Росія не дає Радбезу ООН визнати геноцидом різанину в Сребрениці
Рада безпеки ООН через позицію Росії відклала голосування по резолюції, що засуджує етнічну чистку в Сребрениці під час Боснійської війни 1995 року як “злочин геноциду”.
Про це повідомляє “Українська правда” з посиланням на the guardian.
Прихильники резолюції сподівалися ухвалити її сьогодні, до 20-ї річниці загибелі 8000 мусульман від рук боснійських сербів. Але Росія, що має тісні релігійні та культурні зв’язки з Сербією, виступила проти резолюції, назвавши текст неприйнятним у такому вигляді.
Документ класифікує вбивство мусульман у Сребрениці в липні 1995 року як геноцид, засуджує військові злочини і злочини проти людяності в ході конфлікту, закликає лідерів визнати доведені судом факти і засуджує заперечення факту геноциду як перешкоджання примиренню.
Минулого тижня представник Росії в ООН Петро Іллічов назвав британський проект резолюції “контроверсійним”, а російський – “більш компромісним і примиряючим”.
Як відомо, у липні 1995 року у Сребреницю, оголошену Радою безпеки ООН “зоною безпеки”, увійшли загони боснійських сербів на чолі із сербським генералом Ратко Младичем. Вони майже не зустріли опору з боку легкоозброєних голландських військових з числа “блакитних касок” ООН та влаштували в місті розправу над мусульманами – було викрадено і вбито близько 8000 осіб, переважно чоловіків та юнаків. Згодом лідери боснійських сербів заперечили факт проведення етнічної чистки.
Міжнародний трибунал по колишній Югославії в 2004 році і Міжнародний суд в 2007 році визнали масові вбивства в Сребрениці актом геноциду.
Нагадаємо, у січні моніторинговий комітет Парламентської асамблеї Ради Європи ухвалив низку поправок по резолюції щодо України. Альтернативні поправки позбавляють росіян права голосу.