ІМІ зафіксував 11 випадків порушень свободи слова у листопаді

Дата: 02 Грудня 2023
A+ A- Підписатися

У листопаді в Україні зафіксували 11 випадків порушень свободи слова. З них лише два випадки, які вчинили росіяни проти медіа та журналістів. 

Про це повідомили в Інституті масової інформації.

Серед злочинів проти медіа, які скоїла Росія, – два випадки кібератаки. 

Водночас ІМІ зафіксував дев’ять порушень свободи слова, за які відповідальні громадяни України. Це випадки нападів, погроз, перешкоджання, обмеження доступу до інформації, а також кібератаки.

За даними ІМІ, росіяни атакували супутникові телеканали “Суспільного”. Експерти зафіксували спроби втручання ворожих хакерів у роботу п’яти телеканалів “Суспільного”: їх намагалися глушити та підмінити контент. Йшлося про супутникові телеканали “Перший”, “Суспільне Новини”, “Суспільне Крим”, “Суспільне Культура” та “Суспільне Спорт”. 

Крім того, російські хакери атакували ефір телемарафону “Єдині новини”. Трансляція ефіру переривалася російськими музичними кліпами й пропагандою. Росіяни атакували сигнал на супутнику. Проте фахівці вчасно відбили атаку.

Цього місяця ІМІ зазнав тиску з боку підозрюваного у державній зраді Анатолія Шарія, який розповсюджував у своєму телеграм-каналі фейкові дописи про те, що Інститут масової інформації та його директорка Оксана Романюк начебто отримали $70 тисяч від так званого наркокартелю. Дописи в телеграм-каналі Шарія з’явилися після того, як ІМІ опублікував новину, в якій узяли під сумнів його журналістський статус.

28 листопада ІМІ та “Детектор медіа” заявили про тиск і перешкоджання журналістській діяльності у зв’язку з організованою кампанією фейків, яку розгорнула проти двох організацій група анонімних телеграм-каналів “Батальйон “Монако”, “Доброго вечора, ми з України”, “Джокер”, “Труха” та її регіональна мережа телеграм-каналів.

Ці телеграм-канали поширювали фейк про те, що начебто ДМ “платить рублями” російським сервісам і “спонсорує війну”. Згодом канал “Батальйон “Монако” опублікував “опитування”, в якому пропонував аудиторії обрати спосіб розправи з ДМ та ІМІ.

ДМ та ІМІ готують заяву до правоохоронних органів у зв’язку з тиском і перешкоджанням професійній журналістській діяльності (за частиною 2 ст. 171 Кримінального кодексу України, де передбачено відповідальність за переслідування журналіста через виконання професійних обов’язків).

Нападу зазнав журналіст “Української правди” Михайло Ткач під час знімання в селищі Козин Київської області. Журналісти проводили знімання біля ресторану, де помітили, зокрема, колишніх високопоставлених співробітників Офісу генпрокурора. Охорона одного з відвідувачів помітила знімання і почала світити дальнім світлом та блокувати авто журналістів. За цим фактом поліція Київщини розпочала кримінальне провадження про перешкоджання журналістській діяльності (ч. 2 ст. 171 ККУ).

Два медіа, Nikcenter та Громадське радіо, заявили про кібератаки. Так, Nikcenter заявив про спробу невідомих отримати доступ до особистих акаунтів журналістів у телеграмі. А сайт Громадського радіо зазнав масштабної DDoS-атаки, через що протягом певного часу в багатьох користувачів були проблеми з доступом до домену hromadske.radio.

Також в ІМІ повідомили, що в листопаді захищаючи Україну від російської окупації, на фронті загинули два медійники. Тарас Давидюк – військовий, головний редактор та засновник рівненського видання “Горинь.інфо” загинув 3 листопада на околицях Роботиного Запорізької області. Йому було 37 років. Олександр Попов  колишній телеоператор “Суспільне Миколаїв”, який воював у складі 95 окремої десантно-штурмової бригади, загинув на фронті поблизу Куп’янська (Харківщина) 22 листопада.

Нагадаємо, за рік і дев’ять місяців після початку повномасштабної війни з РФ, на території України окупанти скоїли 543 злочини проти журналістів та медіа.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter