У Білорусі за ґратами незаконно утримують 27 журналістів і працівників медіа
Білоруський режим незаконно утримує в ув’язненні 27 журналістів та інших медіапрацівників.
Про них нагадала, закликавши до негайного їх звільнення, міжнародна правозахисна організація “Репортери без кордонів” (RSF).
Правозахисники оприлюднили портрети в’язнів режиму самопроголошеного президента Олександра Лукашенка напередодні 23 травня — річниці викрадення літака білоруськими силовиками з метою арешту журналіста Романа Протасевича.
Репресії проти журналістів у Білорусі здійснюються, зокрема, через судові процеси на надуманих підставах. Правозахисники назвали по іменах всіх незаконно засуджених журналістів.
Катерина Андрєєва (Бахвалова) — журналістка телеканалу “Белсат”, звинувачена в організації та підготовці дій, що грубо порушують громадський порядок, або активній участі в них, а також у державній зраді. Ув’язнена з 15 листопада 2020 року. Засуджена 18 лютого до 2 років позбавлення волі, очікує суду за новими звинуваченнями.
Дар’я Чульцова — журналістка телеканалу “Белсат”, звинувачена в організації та підготовці дій, що грубо порушують громадський порядок, або активній участі в них. Ув’язнена з 15 листопада 2020 року. Засуджена 18 лютого до 2 років позбавлення волі.
Сергій Гордієвич — журналіст видання “Перший регіон”. Звинувачений в образі президента, образі посадової особи, наклепі. Ув’язнений з 22 грудня 2020 року. Засуджений 2 серпня до 1,5 року позбавлення волі.
Ксенія Луцкіна — ексжурналістка телеканалу “Білорусь 2”, співзасновниця проєкту на каналі YouTube. Звинувачена у змові з метою захоплення влади неконституційним способом. Ув’язнена з 22 грудня 2020 року. Наразі перебуває під вартою в очікування суду.
Андрій Александров — незалежний журналіст, видавець і головний редактор “Білоруського журналу”, ексзаступник директора БелаПАН. Звинувачений в організації та підготовці дій, що грубо порушують громадський порядок, або активній участі в них, ухиленні від сплати податків і зборів, державній зраді, створенні екстремістського формування або участі в ньому. Ув’язнений з 12 січня 2021 року. Журналіста утримують під вартою в очікуванні суду.
Денис Івашин — журналіст-розслідувач видання “Новое время”, співробітник новинного сайту InformNapalm. Звинувачений у втручанні в діяльність працівника міліції, державній зраді. Ув’язнений з 12 березня 2021 року. Перебуває під вартою в очікуванні суду.
Андрій Почобут — кореспондент польської газети Gazeta Wyborcza. Звинувачений білоруською владою у розпалюванні ворожнечі. Ув’язнений з 25 березня 2021 року. Перебуває під вартою в очікуванні суду.
Марина Золотова — головна редакторка сайту Tut.by. Звинувачена в ухиленні від сплати податків і зборів. Ув’язнена з 18 травня 2021 року. Зараз перебуває під вартою в очікуванні суду.
Альона Толкачова — журналістка сайту Tut.by. Звинувачена в ухиленні від сплати податків і зборів. В ув’язненні з 18 травня 2021 року. Під вартою в очікуванні суду.
Валерія Костюгова — політолог, редакторка “Білоруського щорічника”. Обвинувачена в закликах до дій, спрямованих на заподіяння шкоди національній безпеці, змові з метою захоплення влади неконституційним шляхом. Ув’язнена з 30 червня 2021 року. Перебуває під вартою в очікуванні суду.
Олександр Івулін — спортивний журналіст, дописувач видання “Трибуна”. Обвинувачений в організації та підготовці дій, що грубо порушують громадський порядок, або активній участі в них. Ув’язнений з 3 червня 2021 року. Засуджений 19 січня 2022 року до 2 років позбавлення волі.
Єгор Мартинович — головний редактор найстарішого видання Білорусі “Наша Нива”. Звинувачений у заподіянні майнової шкоди без ознак крадіжки. Ув’язнений з 8 липня 2021 року. Засуджений 15 березня 2022 року до 2,5 року позбавлення волі.
