Правозахисники закликали держави не забувати про права людини, стежачи за громадянами під час епідемії

Дата: 03 Квітня 2020
A+ A- Підписатися

Понад 110 організацій світу закликали держави дотримуватися прав людини в умовах використання технологій електронного нагляду для боротьби з пандемією коронавірусу.

Заяву опублікували на сайті Amnesty International.

 

Підписанти звернення наголосили, що пандемія COVID-19 є глобальною проблемою, яка потребує скоординованих і широкомасштабних заходів, однак зусилля держав щодо стримування поширення вірусу не мають використовуватися як прикриття для того, щоб відкрити нову еру електронного стеження.

“Технології можуть і повинні відіграти важливу роль у зусиллях з порятунку життів. Проте збільшення державних повноважень у сфері електронного стеження, зокрема отримання доступу до даних про місцеперебування засобів мобільного зв’язку, загрожує праву на приватне життя, свободу вираження думок і свободу об’єднань такою мірою, що це може порушити права людини й підірвати довіру до органів державної влади, відповідно підриваючи й ефективність будь-яких заходів у сфері охорони здоров’я”, – вважають правозахисники. 

Вони закликали держави: 

  • не зневажати правом людини на особисту недоторканність, свободу думок і захист персональних даних, зокрема для подолання кризи у сфері загальної охорони здоров’я;
  • не допустити, щоб пандемія COVID-19 стала виправданням для масового нагляду;
  • запобігти збільшенню розриву між можливостями дотримання прав людини серед представників різних соціальних груп;
  • не допустити, щоб пандемія коронавірусу стала виправданням для приховування від людей інформації про те, які дані збираються та передаються третім особам уряду.

“Ми переживаємо надзвичайні часи, але міжнародне право в галузі прав людини, як і раніше, діє. Держави не можуть просто так знехтувати такими правами, як недоторканність приватного життя і свобода вираження думок, навіть в ім’я подолання кризи в галузі суспільної охорони здоров’я. Навпаки, захист прав людини тільки сприяє зміцненню громадського здоров’я”, – нагадали автори звернення.

Нагадаємо, що Міністерство цифрової трансформації України планує запустити мобільний додаток для контролю за дотриманням карантину або самоізоляції у зв’язку з епідемією коронавірусу.

Заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко розповідав про плани розпочати контроль за дотриманням самоізоляції українців у зв’язку зі спалахом коронавірусу, використовуючи досвід Ізраїлю, де силовики стежать за громадянами через мобільні телефони. Наприкінці березня очільник МВС Арсен Аваков заявив, що у відомстві готові до такого стеження, але водночас розуміють, що це порушує конституційні права громадян. 

Відомо, що окрім Ізраїлю в Ірані влада стежить за своїми громадянами нібито через коронавірус. Вона робить це за допомогою спеціально створеного додатка. Як розповіли журналісти видання Vice, після завантаження додатка AC19 у користувачів просять номер телефону, а також запитують дозволу на збір даних про їхнє місцеперебування. Водночас найчастіше прохання дозволити збирати ці дані написано англійською мовою, а не на фарсі, тому багато користувачів не знають, про що їх запитують. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: