За лютий–березень 2024 року Росія вчинила сім порушень свободи слова в Україні – ІМІ
Упродовж лютого та березня 2024 року Росія вчинила сім порушень свободи слова в Україні, серед них – обстріли, пошкодження редакцій і кібератаки.
Про це свідчать дані моніторингу російських злочинів проти журналістів та медіа від Інституту масової інформації (ІМІ).
Зокрема, російські військові поновили обстріли української теле- та радіоінфраструктури. У ніч на 14 березня вони атакували дронами об’єкти телевізійної інфраструктури Харківщини та завдали ракетно-авіаційних ударів по радіотехнічних об’єктах Сумщини. Внаслідок цього в цих регіонах тимчасово зникало українське мовлення.
Загалом за два роки повномасштабного вторгнення ІМІ зафіксував 16 випадків обстрілів росіянами телевеж.
Вдруге за місяць під ворожий обстріл росіян потрапила редакція газети “Ворскла” у селищі Велика Писарівка на Сумщині. Це сталося 14 березня: росіяни скинули керовану авіаційну бомбу (КАБ) на приміщення “Укрпошти” поблизу редакції. Уперше ворог пошкодив будівлю редакції в лютому 2024 року.
Упродовж двох місяців російські хакери неодноразово атакували українські медіа. Так, в онлайн-трансляції телеканалу “Прямий” на ютубі вони зламали рухому інформаційну стрічку й транслювали наративи російської пропаганди. Кібератаки зазнав сайт діджитал-агрегатора новин “FreeДом”.
13 березня ІМІ зафіксував другу спробу заглушити з Росії сигнал каналів “Перший”, “Суспільне Культура”, “Суспільне Крим”, “Суспільне Новини”, “Суспільне Спорт”, а також радіостанції на супутнику Astra. Атака тривала протягом години і призвела до тимчасової відсутності теле- та радіоканалів на супутнику.
Також у лютому 2024 року російські хакери атакували сайти “Телеграф”, “Апостроф”, LIGA.net, сторінку “Української правди” в соцмережі Х та телеканали “Еспресо” і “Прямий”.
У березні стало відомо про загибель на фронті чотирьох медійників, які захищали Україну від російських загарбників, це:
- військовослужбовець, який до початку повномасштабного вторгнення РФ працював на телеканалі XSPORT режисером монтажу, Антон Яковенко;
- військовослужбовець, колишній редактор житомирського видання “Полісся.today” Володимир Петренко;
- військовослужбовець та журналіст, кореспондент “Тижня” та “Радіо Свобода” Дмитро Сінченко;
- військовослужбовець, телеведучий, колишній редактор проєкту “Один за всіх” Петро Цурукін.
Загалом за два роки та місяць з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 575 злочинів проти журналістів та медіа в Україні.
Раніше ZMINA повідомляла про те, що на Луганщині в районі Кремінної під час виконання бойового завдання загинув випускник Навчально-наукового інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, кінооператор і військовий Олесь Самчук з позивним “Каркаде”.