Питання запровадження перехідного правосуддя має стати частиною євроінтеграційного порядку денного. Україна тільки почала свій, напевно, довгий євроінтеграційний шлях. Проте ми вже стикнулися з позицією європейських партнерів щодо того, що непотрібно давати ніяких рекомендацій країні в контексті подолання наслідків війни та окупації частини нашої території.
Станом на сьогодні офіційного оголошення ліквідації Мінреінтеграції ще немає, проте вже відомо, що повноваження Мінреінтеграції, принаймні частково, будуть передані Міністерству розвитку громад, територій та інфраструктури України (Мінінфраструктури). Як кажуть, рішення прийняте, немає чого його обговорювати.
У квітні цього року при Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими створили робочу групу, яка займатиметься питаннями звільнення цивільних, незаконно позбавлених особистої свободи Росією. Водночас і після створення такої групи виникають питання, чи буде ця структура ефективною у звільненні цивільних.
У кримчан, які залишилися в тимчасовій окупації, є великий запит на визначеність щодо того, що буде після деокупації півострова. Адже коли ти читаєш розрізнені закони та законопроєкти, дуже складно сформувати враження про те, що ж буде з простими людьми, які виживали увесь цей час, які виходили у своїх вчинках з презумпції, що РФ ніколи не віддасть Крим, як бути їм?
Нав'язування громадянства Російської Федерації – злочин. Українські слідчі порушували відповідні кримінальні провадження, відтак це означає, що наші громадяни на ТОТ є потерпілими від злочину, а ніяк не злочинцями
Сьогодні, 14 листопада, набирає чинності постанова Кабінету Міністрів України, якою запроваджується експериментальний проект щодо оформлення на території України посвідчення особи на повернення в Україну. Як це буде працювати і чому має безпрецедентне значення
Ще до початку широкомасштабної агресії Росії проти України на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей оголосили загальну мобілізацію чоловіків від 18 до 55 років. Відповідні “укази” видали 19 лютого 2022 року представники де-факто влади терористичних квазідержавних утворень “ДНР” та “ЛНР”. Відтоді почався процес масового залучення чоловіків, більшість з яких очевидно має громадянство України, до військових дій проти своєї ж держави. Окупаційна влада вживала всіх заходів для мобілізації на окупованих територіях, зокрема й примус, що свідчить про черговий воєнний злочин, скоєний Росією руками її маріонеткових режимів.
Коли йде війна, влада має багато спокус. І представники громадянського суспільства мають бути дуже сильними, працювати системно та злагоджено, щоб ці атаки на права та свободи відбивати.
14 квітня 2022 Верховна Рада України ухвалила довгоочікувані зміни до закону, які мають розблокувати роботу щодо розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Сам текст змін готували вже тривалий час за ініціативи Кабінету Міністрів України. Це вселяє надію на те, що погоджений всіма міністерствами документ ефективно впроваджуватимуть задля розшуку зниклих безвісти в умовах війни.
Численні громадські організації, які працюють в сфері захисту прав постраждалих внаслідок конфлікту осіб, виступають за термінове запровадження процедури підтвердження освітніх кваліфікацій для мешканців всіх окупованих територій – як Криму, так і Сходу України.
27 вересня президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради як невідкладні три законопроєкти про соціальний і правовий захист в’язнів Кремля та членів їхніх сімей. Проєкт закону №6104, а також пов’язані з ним законопроєкти №6105 та 6106 без перебільшення можна назвати довгоочікуваними, адже політв’язні, їхні родичі, правозахисники чекали на це більше п’яти років.
Наразі ми маємо цілу низку позитивних кроків держави, які прямо впливають на життя тисяч кримчан та іноді є доленосними для них. Водночас у кримському порядку денному залишається ще чимало питань, які потребують рішення і які можуть вплинути на процес деокупації та реінтеграції півострова.
Зеленський підписав закон про тимчасове скасування штрафів за порушення порядку в’їзду/виїзду з тимчасово окупованих територій України. І хоча це можна тільки вітати, подібні рішення тимчасові: підтримка зв’язків з мешканцями окупованих територій залишається справжнім викликом для України і державної політики реінтеграції.
Час показав, що створення ВЕЗ “Крим” на тимчасово окупованій території призвело до системних порушень прав тих, хто залишився проживати в Криму після початку збройної агресії Російської Федерації.
Чи дійсно після прийняття нового проєкту закону "Мінцфри" в контексті реформи "прописки" ми прокинемося в новій країні, де не потрібно подавати зайвих довідок, аби зареєструвати місце проживання?
Поки з трибун голосно звучать слова про реінтеграцію, реальні справи та рішення посадовців демонструють інше ставлення влади до мешканців окупованих територій.
Дискримінація – це явище, яке має негативне значення. Утім, іноді можна натрапити на словосполучення "позитивна дискримінація" як позначення певних “бонусів” для якоїсь групи, яка в силу обставин, зазвичай історичних, перебуває у більш вразливому становищі, ніж інші групи. Що ж це таке? І яка дискримінація може бути позитивною?
Основним нововведенням стала можливість подання документів не до обмеженого переліку закладів освіти, які до цього визначалися Міністерством освіти та науки України, а до будь-якого закладу без жодних обмежень: без складання ЗНО в межах визначених квот
Щоп’ятниці отримуйте найцікавіші матеріали тижня: важливі новини та актуальні анонси, розлогі тексти й корисні інструкції.