Окупанти в Криму 2 травня розглянуть апеляцію в справі громадянської журналістки Ірини Данилович

Дата: 17 Квітня 2023
A+ A- Підписатися

Незаконний “веховний суд республіки Крим” 2 травня розгляне  апеляційну скаргу на вирок громадянській журналістці з тимчасово окупованої Феодосії Ірині Данилович. Згідно з відомостями із сайту “суду”, цю справу розглядатиме Наталія Гребеннікова.

Про це інформує правозахисна організація “Кримський процес”

Генеральна прокуратура України раніше порушила кримінальне провадження проти цієї української судді за статтею “Державна зрада”. У виданні зауважують, що цей факт може вплинути на незалежність та неупередженість суду під час розгляду апеляційної скарги.

“Крім того, вже зараз є ознаки обмеження права на захист, оскільки Ірина Данилович через поганий стан здоров’я не мала можливості повністю ознайомитись із протоколами судових засідань та внести свої заперечення”, – повідомляє “Кримський процес”.

Водночас кримські журналісти повідомляють, що адміністрація СІЗО лише один раз її вивезла для короткого медичного огляду та ухиляється від забезпечення подальшого, призначеного медиками обстеження та лікування. Відповідальність за це лежить на керівнику медичної частини СІЗО Ігорі Царькові.

Нагадаємо, 21 березня незаконно ув’язнена громадянська журналістка Ірина Данилович оголосила сухе голодування. Причиною такого рішення стала відсутність лікування або медичної допомоги в СІЗО міста Сімферополя. У листі Данилович зазначила, що триматиме голодування до “початку лікування чи біологічної смерті”.

22 листопада 2022 року стало відомо, що адміністрація СІЗО чинить на журналістку тиск на помсту за регулярні скарги про порушення з боку представників пенітенціарної установи. Її навмисно помістили в камеру без опалення, де Данилович розвинувся отит. Протягом тривалого часу в СІЗО ігнорували її прохання щодо медичної допомоги.

21 березня незаконно ув’язнена громадянська журналістка Ірина Данилович оголосила сухе голодування. Причиною такого рішення стала відсутність лікування або медичної допомоги в СІЗО міста Сімферополя. У листі Данилович зазначила, що триматиме голодування до “початку лікування чи біологічної смерті”.

6 квітня вона припинила голодування, оскільки адміністрація СІЗО пообіцяла їй медичне лікування.

Як відомо, громадянська журналістка кілька місяців потерпає від сильного головного болю, в неї підозрюють гостре запалення середнього та внутрішнього вуха. Існує загроза запалення головного мозку, що може призвести до смерті.

26 березня Представництво ЄС в Україні висловило стурбованість станом здоров’я незаконно засудженої громадянської журналістки з тимчасово окупованої Феодосії Ірини Данилович та закликало негайно надати їй медичну допомогу. 

Ірина Данилович – медсестра та громадянська активістка з Феодосії, співпрацювала з виданням “INжир media” та правозахисним проєктом “Кримський процес”. Жінка захищала інтереси медпрацівників на півострові: увійшла до незалежної профспілки, багато писала про порушення їхніх прав, наприклад про недоплати за роботу з ковідними пацієнтами.

Співробітники ФСБ викрали Ірину Данилович 29 квітня і до 7 травня утримували в підвалі ФСБ без жодного статусу та адвокатської допомоги. Її допитували на поліграфі, чинили психологічний тиск: обіцяли вивезти в ліс, до Маріуполя і годували один раз на день. Про це також вона заявляла в незаконному “суді” у Феодосії.

Згодом у сумці Данилович, яку в неї вилучили, “знайшли” вибухівку. 7 травня так званий “Київський райсуд” Сімферополя обрав їй запобіжний захід у вигляді взяття під варту строком на два місяці.

Наприкінці липня журналістка змогла передати, що в Сімферопольському СІЗО на неї продовжують чинити тиск співробітники ФСБ. Зокрема, їй завдали тілесних ушкоджень під час етапування до суду.

5 липня “суддя” Ольга Кузнецова продовжила термін утримання журналістки під вартою на два місяці, проігнорувавши те, що затримання Данилович відбулося на тиждень раніше за офіційно оформлені документи.

На засіданні 7 листопада сторона захисту заявила клопотання про виклик до “суду” для допиту як свідків 16 осіб, зокрема співробітників ФСБ, що були причетні до викрадення журналістки, її незаконного утримання протягом тижня в підвалі ФСБ та фальсифікації кримінальної справи. Незаконне формування відмовило у всіх клопотаннях, окрім виклику одного свідка захисту – Сулеймана Кадирова, який не володіє інформацією по суті обвинувачення, а може дати лише характеризувальні свідчення.

Попри обурення міжнародної правозахисної спільноти, 28 грудня російський окупаційний суд Криму відправив Данилович за ґрати на сім років.

28 грудня 2022 року так званий “Феодосійський міський суд” оголосив вирок громадянській журналістці Ірині Данилович. За нібито “зберігання вибухових речовин” її засудили до семи років позбавлення волі й 50 тисяч рублів штрафу.

Пояснення правозахисників щодо того, як ФСБ та “суд” сфальшували кримінальну справу громадянської журналістки, читайте тут.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter