Росія відправляє кримчан воювати в Сирію. Правозахисники направили докази незаконного призову в Гаагу

Дата: 25 Жовтня 2018
A+ A- Підписатися

Прокуратура Автономної республіки Крим спільно з юристами Кримської правозахисної групи, Регіонального центру з прав людини та Українською Гельсінською спілкою з прав людини передали звернення щодо незаконного призову кримчан до армії Росії до Міжнародного кримінального суду у Гаазі.

Про це представники організацій повідомили на прес-конференції в Українському кризовому медіа-центрі, передає кореспондент Центру інформації про права людини.

З весни 2015 року, коли Росія почала проводити призовну кампанію на території окупованого Криму, до російських збройних сил призвали не менше 12 тисяч чоловіків. Після анексії на півострові створили систему військового обліку, комісаріати, а Крим віддали під юрисдикцію Південного військового округу.

“За цей час ми зібрали факти підтвердження примусу, який полягає у репресивній системі, адже у Росії існує кримінальна відповідальність за ухилення від призову. Якщо ви не будете служити в армії та ігнорувати повістки, то вам загрожує штраф, а при повторному порушенні – ув’язнення”, – зауважує юрист Української Гельсінської спілки з прав людини Максим Тимочко.

Звернення щодо незаконного призову у Криму стало четвертим, яке Україна подала до Міжнародного кримінального суду: до цього експерти збирали данні щодо так званої націоналізації майна на окупованій території, депортації жителів та інші воєнні злочини. Для того, щоб подати звернення до офісу прокурору МКС, експертам знадобилось зібрати підтвердження факту злочинів.

“Ми зібрали 165 нормативно-правових актів, які підтверджують сам факт призову, знайшли 199 публікацій в медіа і на сайтах адміністрацій, які дозволили дізнатися, хто відповідає за призов на місцях і про кількість призовників по різних регіонах Криму. Також ми промоніторили більше 2 тисяч сторінки потенційних призовників в соціальних мережах, де знайшли докази незаконного призову”, – розповів про проведену роботу аналітик Кримської правозахисної групи Олександр Сєдов.

Окрім цієї інформації експертам вдалось знайти фотографії повісток, які надсилають кримчанам, що дозволило створити список осіб, причетних до порушення міжнародного законодавства. Також під час роботи стало відомо, що російська влада використовує кримчан для участі у військовій операції у Сирії. На підтвердження цього експерти знайшли інформацію про вручення 9 медалей кримчанам за участь у військових діях та декількох грамот, наданих командирам підрозділів армії Росії з Криму.

За словами Сєдова, факт примусового призову у Криму підтверджують й 33 вироки підконтрольних Кремлю судів, щодо тих хто, ухиляється від служби:

“Чотири справи з цього списку були закриті судом, але умовою цього в трьох випадках було визнання провини і публічні заяви про готовність служити в армії РФ. Кількість таких вироків збільшується і буде збільшуватися далі, адже тільки за кампанію, яка проходить зараз на півострові, російська влада планує призвати близько 3 тисяч кримчан”.

Через тиск російської влади та переслідування чоловіків у Криму деякі з них вимушені покидати дім.

“Досить багато з наших свідків розповідають про це, а  тому ми можемо говорити про ще один міжнародний злочин, а саме примусове переміщення населення”, – зауважує юрист Регіонального центру прав людини Віталій Набухотний.

Він підкреслює, що велика частина молодих хлопців з Криму, що переїхали на материкову частину України, зробила це саме через побоювання призову до армії РФ.

Прокурор прокуратури АРК Єлизавета Дзігора розповіла, що втручання міжнародних органів, зокрема суду у Гаазі, необхідне для доступу жертв злочинів Росії в окупованому Криму до правосуддя та отримання відшкодування. За її словами, з української сторони розслідування фактів порушення міжнародного права не буде зупинятись, проте його значно ускладнює відсутність доступу до окупованого півострова.

Україна сподівається, що докази злочинів Росії на окупованих територіях, які експерти надали в офіс прокурора МКС, допоможуть просунутись українській справі у Гаазі та відкрити представництво на території країни, щоб почати розслідування.

“Вся процедура, передбачена Римським статутом, діє за чіткими правилами. Наразі ми знаходимось на стадії попереднього вивчення інформаційних повідомлень та доказів вчинення воєнних злочинів на окупованій території. Наша проміжна мета, щоб розслідування розпочалось. Коли це відбудеться, ми будемо рухатись далі, передамо матеріали на розгляд МКС та очікуватимемо конкретного рішення з метою притягнення винних до відповідальності”, – зауважує Дзігора. 

Коли саме Гаага прийме рішення про початок розслідування безпосередньо на території України експерти не можуть сказати, але підкреслюють, що в практиці МКС це буде перша справа такого характеру.

“Стадія попереднього вивчення матеріалів, наприклад, для Грузії (військова агресія Росії у Абхазії та Осетії – ред.) йшла сім років, а тому зараз дуже важливо співпрацювати органам влади та правозахисникам, аби впевнити прокурора, що ці діяння відбуваються в Україні. Є підстави вважати, що він внесе подання до попередньої палати судового провадження тільки тоді, коли матиме докази не тільки по Криму, але й по Донбасу”, – підсумував Набухотний.

Довідка: Відповідно до статті 51 четвертої Женевської конвенції, окупаційній державі забороняється примушувати осіб, які перебувають під захистом, служити в її збройних або допоміжних силах. Так само забороняється тиск і пропаганда на користь добровільного вступу до армії. Переміщення громадян України на службу в регіони Росії порушує статтю 49 цієї Конвенції, а тому такі порушення можна вважати воєнним злочином. Правозахисники з Кримської правозахисної групи закликають мешканців Криму надсилати на електронну пошту (crimeahrg@gmail.com) матеріали, що підтверджують призов у Криму – повістки, фото- та відеоматеріали. Вони гарантують конфіденційність і запевняють, що такі докази допоможуть їм у притягненні до відповідальності організаторів та припинити воєнний злочин на території півострова.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter