Окупаційний “суд” порушив 15 стандартів у справі політв’язнів Нарімана Джеляла та братів Ахтемових – кримські правозахисники

Дата: 23 Жовтня 2023
A+ A- Підписатися

У судовому процесі над заступником голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріманом Джелялом, братами Асаном та Азізом Ахтемовими експерти правозахисної організації “Кримський процес” виявили порушення 15 стандартів доступу до справедливого правосуддя.

Відповідний звіт кримські правозахисники оприлюднили на своїй сторінці. 

Азіз Ахтемов, Наріман Джелял, Асан Ахтемов

Найбільше порушень вони виявили в питаннях забезпечення незалежності та неупередженості “суду” та в реалізації права на захист.

“Кримський процес” вважає, що, зокрема, на упередженість суду в першій інстанції могли впливати кримінальні справи, заведені в Україні проти двох із трьох незаконних “суддів” так званої колегії та внесення третього члена колегії до санкційних списків.

Крім того, за час процесу аналітики виділили не менш  ніж сім фактів, що вказують на залежність “суду” від позиції ФСБ, яка виявлялася, зокрема, в особливому підході під час допиту співробітників цього відомства.

Також у звіті правозахисників ідеться, що в підконтрольному РФ незаконно створеному на півострові “верховному суді” було певне прагнення зберегти гласність судового процесу. Утім, вони зафіксували щонайменше 12 фактів та дій, що обмежують відкритість і публічність судових засідань у цій кримінальній справі.

Розгляд справи в апеляційній інстанції повністю суперечив принципам гласності та супроводжувався масовими затриманнями слухачів і журналістів.

Крім того, експерти зафіксували порушення стандартів рівності сторін. Зокрема, за час судового слідства в першій інстанції сторони заявили щонайменше 45 клопотань, які мають значення для доведення своїх позицій. З них державному обвинувачу “суд” відмовив у 17% випадків (у 3 клопотаннях із 15 заявлених), захисту – у 85% випадків (у 23 клопотаннях із 27 заявлених).

Сторона захисту була дуже обмежена як у поданні доказів, так і в дослідженні доказів обвинувачення. Найбільш ілюстративним епізодом цієї частини порушень стали допити про засекречених свідків.

“Кримський процес”

Стандарти презумпції невинуватості обвинувачених також були суттєво порушені, переважно внаслідок кампанії в пресі, яку контролює російська влада, вказують кримські правозахисники.

Нагадаємо, що 3 та 4 вересня 2021 року співробітники незаконного “управління ФСБ” в Криму провели п’ять обшуків на півострові, після яких затримали й вивезли в невідомому напрямку п’ятьох кримських татар: Ельдара Одаманова, Азіза Ахтемова, Нарімана Джеляла, Шевкета Усеїнова та Асана Ахтемова. Родичі та адвокати затриманих подали заяви до різних де-факто правоохоронних органів, однак жоден з них тоді не повідомив про місце перебування зниклих.

Увечері 4 вересня стало відомо, що всі затримані перебували в будівлі “ФСБ”. Згодом з’явилась інформація, що до Асана та Азіза Ахтемових застосовували тортури.

Російські силовики звинуватили Асана й Азіза Ахтемових і Нарімана Джеляла в порушені ст. 281 (“диверсія”), ст. 222.1 (“незаконні придбання, передання, збут, зберігання, перевезення або носіння вибухових речовин або вибухових пристроїв”) та ст. 226.1 (“контрабанда вибухових пристроїв”) КК РФ. Усі звинувачення мають формулювання “злочин, скоєний організованою групою осіб”.

За версією ФСБ, 23 серпня 2021 року обвинувачені навмисне встановили на газопровід у селі Перевальне Сімферопольського району вибуховий пристрій, пошкодивши його. Це нібито призвело до того, що газопостачання в селі було перерване, що позначилося на роботі соціальних установ та завдало збитків у розмірі 105 тисяч рублів.

7 вересня 2021 року ФСБ оприлюднила заяву, у якій звинуватила затриманих у диверсії на замовлення Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України та Меджлісу. Російські ЗМІ також поширили відео ФСБ з нібито “зізнаннями” заарештованих у Сімферополі 6 вересня кримчан Азіза й Асана Ахтемових. ГУР Міноборони України відкинуло обвинувачення ФСБ щодо начебто причетності відомства до пошкодження газопроводу в Перевальному.

Представництво президента України в Автономній Республіці Крим переконане, що кримінальну справу щодо Нарімана Джеляла Росія ініціювала через його участь у тогорічному саміті Кримської платформи

Як відомо, 20 липня в “суді” Джелял дав розгорнуті свідчення та докладно розповів про своє затримання: тримання в підвалі, психологічний тиск і погрози. Окупаційні силовики ще тоді, у вересні 2021 року, відверто йому сказали, що справжньою причиною затримання є участь заступника голови Меджлісу в саміті Кримської платформи. 

Відомство нагадало, що Джелял був єдиним представником кримськотатарського народу, який живе в тимчасово окупованому Росією Криму та відкрито взяв участь у цьому саміті в Києві.

У вересні минулого року Нарімана Джеляла засудили до 17 років позбавлення волі в колонії суворого режиму зі штрафом 700 тисяч рублів та обмеженням волі строком на півтора року.

Асана Ахметова засудили до 15 років колонії суворого режиму зі штрафом 500 тисяч рублів та обмеженням волі один рік.

Азіза Ахтемова засудили до 13 років колонії суворого режиму зі штрафом 500 тисяч рублів та обмеженням волі один рік.

Раніше ZMINA повідомляла, що Рада адвокатів України відмовилася розглядати звернення голови правління ZMINA Тетяни Печончик про порушення з боку низки кримських адвокатів Правил адвокатської етики та не стала надавати оцінки їхнім діям. РАУ відклала розгляд звернення правозахисниці до завершення воєнного стану. 

Як відомо, деякі кримські адвокати, співпрацюючи зі слідством ФСБ, не захищають своїх підзахисних, не звертають уваги на катування та погіршують їхнє становище. Водночас НААУ залишає їх чинними адвокатами України. 

Така ситуація відбувається на тлі переслідувань у різних формах з боку окупаційної влади низки українських адвокатів у Криму, зокрема Лілі Гемеджи, Еміне Авамілєвої, Айдера Азаматова, Назима Шейхмамбетова, Еміля Курбедінова. Їх поміщали під варту до ізолятора тимчасового тримання. Кримські адвокати пов’язують тиск “поліції” та “спецслужб” зі своєю професійною діяльністю. НААУ не оприлюднювала жодних позицій щодо переслідувань українських адвокатів на півострові, попри те що це її обов’язок за міжнародними стандартами та законодавством України.

Тетяна Печончик назвала рішення НААУ №96 про відкладення її звернення до завершення війни подвійними стандартами, оскільки орган адвокатського самоврядування анулював адвокатське свідоцтво Валентину Рибіну під час війни. 

Минулого року есбівці затримали проросійського політика, лідера партії ОПЗЖ Віктора Медведчука. Його підозрювали в державній зраді та розграбуванні національних цінностей.

Раніше Рух “ЧЕСНО” оприлюднив матеріал, у якому описав значний вплив на НААУ з боку кума Володимира Путіна Віктора Медведчука. Адже цей орган адвокатського самоврядування очолює Лідія Ізовітова, яку називають соратницею та подругою Медведчука.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter