Парламент хоче привести у відповідність до рекомендацій ВООЗ діагностику, профілактику та лікування ВІЛ в Україні

Дата: 04 Листопада 2022
A+ A- Підписатися

Верховна Рада ухвалила у першому читанні за основу законопроєкт №6364, який передбачає застосування сучасних досягнень, відповідно до рекомендацій ВООЗ, щодо діагностики, профілактики та лікування ВІЛ-інфекції в Україні. 

Про це повідомили у парламенті. 

Соціальна реклама з закликом пройти тестування на ВІЛ за 15 хвилин. Фото: aidshealth.org

Україна посідає одне з перших місць у Європі за кількістю ВІЛ-інфікованих з понад 250 тисячами людей, які живуть з вірусом імунодефіциту. Однак тільки 70% з них знають про свій діагноз.

До прикладу, цього року Ботсвана досягла цілей Глобальної стратегії ЮНЕЙДС щодо ВІЛ, коли 90% людей, які живуть із ВІЛ, знають про свій статус, 90% з них отримують відповідне лікування і така ж кількість осіб, що лікуються, має невизначене вірусне навантаження. 

Закон щодо ВІЛ в Україні останній раз переглядали 11 років тому і за цей час, як нагадує голова профільного комітету парламенту Михайло Радуцький, розпочалась медична реформа, запрацювала електронна система охорони здоров’я, а головне – з’явились нові методи профілактики та лікування вірусу. 

Декілька років тому МОЗ офіційно затвердило рекомендації ВООЗ з лікування ВІЛ за 2018 рік та рекомендації з тестування за 2016 рік. Відтоді кожен, хто живе з ВІЛ в Україні, незалежно від кількості вірусу в крові, має право отримувати безоплатне лікування пожиттєво. 

Підтриманий парламентом у першому читанні законопроєкт №6364, як розповідала нардепка Лада Булах, розширить можливість тестування, бо легітимізує самотестування, а тому сприятиме пришвидшенню темпів ранньої діагностики. 

Річ у тому, що досі люди, що живуть з ВІЛ, стикаються зі стигматизацією через свій діагноз. Це є причиною появи страху проходити тестування та хибної думки про те, що ВІЛ/СНІД є виключно хворобою ЛГБТ-людей, працівників і працівниць комерційного сексу та наркозалежних. В Україні найпоширенішим шляхом інфікування ВІЛ є незахищений гетеросексуальний сексі До прикладу, у жовтні минулого року 607 випадків, у вересні 2021-го 770, а у серпні – 770.

Фото: ICF Alliance for Public Health

Якщо законопроєкт ухвалять у другому читанні, то до процесу самотестування ширше залучатимуть соціальних працівників та консультантів “рівний – рівному”, які зможуть направити людину до лікаря. 

“Вони зможуть швидко зорієнтувати громадян щодо важливості знати про свій ВІЛ-статус, мотивувати їх до тестування, допомагатимуть під час самого самотестування на прохання особи, та спрямовуватимуть людину в разі позитивного результату тесту до сімейного лікаря”,пояснювала Булах.

Законопроєкт передбачає розширення статті щодо гарантування держзабезпечення доконтактною та постконтактною профілактикою.

Від 2019 року в Україні дозволили використовувати антиретровірусну терапію – пігулки, які не дають ВІЛ інфікувати організм, – для доконтактної профілактики інфекції. МОЗ рекомендувало вживати їх людям з так званих груп ризику: 

  • тим, хто перебуває у дискордантних парах (у разі коли один партнер є ВІЛ-позитивним, а інший – ні);
  • чоловікам, що практикують секс із чоловіками;
  • людям, що вживають ін’єкційні наркотики;
  • людям, що надають сексуальні послуги за винагороду.

Розширити мають й гарантії щодо лікування та профілактики супутніх інфекцій, зокрема туберкульозу та гепатитів. 

Окрім цього, попередньо ухвалений законопроєкт уніфікує термінологію та механізми боротьби з ВІЛ відповідно до керівних документів ВООЗ, а це дозволить уникати різночитання та, на думку авторів документа, спрямувати зусилля на профілактику поширення хвороби.

Нагадаємо, що, за даними ВООЗ, щонайменше три тисячі людей в Україні померли після вторгнення Росії, оскільки не мали доступу до лікування хронічних захворювань. Помирали, зокрема, люди з ВІЛ/СНІД та онкологією.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter