ОБСЄ активувала “московський механізм” для розслідування порушень прав людини в Білорусі
Організація з безпеки й співробітництва в Європі вирішила активувати “московський механізм” для перевірки “ймовірних порушень прав людини у Білорусі”.
Про це повідомили в ОБСЄ.
Ухвалене рішення дозволяє розгорнути незалежну міжнародну місію, що дослідить інформацію про порушення.
В республіці вже ініціювали активізацію механізму щонайменше декілька разів: у 2011-му та 2020-му. Запуск нового розслідування ініціювали 38 держав–учасниць ОБСЄ, серед яких Україна. Повний списокі .
Правозахисники від 2020-го називають Білорусь однією з найнебезпечніших у світі країн, наприклад, для журналістів. Втім, небезпечним життя там є й для пересічних громадян. Вирок білоруського суду можна отримати за “неправильні” штори, катання на лижах, коментар про силовиків у мережі або ж листування з рідними.
До прикладу, подружжя Крупенічів з Мінська за особисте листування на “заборонені теми” судили вісім разів поспіль.
Станом на кінець минулого року в Білорусі тамтешні правозахисники налічили 1 448 політв’язнів і їхня кількість стрімко зростає. Лише за один місяць 2022-го такими визнали щонайменше 40 білорусів та білорусок.
Нещодавно самопроголошений президент країни Олександр Лукашенко дозволив розстрілювати за “державну зраду” посадовців та військових.
Нагадаємо, що від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Білорусі почали активно судити так званих “рейкових партизанів”, що вчиняють диверсії на залізниці, якою йдуть потяги з російською військовою технікою.
Фотографія обкладинки: NZZ