Суд переніс засідання в справі про тиск на Спілку архітекторів через неявку сторони обвинувачення

Дата: 11 Червня 2024
A+ A- Підписатися

Київський апеляційний суд переніс судове засідання в справі про переслідування Національної спілки архітекторів України з боку колишнього керівника Департаменту кіберполіції СБУ Іллі Вітюка через відсутність сторони обвинувачення на засіданні.

Про це повідомила Спілка архітекторів у коментарі виданню ZMINA.

Київський апеляційний суд. Фото з мережі

Розгляд справи перенесено на 15 липня.

Варто зазначити, що це вже втретє слідчий у справі без попередження не з’являється на засідання суду.

Справа стосується оскарження незаконного закриття кримінального провадження проти Іллі Вітюка, який підозрюється в неправомірному переслідуванні НСАУ.

За даними слідства, колишній керівник Департаменту кіберполіції СБУ надіслав офіційні листи з неправдивою інформацією про нібито припинення законних повноважень НСАУ з професійної атестації архітекторів, що стало підставою для приєднання президента й працівників спілки до іншого кримінального провадження.  

Раніше Києво-Святошинський районний суд під час свого засідання задовольнив клопотання сторони захисту про повернення обвинувального акта прокурору в справі про начебто незаконне втручання президента Національної спілки архітекторів України Олександра Чижевського в будівельну електронну систему.

Нагадаємо, Національна спілка архітекторів України заявляла про продовження тиску з боку посадовців та правоохоронців через їхню позицію щодо містобудівного законопроєкту №5655.

У грудні 2022 року парламент ухвалив у цілому законопроєкт №5655 щодо реформування сфери містобудівної діяльності, який критикували очільники українських міст і селищ, архітектори та громадські активісти, зокрема, через корупційні ризики. Законопроєкт підтримали 228 народних депутатів.

Громадська петиція з вимогою ветувати законопроєкт через кілька годин після голосування у ВРУ набрала понад 25 тисяч підписів, а до цього профільний комітет отримав висновок НАЗК, що законопроєкт не відповідає Антикорупційній стратегії. 

Після цього представники Національної спілки архітекторів закликали президента Володимира Зеленського ветувати містобудівний закон №5655 і зупинити тиск силовиків на спільноту. Просили вони й про початок суспільного та експертного діалогу щодо створення кодексу та покласти край тиску на Спілку архітекторів України.  

Торік у жовтні спілці обмежили доступ до електронного реєстру сертифікованих архітекторів, який є частиною Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва. Це означає, що архітектор, який пройшов атестацію і склав іспит або продовжує термін чинного сертифіката, не може поставити свій підпис на проєктну документацію в ЄДЕССБ, тому що Національна спілка архітекторів України не може валідувати його сертифікат.

Крім того, СБУ звинуватила посадовців спілки в махінаціях у будівельній сфері й після чергових обшуків висунула підозри в скоєнні злочину двом керівникам та IT-фахівцю. 

Станом на серпень 2023 року в справі проти трьох представників спілки були проведені всі слідчі дії та допити, і справу передано до суду. Крім того, Анна Кирій зазначила, що Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України відзвітувало про проведення ще однієї складової реформи. Тепер сертифікати архітекторам видаватиме саме міністерство, а навчання проводитимуть три університети. 

Водночас Національне антикорупційне бюро проводить досудове розслідування в кримінальному провадженні про зловживання владою або службовим становищем з боку заступниці міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Наталії Козловської щодо проведення професійної атестації архітекторів. Третя частина справи – протиправна бездіяльність голови Служби безпеки України щодо непритягнення до відповідальності тих співробітників СБУ, які брали участь в обшуках, здійснених у межах кримінального провадження, що не належить до підслідності СБУ.

Читайте також: Архітектурна спільнота проти силовиків: як тиснуть і переслідують Спілку архітекторів за її позицію щодо містобудівного законопроєкту

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter