ЄС та МЗС України засудили незаконний призов кримчан до російської армії

Дата: 02 Квітня 2021
A+ A- Підписатися
Військова кампанія і призов кримчан до російської армії – “порушення міжнародного гуманітарного права”.
 
Про це заявила прессекретарка ЄС із зовнішніх справ та політики безпеки Набіль Массралі.
 

“Це ще одне порушення міжнародного гуманітарного права. Російська Федерація пов’язана нормами міжнародного права і зобов’язана забезпечувати захист прав людини на півострові”, – пояснили в ЄС.

Массралі наголосила, що Європейський Союз, як і раніше, не визнає незаконної тимчасової окупації Криму.

Водночас МЗС України висловило рішучий протест проти призову до збройних сил Росії громадян України, які проживають у Криму. Зовнішньополітичне українське відомство заявило, що це є воєнним злочином Москви.

“Систематично порушуючи норми міжнародного гуманітарного права, зокрема положення Четвертої Женевської конвенції 1949 року, російська окупаційна адміністрація здійснює призов до своїх збройних сил і на тимчасово окупованій території України… Незгодних із примусовим призовом кримчан окупаційна адміністрація піддає кримінальному переслідуванню, що також є порушенням Четвертої Женевської конвенції”, – мовиться в повідомленні МЗС України. 

Крім того, всупереч нормам міжнародного гуманітарного права здійснюється пропаганда служби в армії держави-агресора, зокрема і серед дітей, наголосили в МЗС.

МЗС України закликало міжнародну спільноту дати належну оцінку таким діям РФ у Криму, продовжити й посилити політико-дипломатичний тиск на державу-агресора “з метою повернення РФ до дотримання норм та принципів міжнародного права”.

У березні 2021 року Кримська правозахисна група зафіксувала 12 нових кримінальних справ щодо мешканців Криму за ст. 328 КК РФ (“ухилення від служби в Збройних силах РФ”) і сім нових вироків, ухвалених за цією ж статтею. 

Серед них дві справи в незаконному “Ленінському районному суді Севастополя” (“судді” Володимир Греков і Андрій Грачов) і по одній справі в “Бахчисарайському районному суді” (“суддя” Борис Гек),”Нижньогірському районному суді” (“суддя” Марина Бриндя), “Центральному районному суді Сімферополя” (“суддя” Віктор Можелянский), “Кіровському районному суді” (“суддя” Єгор Юр’єв) і “Джанкойському міському суді” (“суддя” Олена Ніколаєва).

Нагадаємо, за міжнародним гуманітарним правом Росії, як країні-окупанту, заборонено призивати мешканців окупованої до Збройних сил РФ. Мобілізація мешканців окупованих територій до лав армії держави-окупанта, а також постійна на території Криму пропаганда служби в ЗС РФ порушують ст. 51 Конвенції про захист цивільного населення під час війни (Четвертої Женевської конвенції).

Прокурор Автономної Республіки Крим Ігор Поночовний раніше спростував чутки про те, що українські правоохоронці переслідують кримчан, яких Росія мобілізувала до своєї армії. Такі кримчани, за його словами, потерпілі відповідно до українського та міжнародного кримінального законодавства. Утім, українські правоохоронці переслідуватимуть тих громадян України з Криму, які воювали проти Збройних сил України. 

Як відомо,  за російським законодавством після п’яти місяців служби кримчан можуть скерувати до будь-якого іншого місця дислокації російської армії – до Російської Федерації, на Донбас або до Сирії

Минулого року українські правоохоронці спільно з правозахисниками передали до Міжнародного кримінального суду звернення про незаконний примус кримчан до служби в російських збройних силах. Цьогоріч прокуратура оголосила підозру “військовому комісару” Євпаторії та Сак через “примус кримчан служити в Збройних силах Росії”.

Раніше МЗС України заявило, що, призиваючи кримчан до своєї армії, Росія вчинила 12 воєнних злочинів за всі роки окупації. За даними Кримської правозахисної групи, з 2014 року Росія незаконно призвала понад 28 тисяч жителів півострова.

Правозахисники неодноразово зверталися до кримчан із закликами розповідати про факти призову, надсилаючи копії повісток, фото- й відеоматеріали на info.crimeahrg@gmail.com. Водночас вони нагадують, що українські правоохоронці не переслідують кримчан, яких Росія мобілізувала до своєї армії, та вважають їх потерпілими.

Раніше Прокуратура АРК оголосила про підозру військовим комісарам Євпаторії та Сак, Чорноморського та Роздольненського районів через “примус кримчан служити в Збройних силах Росії”.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: