Росіяни порушили ще одну кримінальну справу проти кримського політв’язня Олега Приходька

Дата: 30 Травня 2023
A+ A- Підписатися

У Росії проти незаконно засудженого до п’яти років позбавлення волі за сфабрикованим ФСБ обвинуваченням у підготовці теракту кримського політв’язня Олега Приходька фабрикують нову кримінальну справу. Наразі він – без адвоката.

Про це Об’єднанню родичів політв’язнів Кремля повідомила донька активіста Наталя Приходько (Швецова).

Жінка розповіла, що коли вона з мамою в січні 2023 року приїхали до СІЗО №1 російського міста Владимир на побачення, то тюремники їх не пустили.

“Сказали в колонії, що потрібен дозвіл слідчого, оскільки проти батька порушено нову кримінальну справу. Слідчий ФСБ протягом дня обіцяв дати дозвіл на побачення, але дав його ввечері. Це була п’ятниця, ми не змогли скористатися ним і поїхали додому”, – розповіла Наталя Приходько.

Вона також додала, що батько востаннє телефонував додому з чужого телефону, перебуваючи у слідчому ізоляторі Краснодара.

За її словами, через відсутність адвоката родина не знає про місцеперебування українського активіста.

“Невідомі й причини порушення нової кримінальної справи проти нього. На те, щоб найняти адвоката, сім’я не має коштів”, – повідомляє Об’єднання.

Останній адвокат політв’язня Сергій Легостов повідомив, що більше не представляє інтереси Приходька і не володіє інформацією про його місцеперебування.

У січні 2022 року Наталя Приходько повідомила, що Олега Приходька у російському ув’язненні піддають знущанням та тортурам. Здоров’я політв’язня значно підірване, його “тихо вбивають” у російській колонії.

Нагадаємо, Олег Приходько проживав у місті Саки в Криму, де працював ковалем і різьбярем по металу. Чоловік не приховував своєї проукраїнської позиції і публічно засуджував приєднання Криму до Росії у 2014 році.

До нього почали навідуватися дільничні, пропонуючи зняти український прапор з будинку. Олег Приходько різко припиняв такі візити.

З 2016 року його почали викликати на численні допити в ФСБ, де, за словами нині засудженого, з ним проводили безглузді й абсурдні бесіди на тему патріотизму і націоналізму. Один раз його оштрафували в адміністративній справі за вилучення в нього вдома нацистських атрибутів та символіки, які він нібито розповсюджував.

9 жовтня 2019 року силовики посадили Олега Приходька в машину і протримали всю ніч у будівлі ФСБ, після чого повезли на обшук у його гараж, де знайшли вибухівку. Приходька заарештували й висунули звинувачення в підготуванні до терористичного акту і незаконному виготовленні вибухових речовин. Пізніше російські силовики додали обвинувачення в “незаконному придбанні, переданні, збуті, зберіганні, перевезенні або носінні вибухових речовин” і плануванні вибуху в будівлі генерального консульства Росії у Львові.

Як відомо, 3 березня 2021 року Південний окружний військовий суд у Ростові-на-Дону незаконно засудив Олега Приходька до п’яти років колонії суворого режиму та сплати штрафу у 110 тисяч рублів за начебто “незаконне виготовлення вибухових речовин, спробу скоєння терористичного акту, а також підготовку до підпалу генконсульства РФ у Львові влітку 2019 року”.

17 травня 2021 року Військовий апеляційний суд м. Власиха Московської області відхилив апеляційну скаргу Олега Приходька на незаконне попереднє рішення суду першої інстанції за відсутності будь-яких достовірних доказів провини українця.

За попередньою інформацією, Олег Приходько етапований для відбування незаконного покарання до російського міста Владимир. Останнє відоме місце утримання нашого співгромадянина – “ФКУ СИЗО-1 УФСИН России по Ростовской области”.

Раніше низка правозахисних організацій висунула Росії вимогу негайного звільнити політв’язня Приходька, припинити переслідування інших активістів та громадських журналістів в окупованому Криму. 

Правозахисники також закликали ООН, ОБСЄ, Раду Європи сприяти забезпеченню роботи в Криму незалежної моніторингової місії щодо ситуації з дотриманням прав людини, зокрема свободи слова і вираження поглядів.

Як відомо, на початку жовтня 2021 року представники російського правозахисного проєкту Gulagu.net повідомили про отримання “секретного архіву” з записами тортур і зґвалтувань в російських колоніях. Деякі з відеозаписів вони опублікували.

7 жовтня минулого року колишній ув’язнений програміст зустрівся з адвокатом Ауде Рімайо і дав свідчення про історію знімання понад 100 гігабайтів файлів, які підтверджують: в системі електронного документообігу ФСВП є сотні відео з тортурами. 

У середині жовтня 2021 року Сергій Савельєв прилетів до Парижа і попросив політичного притулку у французької влади. Росія оголосила його у розшук. 

За останніми даними Представництва президента України в Автономній Республіці Крим, Росія незаконно утримує 182 кримських політв’язнів, серед яких 116 кримських татар.
 
За оцінюванням правозахисної організації “Крим SOS”, щонайменше 35% вироків нинішнім жертвам політично вмотивованих кримінальних переслідувань у Криму ухвалено після початку повномасштабного вторгнення. Здебільшого це люди, яких обвинувачують у нібито причетності до ісламської політичної організації “Хізб ут-Тахрір” або добровольчого кримськотатарського батальйону імені Номана Челебіджіхана.
 
“Крим SOS” указує, що сумарний термін жертвам політично вмотивованих переслідувань у Криму за рік повномасштабного вторгнення становить 699 років і 9 місяців.
 
Правозахисна організація наголошує, що ігнорування воєнних злочинів російських окупантів призвело до погіршення ситуації з правами людини в окупованому Криму. А відсутність реакції міжнародної спільноти на окупацію Криму та подальші злочини окупантів полегшили Росії завдання з перетворення півострова на плацдарм для вторгнення на материкову Україну рік тому.
 
Як відомо, правозахисна спільнота в Україні переконана, що деокупація Криму припинить систематичні грубі порушення прав людини на півострові з боку Російської Федерації. Для цього вони закликають країни підтримати Україну своєчасним постачанням зброї та військовим обладнанням у достатній кількості.
 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter