захисту громадян на тимчасово окупованій території. 

“Є два завдання – перше, щоб до цих людей не застосовували тортур протягом того часу, який вони проведуть у в’язниці. Друге завдання – це їхнє звільнення. Для виконання першого завдання важливо публічне висвітлення і привернення уваги міжнародної спільноти до долі цих незаконно затриманих громадян”, – сказав він. 

Міністр переконаний, що задля звільнення бранців Кремля потрібно працювати “тихою дипломатією і кулуарно”, зокрема з тими країнами, які можуть у цьому допомогти.

Нагадаємо, після проведення саміту Кримської платформи в Києві в тимчасово окупованій Автономній Республіці Крим розпочалася нова хвиля переслідувань кримських татар. 

Громадське об’єднання “Кримська солідарність” нагадало телефон гарячої лінії: +7 (978) 134-17-94. За цим номером громадяни можуть отримати термінову юридичну консультацію або записатися на приймання до фахівців у Сімферополі. За цим номером діє також WhatsApp, Viber, Signal.

Як відомо, у ніч проти 4 вересня російські силовики провели обшук у Нарімана Джеляла, кримськотатарського політика, викладача, політолога і журналіста, заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу. 

Також 3 та 4 вересня в Криму співробітники ФСБ обшукали помешкання та затримали чотирьох кримських татар: Асана Ахтемова, Азіза Ахтемова, Шевкета Усеїнова та Ельдара Одаманова. Усіх затриманих окупаційна влада пов’язує з нібито диверсією на газопроводі біля села Перевальне під Сімферополем. Наразі невідомо, чи дійсно було взагалі пошкодження газопроводу. 

7 вересня ФСБ оприлюднила заяву, у якій звинуватила затриманих у диверсії на замовлення Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України та Меджлісу. Російські ЗМІ також поширили відео ФСБ з нібито “зізнаннями” заарештованих у Сімферополі 6 вересня кримчан Азіза й Асана Ахтемових. ГУР Міноборони України відкинуло обвинувачення ФСБ щодо нібито причетності відомства до пошкодження газопроводу в Перевальному.

Віталій Власов інкримінує Наріману Джелялу порушення ч. 1 ст. 281 КК РФ “Диверсія”. Він відкидає обвинувачення ФСБ. Усім затриманим загрожує позбавлення волі від 12 до 15 років. Відомо, що слідство не допустило спочатку до справи найнятих рідними адвокатів, призначивши натомість державних. 

“Кримська солідарність” повідомляє, що Наріману Джелялу вдалося коротко поспілкуватись із Асаном Ахтемовим у будівлі ФСБ. На питання Джеляла, чи його били, Ахтемов ствердно кивнув. 

Президент України Володимир Зеленський та лідер Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров пов’язують нові затримання кримських татар у Криму з успішно проведеним самітом Кримської платформи 23 серпня. 

Сполучені Штати рішуче засудили затримання 4 вересня заступника голови кримськотатарського Меджлісу Нарімана Джеляла та щонайменше 45 кримських татар російською окупаційною владою в Криму. США, КанадаЧехія та Представництво Європейського Союзу в Україні закликали російську окупаційну владу негайно звільнити їх.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter