Світові нафтосервісні компанії все ще не змогли вийти з Росії – дослідження

Дата: 21 Липня 2022
A+ A- Підписатися

Міжнародні нафтосервісні компанії Baker Hughes (США), Halliburton (США), Schlumberger (Нідерланди) і Weatherford (США) шукають шляхи виходу з російського ринку, однак на цей час компанії все ще залишаються в країні.

Про це йдеться у результатах дослідження KSE Institute, пише “Економічна правда”.

Нафтосервісні компанії надають послуги геологорозвідки, виробляють обладнання для буріння свердловин, обслуговують трубопроводи та розробляють ІТ-рішення для нафтогазової галузі. 

За даними Vygon Consulting, опублікованими в російських ЗМІ, частка Schlumberger на російському ринку нафтосервісу досягає 8%, Weatherford – 3%, а Halliburton і Baker Hughes – по 2%.

“Частка ринку невелика, але в деяких сферах залежність суттєва. Передові технології міжнародних компаній необхідні для розробки складних родовищ, геологічної розвідки, підвищення видобутку нафти та програмного забезпечення для нафтогазових компаній”, – йдеться у пресрелізі.

Перші санкції стосовно роботи компаній США запровадили 8 березня 2022 року. США ввели обмеження на експорт до Росії обладнання для видобутку нафти та газу.

У відповідь Weatherford, Baker Hughes і Schlumberger оголосили, що припиняють усі нові інвестиції, не братимуться за нові проєкти та не постачатимуть нове обладнання. Ці санкції не заборонили реалізацію поточних проєктів. Лише компанія Halliburton оголосила про згортання всіх своїх операцій. Хоча це не сталося відразу. Компанія залишається на ринку, як і її конкуренти.

Водночас видання  The Wall Street Journal повідомляє, що власники танкерів у Європі перевозять якомога більше російської нафти до набуття чинності енергетичних санкцій в грудні. Коли 5 грудня цей вид санкцій набуде чинності, перевезення за межі континенту операторами танкерів не будуть заборонені, утім, судна не зможуть отримати страхове покриття, що зробить будь-які плавання незаконними згідно з міжнародним морським правом.

З початку повномасштабного та неспровокованого вторгнення Росії в Україну західні країни пообіцяли відмовитись від сирої нафти. Тим часом поставки до Азії навпаки стрімко зросли.

За даними постачальника енергетичних даних Vortexa, Китай майже подвоїв споживання російської сирої нафти в середньому до 1,13 мільйона барелів на день у червні з 670 000 барелів на день у лютому. Минулого місяця Індія видобувала приблизно один мільйон барелів на день, у порівнянні з фактично нульовим показником у перші два місяці цього року.

За даними брокерів, грецькі власники танкерів, які контролюють майже третину світового флоту, перевезли близько половини обсягів російської сирої нафти в травні та червні. 

За оцінками Lloyd’s List Intelligence, протягом цих двох місяців грецькі судна здійснили 151 захід у російські порти в Чорному та Балтійському морях. Для порівняння, за цей же період минулого року було 89 заходів у ці порти. Також грецькі танкери пливуть аж до Сибіру, ​​де розміщуються китайські та російські судновласники. 

За даними постачальника морських даних MarineTraffic, судно Kriti Legend, яке належить і управляється компанією Avin International, прибуло 12 липня в порт Лайчжоу в Китаї після підйому сирої нафти з Козьміно в російському Сибіру. Avin International не відповів на запит про коментар.

Напередодні міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що грецькі приватні компанії витягують Росію із зашморгу нафтового ембарго.

Власники великих європейських танкерів кажуть, що грудневі санкції можуть змусити їх тимчасово призупинити плавання приблизно третини їхнього флоту, утім, високий світовий попит на нафту змусить ці судна знову рухатися, вважають вони.

“Ніхто не може сказати, що станеться з ринком танкерів після того, як санкції почнуть діяти, але врешті-решт це може бути чистим позитивним результатом, оскільки попит на нафту все ще високий, і кораблі, ймовірно, будуть розгорнуті, щоб забирати нафту з інших місць призначення, наприклад США та Близького Сходу”, – сказав виконавчий директор грецької судноплавної компанії, який побажав залишитися неназваним. 

Він додав, що вони ходитимуть на більші відстані та відповідно зароблятимуть більше грошей.

Крім цього, європейські танкери використовують для транспортування російської сирої нафти, а саме перевезення з корабля на судно. До такої практики вдаються, коли в портах є обмежений простір для завантаження вантажу. Також на такий крок йдуть судна, які вимикають транспондери, щоб приховати своє місцезнаходження та пункт призначення вантажу.