Андрій Скурко — журналіст, керівник відділу маркетингу “Нашої Ниви”. Звинувачений у заподіянні майнової шкоди без ознак крадіжки. Ув’язнений з 8 липня 2021 року. Засуджений 15 березня 2022 року до 2,5 року позбавлення волі.
Ірина Левшина — директорка та головна редакторка “БелаПАН”. Звинувачена в створенні екстремістського формування або участі у ньому. Ув’язнена з 18 серпня 2021 року. Перебуває під вартою в очікуванні суду.
Дмитро Новожилов — колишній директор компанії “БелаПАН”. Звинувачений в ухиленні від сплати податків і зборів, створенні екстремістського формування або участі в ньому. Ув’язнений з 18 серпня 2021 року. Перебуває під вартою в очікуванні суду.
Геннадій Мажейко — журналіст видання “Комсомольська правда Білорусь”. Звинувачений у розпалюванні ненависті, образі державного службовця. Ув’язнений з 2 жовтня 2021 року. Зараз під вартою в очікуванні суду.
Ірина Славникова — журналістка “Белсату”. Обвинувачена в організації та підготовці дій, що грубо порушують громадський порядок, або активній участі в них, створенні екстремістського формування або участі в ньому. Ув’язнена з 30 жовтня 2021 року. Перебуває під вартою в очікуванні суду.
Андрій Кузнечик — журналіст “Радіо Свобода”. У чому його звинувачує білоруський режим, невідомо. Ув’язнений з 25 листопада 2021 року. Судова ситуація: під вартою в очікуванні суду.
Сергій Сацюк — головний редактор “Ежедневника” (EJ.BY). Звинувачений в одержанні хабаря. Ув’язнений з 8 грудня 2021 року. Перебуває під вартою в очікуванні суду.
Олег Груздзілович — журналіст “Радіо Свобода”. Обвинувачуваний в організації та підготовці дій, що грубо порушують громадський порядок, або активній участі в них. Ув’язнений з 23 грудня 2021 року. Засуджений 3 березня 2022 року до 1,5 року позбавлення волі.
Оксана Колб — головна редакторка “Нового времени”. Обвинувачувана в організації та підготовці дій, що грубо порушують громадський порядок, або активній участі в них. Ув’язнена з 20 квітня 2022 року. Перебуває під вартою в очікуванні суду.
Юрій Гонцаревич — журналіст Intex-Press. Звинувачений у пропаганді екстремістської діяльності. Ув’язнений з 5 травня 2022 року. Перебуває під вартою в очікуванні суду.
Дмитро Лукша — журналіст, ексспівробітник “Белтелерадіокомпанії”, колишній ведучий програми “Зона X”. Обвинувачений в організації та підготовці дій, що грубо порушують громадський порядок, або активній участі в них, дискредитації Республіки Білорусь. Ув’язнений з 11 березня 2022 року. Перебуває під вартою в очікуванні суду.
Ігор Лосик — засновник телеграм-каналу “Білорусь головного мозга”, консультант “Радіо Свобода”. Звинувачений в організації масових заворушень, розпалюванні ворожнечі. В ув’язненні з 25 червня 2020 року. Засуджений 14 грудня 2021 року до 15 років позбавлення волі.
Едуард Пальчис — засновник вебсайту 1863x.com. Звинувачений в організації масових заворушень, організації та підготовці дій, що грубо порушують громадський порядок, або активній участі в них, закликах до дій, спрямованих на заподіяння шкоди національній безпеці та розпалювання ворожнечі. Ув’язнений з 27 вересня 2020 року. Засуджений 16 грудня 2021 року до 13 років колонії.
Людмила Чекіна — гендиректорка TUT.BY. Обвинувачена в ухилянні від сплати податків і зборів. Ув’язнена з 18 травня 2021 року. Перебуває під вартою в очікуванні суду.
Константин Золотих — директор медіа “Білоруси і ринок”. Звинувачений у розпалюванні ненависті. Ув’язнений з 18 травня 2021 року. Перебуває під вартою в очікуванні суду.
Нагадаємо, що в рейтингу свободи преси від “Репортерів без кордонів” 2022 року Білорусь посіла 153 місце зі 180.