Президент МКС відповів на випади США після рішення розслідувати події в Афганістані

Дата: 20 Липня 2020
A+ A- Підписатися

Міжнародний кримінальний суд (МКС) допомагає країнам розслідувати міжнародні злочини, передбачені в Римському статуті цього суду. 

Про це в програмі ВВС Hard Talk заявив нігерійський суддя та президент Міжнародного кримінального суду (МКС) Чилі Ебое-Осуджі, реагуючи на санкційну політику США проти співробітників суду. 

Президент МКС Чилі Ебое-Осуджі

Як відомо, 11 червня США виступили з різкими заявами проти МКС, після того як суд зосередив фокус на діях американських військових в Афганістані.

За словами Чилі Ебое-Осуджі, МКС у своїх заявах реагує на випади США з огляду на те, що має робити суд, і ті цілі, заради яких його заснували.

Суддя нагадав, що Міжнародний кримінальний суд – інстанція останньої надії для потерпілих від геноциду, злочинів проти людяності, воєнних злочинів та злочинів агресії, які шукають правосуддя в країнах, де воно стало недоступним.  

Запровадження США обмеження він назвав атакою на верховенство права та ідею незалежності правосуддя. Водночас він наголосив, що суд не шкодує з приводу рішення відкрити розслідування щодо подій в Афганістані, адже здійснює правосуддя. 

“Не забуваймо, що МКС – це суд правосуддя і ми маємо бути готові виконувати свою роботу. Думка про те, що ми маємо ухилятися від виконання своїх обов’язків, суперечить ідеї правосуддя… Саме Офіс прокурора вирішує, яку справу передавати до суду, і судді зобов’язані відреагувати на це. Не має бути жодних виправдань, і ми не можемо не виконувати роботи тільки тому, що хтось грає м’язами”, – сказав президент суду.

За його словами, подібні випади проти суду відбуваються часто.

“Коли судді виконують свою роботу, то їх звинувачують у тому, що вони беруть участь у політиці. Ті, кому не подобається робота суду, постійно вдаються до кампанії наклепів”, – додав він.

За його словами, МКС не відкривав би повноцінного розслідування, якби національні правові системи союзницьких військ ефективно розслідували злочини під час війни в Афганістані.  

“Уявімо, хтось підходить до мене і каже: “Ебое-Осуджі, ти погано годуєш своїх дітей”. Це ж не виправдання відповідати: “Йди геть, я нормально годую їх”. Питання в тім, чи притягують до відповідальності за міжнародні злочини США, Афганістан та інші союзники. Якби вони притягували, то в МКС не було б юрисдикції братися за ці справи. Ми хочемо, щоб вони робили це, бо забезпечення правосуддя вдома – це відповідальність самих країн. Я наголошую, МКС – це остання інстанція. Це означає, що, якщо національні системи роблять свою роботу, у МКС немає повноважень втручатися. Нехай роблять свою роботу вдома”, – наголосив президент суду. 

Чилі Ебое-Осуджі висловив сподівання, що США все ж таки з часом стануть членом Міжнародного кримінального суду і підтримуватимуть його та тих, хто постраждав від найсерйозніших міжнародних злочинів. 

Суддя наголосив, що, попри виклики для міжнародного права, краще, щоб така інституція, як Міжнародний кримінальний суд, існувала. 

З існуванням постійного міжнародного суду завжди буде надія. Ті, хто вчиняє серйозні порушення прав людини, втікатимуть. Але їм не вдасться сховатися назавжди."

Президент Міжнародного кримінального суду Чилі Ебое-Осуджі

Як повідомляла ZMINA, у березні судді МКС зрештою дозволили Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду розпочати масштабне розслідування можливих воєнних злочинів і злочинів проти людяності, скоєних в Афганістані, з боку всіх сторін: Талібану, афганської армії, польових командирів, міжнародного контингенту під керівництвом НАТО та окремої місії американських військових. 

За даними Місії ООН в Афганістані (UNAMA), союзні сили в цій країні вбили більше цивільних, аніж “Талібан”.

В ООН та ЄС висловили стурбованість намірами США запровадити санкції проти співробітників МКС.

Дії Білого дому також категорично засудили 37 американських неурядових організацій. Підписанти відкритого звернення нагадали, що МКС існує через те, що вкрай складно притягнути топпосадовців до відповідальності за найсерйозніші порушення прав людини. Ця безкарність, на їхнє переконання, роз’їдає верховенство права, перспективи міцного миру та повагу до людської гідності взагалі.

“З моменту створення суду у 2002 році різні коаліції релігійних, правозахисних організацій, юридичних осіб, лікарі-практики, жертви звірств часто зверталися до нього як до суду останньої інстанції й очікували посилення його роботи заради справедливості. Як і в усіх інших інституціях, у МКС є простір для вдосконалення. Але від Уганди та Центральноафриканської Республіки до Дарфуру, а також у ситуації з М’янмою МКС продовжує відігравати життєво важливу роль, заповнюючи прогалини в правовій системі, незалежно розслідуючи та переслідуючи за найтяжчі міжнародні злочини, тоді як національні уряди не хочуть або не здатні цього зробити. Саме через цей контекст дії США такі тривожні”, – наголошується у зверненні.

Читайте також: У світі різко засудили погрози США Міжнародному кримінальному суду

Автори документа вважають, що США можуть і мають стати потужним голосом за справедливість та домагатися відповідальності за найсерйозніші міжнародні злочини. Однак такі каральні заходи проти МКС підривають довіру до цього голосу.

Від Білого дому вимагають скасувати своє рішення, а членів Конгресу закликають чітко і публічно виступити проти такої політики США. 

Як відомо, США не ратифікували Римського статуту та не є членами Міжнародного кримінального суду, однак це зробила Ісламська Республіка Афганістан, на території якої, ймовірно, сталися міжнародні злочини.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: