“Дощитимуть це в очі як велику перемогу”: нардепи хочуть звільнити від покарання топкорупціонерів в обмін на службу в ЗСУ

Дата: 01 Травня 2024
A+ A- Підписатися

Проголосований Верховною Радою в першому читанні законопроєкті №11079-1, що дозволить служити в ЗСУ деяким категоріям засуджених, передбачає звільнення від покарання засуджених за особливо тяжкі корупційні злочини. 

Увагу на це звернув голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Ілюстраційне зображення, камера з покращеними умовами в Хмельницькому СІЗО. Фото: Хмельницький слідчий ізолятор

Авторами законопроєкту стала низка депутатів, серед яких Олена ШулякСергій ІонушасОлексій ГончаренкоГалина ТретьяковаМарія Мезенцева та інші.

Документ передбачає добровільну участь засуджених у бойових діях, але лише тих, хто відповідає вимогам до проходження служби в окремих спеціалізованих підрозділах і військових частинах. Під забороною мобілізація ув’язнених за злочини проти основ національної безпеки, вбивство двох чи більше осіб або поєднане зі зґвалтуванням. Не зможуть доєднатися до війська й засуджені за розбещення неповнолітніх, примушування до вступу в статевий зв’язок, теракт тощо і Статті 152-1561, 258-2586, частина четверта статті 2861 Кримінального кодексу України

Шабунін, коментуючи ініціативи нардепів раніше, висловлював думку, що документ підготували спеціально, щоб допомогти допомогти уникнути покарання народним депутатам, які отримали підозри в корупційних злочинах і справи яких уже розглядає антикорупційний суд. Нині голова правління Центру протидії корупції каже, що нардепи збираються прибрати з документа лише норму щодо покарання топкорупціонрів. 

“Приберуть із законопроєкту лише топ, засуджених за особливо тяжкі корупційні злочини, і дощитимуть це нам в очі як велику перемогу. Річ у тім, що більшість топ (за яких так переживають депутати) доганяють (переслідують. – Ред.) за формально не особливо тяжкими злочинами, а просто тяжкими. І саме цих бубочок народні депутати хочуть відмазати (допомогти уникнути покарання. – Ред.)”, – звертає увагу активіст. 

Ілюстраційне зображення. Фото: Getty Images

Шабунін додав, що в Центрі протидії корупції не оцінюють ідею влади мобілізувати деяких засуджених, бо це є політичним рішенням. Однак норма про уникнення покарання топкорупціонерами суперечить зобов’язанням України щодо руху до ЄС. 

Активісти також звертають увагу, що правоохоронний комітет Ради під керівництвом Сергія Іонушаса не вперше намагається провести шкідливі ініціативи, які суперечать домовленостям з міжнародними партнерами, наприклад саботує скасування сумнозвісних правок Лозового. Вони значно скорочують строки досудового розслідування в кримінальних провадженнях – з років до місяців.

Критики ще шість років тому казали, що документ дозволить корупціонерам уникати покарань, а також ускладнить роботу правоохоронців. 

Нагадаємо, що українці називають корупцію однією з найголовніших проблем країни, але протидія їй, як і захист прав ЛГБТІК-людей та захист довкілля, є одними з найнебезпечніших видів активізму в Україні.

Викривачів розкрадань юридично переслідують, розгортають проти них дискредитаційні кампанії, їм палять будинки та підкладають вибухівку під двері квартир.  

У ЄС вважають, що корупція руйнівно впливає на права людини. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter