Рада ратифікувала Стамбульську конвенцію
Верховна Рада сьогодні ратифікувала Конвенцію Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами”, відому як Стамбульська конвенція. Цей документ Україна підписала 11 років тому.
Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
За його словами, за законопроєкт №0157 “Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами” проголосували 259 депутатів, проти було лише 8 голосів. Зокрема фракція “Слуга народу” надала 193 голоси, ЄС – 9, “Батьківщина” – 0, “Платформа за життя та мир” – 15, “За майбутнє” – 2, “Голос” – 10, “Довіра” – 13, “Відновлення України” – 12, позафракційні – 5.
Володимир Зеленський подав до Верховної Ради законопроєкт “Про ратифікацію Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами” 18 червня 2022 року.
Вимога ратифікації Стамбульської конвенції озвучувалася деякими державами–членами ЄС як передумова затвердження статусу кандидата на членство в Євросоюзі.
Петиції на сайті президента про необхідність ратифікувати Стамбульську конвенцію двічі набирали понад 25 тисяч голосів – в травні 2020-го та у лютому 2022 року.
Стамбульська конвенція або Конвенція Ради Європи про попередження і боротьбу з насильством щодо жінок і домашнього насильства – міжнародна угода, відкрита для підписання 11 травня 2011 у Стамбулі.
Читайте також: Захист від домашнього насильства: що потрібно знати про Стамбульську конвенцію
Це перший подібний документ, який юридично зобов’язує створити правову базу для боротьби з насильством щодо жінок. Країни, що приєдналися до конвенції, повинні криміналізувати психологічне насильство, переслідування, фізичне і сексуальне насильство, примусовий шлюб, примусові аборти та стерилізацію.
Документ підписали 46 країн і Євросоюз. Проте ще 11 з них, у тому числі й Україна, не ратифікували цю угоду. Здебільшого це відбувалось через протести представників церков та прихильників так званих “традиційних цінностей”.
Як повідомили джерела LB в “Слузі народу” дискусії щодо ратифікації конвенції продовжувались і напередодні голосування.
“Проти ратифікації виступають як УПЦ МП, так і ПЦУ з УГКЦ. Багато депутатів бояться, що таким чином просто втратять підтримку на місцях. Але президент вимагає від нас голосувати. Інакше – розпустить нас та зробить правильно. Фракція дасть 200—205 голосів. Інше ми доберемо голосами груп”, – прогнозував один з депутатів.
Інший парламентар розповів, що в неділю відбулося засідання фракції, де спікер Руслан Стефанчук та прем’єр Денис Шмигаль “особисто просили депутатів голосувати за конвенцію, оскільки це треба для отримання статусу кандидата в ЄС”. Хоча всередині фракції є багато тих, хто не згоден.
Нагадаємо, у червні 2022 року Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій вчергове виступила проти ратифікації в Україні Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами.
Всеукраїнська рада церков і релігійних організацій систематично виступає проти ратифікації Стамбульської конвенції, однак ратифікації від української влади вимагають вже щонайменше 50 тисяч українців: дві відповідні петиції набрали необхідну кількість голосів у травні 2020-го та у січні 2022-го.
Верховна Рада вже намагалась ратифікувати Стамбульську конвенцію у 2017-му, однак натомість ухвалила закон “Про запобігання та протидію домашньому насильству” та закон, що мав допомогти реалізувати положення конвенції. Завдяки закликам ради церков та поправкам нардепів з тексту вилучили поняття “гендер”, “гендерна ідентичність”, “гендерно зумовлене насильство”, “гендерні стереотипи” та “сексуальна орієнтація”.
Депутатки, які намагались повернути до тексту ці положення, пояснювали, що конвенція ґрунтується на розумінні того, що в основі насильства щодо жінок, включаючи домашнє, є гендерна нерівність, та що рівність між жінками та чоловіками є ключовим елементом запобігання та викорінення цього явища.
Минулого року Венеційська комісія розвіювала міфи щодо наявності “гомопропаганди” в Стамбульській конвенції. Про це її попросив міністр юстиції Вірменії, де ратифікації документа також заважають релігійні організації та традиціоналісти.
Нагадаємо, що торік до поліції про домашнє насильство повідомили на 56% більше громадян, ніж у 2020-му.
Раніше ZMINA розповідала історію дніпрянки Марини Полях, яка, захищаючись, убила свого кривдника. Той знущався з неї впродовж двох років. До того як узятися за ніж, жінка 22 рази зверталася до поліції із заявами про насильство з боку колишнього співмешканця. Проте реального захисту з боку держави так і не дочекалася.