Попри загрози КиївПрайд Парк провели просто неба: говорили про права ЛГБТ-військових, євроінтеграцію та гомофобію як інструмент пропаганди

Дата: 07 Червня 2025
A+ A- Підписатися

7 червня у Києві відбувся КиївПрайд Парк – серія публічних дискусій, виступів і творчих подій, організованих на відкритому майданчику під будівлею МЗС України. Спочатку захід планували проводити на ВДНГ, однак через загрозу теракту локацію довелося змінити. Попри присутність праворадикалів і гомофобні вигуки по той бік площі, учасники та учасниці заходу провели день у спільноті, діалозі та взаємній підтримці.

Про це повідомляє кореспондентка ZMINA.

Фото: Яна Радченко / ZMINA

“Хочу коротко пояснити, чому ми обрали саме це місце. Дехто сприйняв локацію як протест перед Міністерством закордонних справ, але насправді ми обрали його, бо тут, як ми розуміємо, буде найкраще забезпечено безпеку й правопорядок. Ми вдячні МЗС за підтримку європейської інтеграції України – саме про це й говорить наш Прайд Місяць, і ця подія зокрема: освітня, благодійна, відкрита”, – підкреслила співзасновниця громадської організації “Сфера” в Харкові та голова “КиївПрайд”.

Простір КиївПрайд Парку став місцем для серії важливих розмов. Зокрема, під час першої панелі учасники обговорили службу ЛГБТІК+ людей у війську, їхню вразливість на фронті, а також потребу у рівному захисті з боку держави. Дискусію модерувала українська телеведуча, журналістка та воєнна кореспондентка Настя Станко. У розмові взяли участь ветеран і голова громадської організації “ЛГБТ військові за рівні права” Віктор Пилипенко, ветеран, держслужбовець і драг-квін актор Артур Озеров та голова руху “Ветеранка” Катерина Приймак.

Фото: Яна Радченко / ZMINA

Друга дискусія була присвячена тому, як ЛГБТІК+ спільнота може посилити євроінтеграційний курс України. Говорили про політичні зобов’язання держави, нещодавно затверджені Дорожні карти трансформацій, а також про очікування європейських партнерів щодо дотримання прав людини.

“Ми знаємо, що 14 травня Кабмін затвердив “дорожні карти” для України – тобто перелік того, що має бути реалізовано в межах євроінтеграції. Зокрема, це про реформи у сфері прав людини, функціонування демократичних інституцій та державного управління. У документах йдеться й про те, що важливо для забезпечення прав ЛГБТІК+ людей: вдосконалення законодавства щодо злочинів на ґрунті ненависті, включення сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності до переліку захищених ознак, а також – ухвалення закону про реєстровані цивільні партнерства”, – пояснила Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини ZMINA та модераторка дискусії.

У дискусії взяли участь Уповноважений з питань гендерної рівності в Естонії Крістіан Веске, Посолка Канади в Україні Наталка Цмоць, а також Анна Шаригіна. Вони обговорювали ЛГБТІК-рух в контексті європейської інтеграції України, наголошуючи на важливості захисту прав цієї спільноти. Особливу увагу учасники приділили створенню безпечних просторів для ЛГБТІК-людей, зокрема через підтримку громадських ініціатив. Високопосадовці наголосили на підтримці України в захисті прав ЛГБТІК+ та необхідності протидії загрозам, які виникають через війну та суспільні наративи.

Фото: Яна Радченко / ZMINA

Після – відбувся мікрофон підтримки, під час якого виступили представники ЛГБТІК+ руху, військові, волонтери, активісти та союзники. Вони поділилися своїми історіями, словами підтримки спільноті та закликами до солідарності – особливо в умовах повномасштабної війни. Цей формат дозволив надати слово тим, чиї події не відбулися через вимушені зміни у програмі.

У останній панелі журналістка, головна редакторка медіа “Антоніна” та артоглядачка телеканалу “Еспресо” Лєна Чиченіна разом з журналістом “Детектор медіа”  Олександром Сʼєдіним зосередилися на темі інформаційної безпеки: зокрема, як російська пропаганда використовує гомофобію для розпалювання ворожнечі всередині українського суспільства. Йшлося про методи дезінформації, роль російських спецслужб та медіа в посиленні внутрішніх конфліктів і спробах дискредитувати демократичні зміни в Україні.

Фото: Яна Радченко / ZMINA

Завершився день виступом харківського квір-хору Queer-essence. Колектив, заснований у 2019 році в PrideHub, вкотре нагадав, що активізм буває різним – зокрема музичним. Учасники хору виконали програму, присвячену темам видимості, гідності та єдності ЛГБТІК+ спільноти, і завершили день гучним, натхненним фіналом.

Фото: Яна Радченко / ZMINA

Протягом заходу організатори також збирали донати на “Поточний русоріз” для Сергія Стерненка – вдалося зібрати щонайменше 160 тисяч гривень.

Нагадаємо, що напередодні “КиївПрайд” повідомив про тиск з боку поліції та МВС, які, за словами організації, замість сприяння безпеці заходу чинили перешкоди його проведенню, погрожуючи блокуванням локації через нібито загрозу теракту. Команда попросила правоохоронців надати офіційну інформацію, припинити тиск та закликала громадськість до підтримки.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter