Рада ухвалила містобудівний закон, проти якого виступають архітектори й громадські активісти

Дата: 13 Грудня 2022
A+ A- Підписатися

Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №5655 щодо реформування сфери містобудівної діяльності, який критикували глави українських міст та селищ, архітектори та громадські активісти, зокрема через корупційні ризики. Законопроєкт підтримали 228 народних депутатів.

Фото табло із голосами за закон оприлюднила на своїй фейсбук-сторінці заступниця голови Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України Анна Кирій.

Фото: з фейсбук сторінки Анни Кирій

“Верховна Рада України проголосувала за законопроєкт №5655. 228 голосів. Це не тільки містоґвалтування. Це ґвалтування професійної думки, місцевого самоврядування, громадянського суспільства”, – написала архітекторка.

За її словами, народні депутати від партії “Слуга народу” голосували в унісон з представниками ОПЗЖ.

Своєю чергою Рух “Чесно” звернув увагу на те, що містобудівну реформу народні депутати проголосували майже мінімальною кількістю голосів – із 226 необхідних, отримали лише 228. Жодного голосу не дали народні обранці з партій “Європейська солідарність” та “Батьківщина”, а у “Голосі” проголосував “за” лише депутат Ярослав Железняк.

“Слуги народу” зібрали голоси по суті завдяки народним депутатам, які були обрані від проросійської політичної сили ОПЗЖ, а також тих, то входить у депутатську групу “За майбутнє” і “Довіра”, – підкреслює головна редакторка Руху “Чесно” Ірина Федорів.

Анна Кирій закликала громадськість підписати петицію до президента України з вимогою накласти вето на законопроєкт №5655.

Нагадаємо, напередодні комітет отримав висновок НАЗК, що законопроєкт №5655 не відповідає Антикорупційній стратегії.

НАЗК вказувало серед іншого, що проєктом закону “не передбачений механізм усунення, виявлених порушень законодавства, встановлених в результаті здійснення нагляду, санкцій для об’єктів нагляду у разі встановлення порушень, а також яким чином відповідні порушення мають бути усунуті”.

Представники архітектурної спільноти, громадські діячі та адвокати 18 листопада провели брифінг під стінами СБУ, де заявили про тиск на Національну спілку архітекторів України з боку правоохоронців, який вважають помстою за критичну позицію щодо провладного законопроєкту №5655 із впровадження містобудівної реформи. 

На брифінгу розповіли, що зранку 16 листопада СБУ провела обшуки в приміщенні Національної спілки архітекторів України, а також у приватних помешканнях представників спілки. Зокрема, у квартирі президента НСАУ, в офісі компанії НСАУ, квартирі секретаря атестаційної комісії НСАУ та квартирі ІТ-фахівця.

21 жовтня під час пресконференції в Інтерфакс-Україна, заступниця голови Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України Анна Кирій, заявила, що Спілці архітекторів відключили доступ до електронного реєстру сертифікованих архітекторів, який є частиною Єдиної державної електронні системи у сфері будівництва. Це означає, що архітектор, який пройшов атестацію і склав іспит або подовжує термін чинного сертифіката, не може поставити свій підпис на проєктну документацію в ЄДЕССБ, тому що Національна спілка архітекторів України не може валідувати його сертифікат.

Своєю чергою керівник київського осередку Архітектурної палати Національної спілки архітекторів України Олексій Шемотюк вважає, що обшуки, які були проведені у співробітників спілки, це реалізація тих публічних погроз, які озвучувала керівниця партії “Слуга народу” Олена Шуляк через позицію архітекторів щодо законопроєкту №5655.

Юридична компанія “Міллер” підтримала архітектурну спільноту й буде надавати правову допомогу, а також захищатиме їхні права у цій справі.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter