Парламентський комітет підтримав розкритикований фахівцями законопроєкт про діджиталізацію прописки
Парламентський комітет з питань прав людини рекомендує Верховній Раді ухвалити за основу законопроєкт №5463 “Про реалізацію публічних електронних послуг з реєстрації та декларування місця проживання в Україні”. Водночас комітет повернув на доопрацювання альтернативний законопроєкт №5463-1, що пропонував запровадження повідомної системи реєстрації місця проживання.
Відповідне рішення ухвалили на засіданні 16 червня.
Ініціаторами законопроєкту №5463 стала група депутатів, зокрема голова Комітету з питань прав людини Дмитро Лубінець. Як стверджували автори, у разі ухвалення документа зареєструватись у помешканні українці зможуть онлайн, авторизувавшись у застосунку “Дія” або на порталі, де просто треба зазначити адресу нової прописки.
Водночас фахівці, які детальніше дослідили запропоновані депутатами ідеї, вказували, що проєкт закону не робить чинної процедури легшою, бо для реєстрації доведеться вказувати реквізити тих самих документів, які люди мусять збирати й зараз. Стосується це й дозволу власника орендованого житла, отримання якого є складним завданням, особливо для орендарів.
Нагадаємо, що близько 12% українців живуть не за місцем реєстрації. Це еквівалентно щонайменше 3,3 мільйона дорослого населення. Однак громадяни часто не бачать проблем з інститутом прописки, бо розв’язують їх корупційно.
Відсутність прописки впливає на реалізацію великої кількості прав. Так, українці, що живуть не за місцем реєстрації, рідше беруть участь у виборах. Як бар’єр у доступі до правосуддя сприймає реєстрацію кожен восьмий мобільний громадянин. Впливає прописка навіть на права дітей.