Полонені “вагнерівці” з ВІЛ розповіли, як керівництво Росії вербувало їх на війну, обіцяючи антиретровірусну терапію
Полонені найманці ПВК “Вагнер”, які мають ВІЛ, кажуть, що російське керівництво, вербуючи їх на війну, обіцяло антиретровірусну терапію, з доступом до якої в Росії в пацієнтів були чималі проблеми й до початку війни з Україною.
Про це вони розповіли The New York Times.
Інформацію про масове вербування з російських колоній в’язнів, які мають ВІЛ або гепатит, ще торік давали українські розвідники. Вони казали, що в разі поранення російські медики не допомагають таким найманцям, розрізняючи тих, кого треба лікувати, та тих, кого, на їхню думку, не треба, за браслетами.
У ГУР Міноборони не уточнювали, що російська влада обіцяє найманцям лікування за відправлення на війну.
The New York Times, посилаючись на дані української розвідки, додає, що близько 20% російських найманців, набраних з колоній, мають ВІЛ. Опитані журналістами розповіли, що в російських пенітенціарних установах отримували або лікування низької якості, що не діяло, або ж не отримували його взагалі.
“Я зрозумів, що на мене чекає або швидка (на фронті. – Ред.), або повільна (від того, що не лікують ВІЛ у колонії. – Ред.) смерть. Я вибрав швидку”, – розповідає один з найманців.
У Росії лише офіційно кількість людей, які живуть з ВІЛ, перевалила кілька років тому за 1,1 мільйона. Щодо тих, хто має ВІЛ у пенітенціарних установах, то таких людей, за офіційною статистикою, може бути 10% усієї кількості.
Втім, лікування ВІЛ у РФ обмежене старими протоколами. До прикладу, у світовій практиці людям з ВІЛ призначають курс лікування відразу після виявлення антитіл до вірусу, коли імунітет ще не досить ослаблений. Російським пацієнтам медикаменти виписують лише тоді, коли рівень імунних клітин падає до майже критичної позначки.
Впливають на якість лікування й репресії влади, наприклад щодо активістів, які допомагають людям з ВІЛ. Чимало з них у Росії визнали “іноземними агентами”.
У полоні в Україні затримані найманці отримують лікування. Детальніше про протоколи лікування ВІЛ в Україні, які оновили на початку цього року, можна почитати за посиланням.
Нагадаємо, що Верховна Рада ще на початку цього року визнала ПВК “Вагнер” міжнародною злочинною організацією та попросила світ наслідувати цей приклад. Керівнику ПВК Євгену Пригожину повідомили підозру в зазіханні на територіальну цілісність і недоторканність України та веденні агресивної війни.
У Великій Британії та Сербії юристи позиваються щодо “вагнерівців” за тероризм і воєнні злочини в Україні.
Коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.
Такими злочинами вважають:
- невибіркові обстріли цивільних об’єктів;
- умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
- викрадення і незаконні арешти цивільних;
- катування і нелюдське поводження;
- зґвалтування;
- мародерство;
- примус українських громадян служити в збройних силах РФ;
- використання населення як “живих щитів”;
- депортацію до Росії чи на окуповані нею території;
- напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
- віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
- використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
- використання отруйних речовин;
- напади на релігійні й культурні установи тощо.
Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу info@humanrights.org.ua. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.
Раніше ZMINA оприлюднила перелік організацій, куди можна звернутися як по безкоштовні, так і по платні психологічні консультації.