За даними брокерів, аналітиків і даних відстеження суден, протягом останніх місяців біля південного грецького порту Каламата відбувалися десятки пересадок з судна на судно. Керівники судноплавства сказали, що деякі з цих кораблів вимикають свої транспондери, щоб приховати свою позицію, додавши, що така практика може посилитися, чим ближче до набуття чинності санкцій.

“Проводяться темні операції STS і дуже хитромудре приховування походження вантажу”, – сказала менеджер з аналізу вантажів Lloyd’s List Intelligence Марі Бейтс.

Тим часом президент РФ Володимир Путін на засіданні ради зі стратегічного розвитку та національних проєктів заявив, що Росія не опустить руки через санкції, а шукатиме “нові рішення” і використовуватиме власні розробки через брак зарубіжних високотехнологічних продуктів.

Міністр закордонних справ РФ Сергєй Лавров в інтерв’ю RT заявив, що “географічні завдання” війни змінилися. Він пригрозив захопленням нових територій у разі постачання Україні далекобійної зброї. Його український колега Дмитро Кулеба у відповідь на таку заяву закликав до посилення санкцій проти Росії. 

Напередодні  Білий дім “викрив” російські плани щодо подальшої анексії українських територійі , “щоб світ знав, що будь-яка передбачувана анексія є навмисною, незаконною і нелегітимною”.

Речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі заявив на брифінгу в Білому домі, що росіяни планують організувати “фіктивні референдуми» на захоплених територіях, можливо, вже у вересні, і готуються встановити рубль як валюту та змусити жителів подати заяву на громадянство РФ”.

Кірбі запевняє, що США дадуть відповідь на дії Росії “швидко, жорстко і спільно з нашими союзниками і партнерами». За його словами, відповіддю будуть санкції проти встановлених Росією «маріонеток і ставлеників”.

Нагадаємо, Російська Федерація під час повномасштабного вторгнення в Україну вчиняє геноцид проти українського народу, який супроводжується фільтрацією населеннявоєнними злочинами та злочинами проти людяності.  

За даними Головного управління розвідки Міністерства оборони, Кремль не збирається обмежувати свою військову агресію Сходом України і планує повне знищення України.

Із 24 лютого до 15 червня Управління Верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 4 452 випадки загибелі та 5 531 випадок поранень цивільного населення України після повномасштабного російського вторгнення. Серед загиблих – 1 712 чоловіків, 1 144 жінки, 107 дівчаток та 106 хлопчиків, а також 67 дітей та 1 316 дорослих, стать яких поки що невідома. Крім того, поранені 1 130 чоловіків, 785 жінок, 124 дівчинки, 163 хлопчики, а також 172 дитини та 3 157 дорослих, стать яких невідома. В ООН наголошують, що реальні втрати набагато вищі.

Руйнування у м. Тростянець, Сумська область

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну змусило 6,5 мільйона людей утекти за кордон. За підрахунками Міжнародної організації з міграції (МОМ), понад 8 мільйонів стали внутрішньо переміщеними особами.

За даними президента України Володимира Зеленського, з початку повномасштабного вторгнення Росія незаконно депортувала 2 млн громадян України до різних регіонів своєї території.
 
Після обстрілів, зокрема Сергіївки на ОдещиніКременчука на ПолтавщиніЧасового Яру, неодноразових застосувань касетних боєприпасів у житлових районах Харкова, бомб, що розлітаються на сотні уламків, спричиняючи смерть та каліцтва цивільних, влада України закликає визнати Росію державою-терористкою та виключити з Радбезу ООН.
 
Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джеппар напередодні закликала ООН підтримати створення трибуналу щодо злочину агресії Росії проти України. Вона наголосила, що якщо за злочини не карають, а винних не притягують до відповідальності, то вони будуть ще більшими. Джеппар переконана, що, навіть коли президент РФ Володимир Путін програє свою війну, бізнес із Росією має бути неможливим, доки винних не буде притягнуто до відповідальності за злочини в Україні.
 
За перші 100 днів неспровокованого повномасштабного вторгнення в Україну Росія заробила на експорті палива 93 мільярди євро. Основний покупець – країни Європейського Союзу.
 
Напередодні президент України Володимир Зеленський назвав неприйнятним таке тривале обговорення шостого пакета санкцій – у понад 50 днів. Голова МЗС України Дмитро Кулеба закликав країни ухвалити сьомий пакет санкцій, вказавши, що немає жодних раціональних пояснень для зволікання щодо ухвалення сьомого пакета.
 
Українська влада закликає своїх громадян бути агентами змін, використовувати свої контакти з іноземними громадянами, переконувати їх у підтримці України та важливості проукраїнської політики у відповідь на неспровоковану війну Росії. 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter