Понад сто тисяч людей вимагають, щоб Іран не головував під час форуму Ради з прав людини ООН
Понад 102 тисячі людей вимагають, щоб Іран усунули від головування в Соціальному форумі Ради ООН з прав людини починаючи з 2 листопада 2023 року.
Підписати петицію можна на сайті Change.org.
Рада складається із 47 держав-членів, яких обирають більшістю членів Генеральної Асамблеї ООН шляхом прямого та таємного голосування. Генеральна Асамблея бере до уваги внесок держав-кандидатів у просування та захист прав людини, а також їхні добровільні обіцянки та зобов’язання щодо цього, йдеться на сайті органу.
Членство в раді базується на справедливому географічному розподілі: по 13 місць мають африканські держави та країни Азії й Тихого океану, вісім місць – країни Латинської Америки та Карибського басейну, сім місць – західноєвропейські та інші держави, шість місць – країни Східної Європи. Нещодавно Росія безрезультатно намагалася потрапити до ради.
Рада з прав людини також має бюро, що складається з п’яти осіб, а саме одного президента й чотирьох віцепрезидентів, які представляють п’ять регіональних груп. Вони діють протягом року, відповідно до річного циклу ради.
Форум, головою якого обрали Іран, є щорічною дискусією, організованою Радою з прав людини.
“Дискусію веде голова-доповідач форуму, який щорічно призначається Радою з прав людини серед кандидатів, відібраних усередині регіональних груп”, – розповідають в ООН.
Проти головування Ірану виступають, зокрема, правозахисники з незалежної неурядової організації UN Watch. Вони кажуть, що група, до якої належить Іран, обіймала відповідну посаду чотири рази за останні шість років, відмовивши в ротації кільком іншим регіональним групам.
У ЄС головування Ірану в Раді з прав людини ООН обговорювали в Європарламенті, а міністерка оборони Чехії Яна Чорнохова в соцмережах написала, що тепер “чорнило на Статуті ООН має розтанути”.
“Це не глюк, це політика ООН”, – додала вона.
Цього року ООН критикували за те, що Росія місяць головувала в раді безпеки організації. Це місце в ООН змінюється щомісяця, а черговість визначається в алфавітному порядку назв англійською мовою.
Востаннє Росія керувала радою в лютому 2022-го, коли повномасштабно вдерлася в Україну.
Нагадаємо, що нещодавно Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликав реформувати міжнародні інститути, зокрема Раду Безпеки ООН, бо “світ змінився”. Зробив він це за рік після того, як з таким самим закликом виступив президент України Володимир Зеленський.