Конституційний Суд просять перевірити законність карантину
Конституційний Суд просять невідкладно розглянути подання щодо конституційності встановлення на час карантину обмежень, підтриманих урядом та парламентом.
Про це повідомляють на сайті судової влади.
З поданням, яке просять розглянути не пізніше ніж у місячний термін, до КС звернувся пленум Верховного Суду. На думку суддів, окремі положення ухвалених щодо карантину постанов дають змогу зробити висновок, що їхня сутність і практична реалізація не відповідають Конституції, зокрема:
- передбачене Кабміном здійснення протиепідемічних заходів, пов’язаних із самоізоляцією, обмежує право особи на свободу пересування;
- установлені положення щодо самоізоляції осіб, які досягли 60 років, порушують рівність конституційних прав і свобод;
- обмеження діяльності авіаперевізників та закриття пунктів пропуску через кордон прямо суперечать конституційним гарантіям щодо права осіб вільно залишати територію України, яке можна обмежити лише законом, а не актами уряду;
- рішення органу виконавчої влади щодо заборони на проведення акцій суперечить праву на мирні зібрання;
- порушують норму Конституції щодо рівності конституційних прав і свобод також і дозвіл одним суб’єктам господарювання працювати, а іншим – ні.
Урядові акти, за словами авторів подання, обмежують і права на підприємницьку діяльність та на доступ до медичної допомоги, однак судді нагадують, що це можливо лише в умовах надзвичайного або воєнного стану.
Нагадаємо, що не всі рішення українського уряду щодо карантину відповідають Конституції, а деякі запропоновані дії щодо його посилення неможливо виконати, стверджують експерти. Схожа ситуація відбувається в різних країнах світу. Так, запроваджені владою через коронавірус обмеження вже визнали неконституційними в Боснії, Чехії та Румунії.
Відомо, що за час карантину поліція намагалася притягнути за порушення карантину сотні осіб, однак суди в 90% випадків стають на бік українців, коли розглядають подібні справи. Так, наприклад, суд не оштрафував чоловіка за відсутність маски, бо держава мала забезпечити його нею за законом. Не став суд карати й львів’янку, яка під час карантину вийшла на роботу, щоб пошити маски. Виявилось, що жінка шила їх не для продажу, а для власної родини.
Відмовилися накладати штраф і на чоловіка, який у перший день посилення карантину переплив річку в столичному Гідропарку, адже поліцейські неправильно склали протокол. Однак зараз “плавця з Гідропарку” вдруге намагаються покарати.