Російські військові, ймовірно, обстріляли “Азовсталь” фосфорними боєприпасами

Дата: 15 Травня 2022
A+ A- Підписатися

14 травня російські військові, ймовірно, обстріляли територію заводу “Азовсталь” у Маріуполі забороненими фосфорними боєприпасами. 

Про це повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко

Скриншот відео

Посадовець опублікував відео обстрілу, на якому не вказано дату знімання, а у повідомленні зазначив, що висновок щодо того, якими саме боєприпасами обстріляли територію “Азовсталі”, мають робити спеціалісти. 

У телеграм-каналі полку “Азов” 14 травня повідомляли, що російські військові скидали на захисників Маріуполя авіабомби, задіювали важку артилерію і танки, а також застосовували велику кількість піхоти для спроб штурму українських позицій. 

Скриншот відео

Андрющенко зазначив, що самі російські військові переконують, що використовували запалювальні снаряди 9М22С з термітними шарами. Про застосування таких боєприпасів Росією в Україні відомо ще з 2014-го. 

Так, в кінці липня того року на Сході виявляли обгорілі капсули від снаряда 9М22С, які містили запальну суміш. Також жителі Іловайська розповідали, що чули вибухи й бачили щось схоже на гігантський “феєрверк”, який перетворився на “вогняні кулі, що падають з неба”. 

Як каже Андрющенко, при використанні снарядів 9М22С з термітними шарами виникає займання з температурою горіння 2–2,5 тисячі градусів за Цельсієм: “Горіння зупинити майже неможливо. Пекло зійшло на землю. В “Азовсталь”. 

Повідомлення про застосування забороненого озброєння на території Маріуполя, зокрема заводу “Азовсталь”, надходили й раніше, однак підтвердити їх незалежним шляхом під час бойових дій майже неможливо. 11 квітня застосуванням хімічної зброї у місті проти українських захисників погрожував терорист “ДНР” Едуард Басурін, а невдовзі з’явилися повідомлення про скидання з ворожого безпілотника отруйної речовини невідомого походження.

Джерела “Української правди” в Міноборони тоді казали, що ймовірність застосування росіянами хімзброї дуже висока.

Під час повномасштабного вторгнення в Україну Росія широко використовує заборонене озброєння. Факти про застосування фосфорних бомб надходили з Попасної на Луганщині,  Краматорська на Донеччині та Малої Рогані на Харківщині. Обстрілюють українські міста також некерованими та касетними (123) бомбами.

Використовують загарбники й термобаричні боєприпаси, що руйнують інфраструктуру, серйозно ушкоджують внутрішні органи та спричиняють опіки, часто несумісні з життям.

Нагадаємо, коаліція “Україна. П’ята ранку”, до якої входить і Центр прав людини ZMINA, збирає та документує воєнні злочини та злочини проти людяності під час російського вторгнення для національних та міжнародних механізмів правосуддя.

 Такими злочинами вважають:

  • умисні вбивства та заподіяння тяжких страждань;
  • катування і нелюдське поводження;
  • зґвалтування;
  • руйнування і привласнення майна, не спричинене військовою необхідністю;
  • примус цивільних чи військовополонених служити в збройних силах РФ;
  • використання населення як “живих щитів”;
  • депортація до Росії чи на окуповані нею території;
  • викрадення і незаконні арешти цивільних;
  • взяття заручників;
  • напади на військових, які припинили брати участь у воєнних діях;
  • віроломне використання форми чи знаків протилежної армії, емблеми Червоного Хреста;
  • використання забороненої зброї (наприклад, касетних боєприпасів);
  • використання отруйних речовин;
  • напади на релігійні й культурні установи;
  • розграбування суспільної та особистої власності тощо.

Надсилайте інформацію і докази про такі злочини у вашому населеному пункті на електронну адресу warcrimeSOS.UA@gmail.com. Перед цим ознайомтеся з детальною пам’яткою, як робити це правильно.

Якщо у вас є дані про викрадення або страти активістів, волонтерів, журналістів, представників органів місцевого самоврядування, повідомте про них нам на адресу: tp@humanrights.org.ua.

Якщо ви бажаєте пройти навчання і долучитися до команди волонтерів Коаліції “Україна. П’ята ранку”, які документують воєнні злочини, заповніть онлайн-форму.

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter