Уряд дозволив примусово госпіталізувати людей, хворих на коронавірус, але це незаконно

Дата: 27 Березня 2020
A+ A- Підписатися

Внесені до постанови уряду «Про деякі обмежувальні протиепідемічні заходи, спрямовані на запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, викликаної коронавірусом SARS-CoV-2» зміни, які дозволяють примусову госпіталізацію осіб, хворих на коронавірус, не відповідають Конституції. 

Про це повідомили експерти Центру політико-правових реформ.

На засіданні 24 березня Кабмін запровадив режим надзвичайної ситуації в Україні на 30 діб та вніс зміни до вищезгаданої постанови. Вони, зокрема, передбачають обстеження медпрацівниками осіб, які мали контакт з інфікованими або мають симптоми хвороби і при цьому відмовляються від добровільного обстеження, та здійснення обов’язкової госпіталізації таких осіб або ж призначення їм самоізоляції.  При цьому очільник МВС Арсен Аваков відзначив, що така госпіталізація відбуватиметься за рішенням санітарного лікаря працівниками Національної поліції та Національної гвардії України.

Цей пункт, за словами експертів, не відповідає Конституції, адже госпіталізація відбувається без рішення суду. У статті 29 Конституції йдеться, що особу можна затримати без рішення суду тільки в разі необхідності запобігти чи перепинити вчинення злочину. В усіх інших випадках – лише за рішенням суду. 

Рішення суду потрібне й для госпіталізації осіб, які мають психічні розлади та які створюють небезпеку для себе або оточуючих, а також для хворих на туберкульоз.

“Зважаючи на недостатній рівень готовності законодавства до надзвичайної ситуації та тяжкість втручання у свободу пересування особи, вважаємо, що людина повинна чітко знати, які примусові заходи правоохоронці можуть до неї застосовувати. Таким чином, примусова госпіталізація осіб, хворих на коронавірус, можлива лише в разі внесення змін до законодавства України, які запровадять судовий контроль за обмеженням свободи особи”, – підсумовують експерти. 

Нагадаємо, що задля недопущення епідемії коронавірусної інфекції в Україні Кабінет Міністрів запровадив режим надзвичайної ситуації та карантин у всій країні до 24 квітня. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter