Росіяни завдали українській екології понад 85 мільярдів євро збитків

Дата: 12 Травня 2025
A+ A- Підписатися

За понад три роки, що триває повномасштабне російське вторгнення, внаслідок дій росіян в Україні шкоду екології оцінюють у понад 85 мільярдів євро. 

Про це розповіли в уряді. 

Через масштабні руйнування, спричинені діями армії РФ, утворюється велика кількість будівельного сміття, часто забрудненого токсичними речовинами, зокрема азбестом, який є канцерогеном. Фото: ANP

Днями в Женеві на полях конференцій сторін Базельської, Роттердамської та Стокгольмської конвенцій (BRS COPs 2025) обговорювали, як пом’якшити наслідки для природи в умовах надзвичайних ситуацій та збройних конфліктів. 

Організували обговорення Україна, Фінляндія та Чехія. 

Дані про збитки для екології навела міністерка захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук. За її словами, кількість зафіксованих фактів шкоди перевалила за позначку у 8 тисяч. 

“Росія бомбардує нафтобази, підприємства та заводи, Росія спалює наші ліси та руйнує екосистеми. Ядерний терор триває. Запорізька АЕС перебуває в небезпеці 24/7. Чорнобильська зона відчуження постійно під атаками російських дронів”, – перелічує лише деякі з них посадовиця. 

Впливають на екологію й масштабні руйнування. Так, через це утворюється велика кількість будівельного сміття, часто забрудненого токсичними речовинами, зокрема азбестом, який є канцерогеном.

Також ґрунти та воду засмічують поліфторалкільні речовини, що потрапляють туди під час знищення інфраструктури. Вони залишаються в довкіллі на десятиліття.

Загибла риба в річці Десна у 2024 році після скиду забруднювача з цукрового заводу в Курській області РФ. Фото: Стас Козлюк / “Новинарня”

“Ми спостерігаємо значне зростання рівня забруднення, яке вже набуває транскордонного характеру”, – каже Катерина Себкова з Регіонального центру Стокгольмської конвенції. 

Гості обговорення в Женеві звернули увагу й на питання експорту токсичних речовин у зони бойових дій, факти чого вже фіксували у світі. Вім Звейненбург із нідерландської неурядової організації PAX наголосив, що це вимагає міжнародного контролю та механізмів притягнення до відповідальності. 

До 2022 року, поки парламент не ухвалив профільний закон щодо сміття, Україна була єдиною країною в Європі, де держава не мала контролю над відходами, а понад 90% їх ховали в землю. 

Нагадаємо, що в Україні над провадженнями, пов’язаними із заподіянням шкоди екології, працює Спеціалізована екологічна прокуратура.

Через російську агресію українська екологія зазнала збитків на трильйони гривень. Кореспондентка ZMINA з’ясовувала в Гаазі, як можна домогтися відповідальності, наприклад, за підрив Каховської ГЕС у міжнародних судах. Ймовірних причетних до теракту вже встановлюють слідчі. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter