Росія заявила про поновлення участі в “зерновій угоді”

Дата: 02 Листопада 2022
A+ A- Підписатися

У Росії заявили про продовження участі в так званій зерновій угоді, з якої вийшли 29 жовтня, після атаки на їхні судна в Севастополі. 

Про це 2 листопада повідомили в телеграм-каналі міноборони РФ.

Джерело: pexels.com

У відомстві заявили, що завдяки ООН та Туреччині їм “вдалося отримати гарантії з боку України щодо невикористання гуманітарного коридору для ведення бойових дій проти РФ”.

Водночас заяву РФ щодо отримання будь-яких гарантій 3 листопада спростували у Міністерстві закордонних справ України.

“Україна не використовувала і не планувала використовувати зерновий коридор у військових цілях, тому не давала жодних нових зобов‘язань, які виходили б за межі тих, що вже існують в “зерновій угоді”,написав речник МЗС Сергій Ніколенко на своїй сторінці у фейсбуку.

Він нагадав, що в межах угоди сторони зобов‘язалися гарантувати “безпечне та надійне середовище функціонування зернового коридору”, і Україна ніколи не наражала зерновий маршрут на небезпеку.

За словами Ніколенка, Москва повернулася до зернової угоди завдяки активній дипломатії Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша та Президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана.

“У координації з Україною вони знайшли слова, які зрозумів Путін. Це була позиція сили, а не поступка. Повернення Росії до виконання своїх зобов‘язань в межах зернової ініціативи яскраво ілюструє дієву формулу: сильна позиція + рішучі дії = результат”, — наголосили в МЗС.

“Зернову угоду” про розблокування експорту українського зерна морським шляхом підписали 22 липня 2022 року в Туреччині. Перед цим радник голови Офісу президента Михайло Подоляк наголосив, що Україна підписує угоди з ООН і Туреччиною, а не безпосередньо з РФ.

Росія підписала документ з ООН і Туреччиною окремо.

Документ не передбачав жодного супроводу суден із зерном російськими кораблями та присутності представників країни-агресора в українських портах. Всі перевірки здійснюватимуть спільні групи в турецьких територіальних водах “у разі виникнення такої потреби”, сказав він.

Уже 23 липня, наступного дня після підписання ініціативи, Росія атакувала порт Одеса, наступну атаку російські військові вчинили на порт 23 вересня. Атаки на енергетичну інфраструктуру з боку окупантів знеструмили портову інфраструктуру, проте Україна не припинила дії угоди навіть після цього.

Росія ж вирішила тимчасово зупинити дію договору через обстріл кораблів у бухті окупованого Севастополя вранці 29 жовтня. Через це судно IKARIA ANGEL з 40 тисячами тонн пшениці 30 жовтня не змогло вийти з українського порту. Продукція на його борту призначалася для жителів Ефіопії, які перебувають на межі голоду.

Польща та Європейський Союз висловили готовність допомогти Україні з експортом зерна після припинення Росією дії “зернової угоди”.

ООН та Туреччина 31 жовтня на один день погодили рух суден із зерном гуманітарним коридором на 31 жовтня: з портів Одеса, Чорноморськ та Південний вийшли 12 суден з 355 тисячами тонн агропродукції до країн Африки, Азії та Європи.

Раніше ZMINA детально розповіла, як Росія інструменталізує голод у країнах Африки у своїй неспровокованій та незаконній війні. Окупаційні збройні сили РФ викрадають українське зерно і вивозять його через тимчасово окупований Крим, зокрема до Сирії.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter