Добровільно чи через суд: як зняти з реєстрації людину, яка тривалий час не живе за “пропискою”

Дата: 18 Жовтня 2019
A+ A- Підписатися

Якщо у вашому житлі зареєстрована особа, яка тривалий час не проживає за місцем “прописки”, ви маєте право зняти її з реєстрації. Проте існує багато нюансів такої процедури, на які необхідно звертати увагу.

прописка

Роз’яснення з цього приводу надає юрист Кам’янка-Бузького офісу Мережі правового розвитку Андрій Корбецький.

До офісу мережі звернувся житель міста Кам’янка-Бузька Львівської області з питанням про виписування людини, яка зареєстрована в його квартирі, але вже тривалий час там не проживає.

Стаття 47 Конституції України проголошує, що кожен має право на житло. Держава повинна створити умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду.

Водночас, реалізуючи право на житло, людина може користуватися тільки тим житлом, право користування яким у неї виникло з правочину або на підставі закону.

Відповідно до законодавства, таке право виникає у власника житла (глава 28 Цивільного кодексу України), членів його сім’ї (статті 405 ЦК, 156 Житлового кодексу Української РСР), орендаря житла (статті 810 ЦК, 61 ЖК), членів його сім’ї (статті 816 ЦК, 64, 160 ЖК) тощо.

Зняти особу з місця реєстрації можна як у добровільному, так і в судовому порядку.

Найшвидший шлях – це, звісно, добровільна згода. В такому разі особа повинна подати заяву до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або до центру надання адміністративних послуг за місцерозташуванням житла, де вона зареєстрована, і сплатити адміністративний збір у розмірі 0,0085 мінімальної заробітної плати. Якщо ж особа не може самостійно подати заяву, від її імені це може зробити представник за довіреністю. В день подання заяви та всіх необхідних документів орган реєстрації ухвалює рішення про зняття з реєстрації або про відмову в знятті з реєстрації місця проживання особи та вносить відомості про зняття з реєстрації місця проживання в паспорт (або інший документ, який посвідчує особу громадянина).

Водночас за заявою особи зняття з реєстрації може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання. Оскільки, згідно зі статтею 6 Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання”, кожен громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані зареєструвати своє місце проживання, особі необхідно звертатися до органу реєстрації за місцерозташуванням житлового приміщення, в якому особа бажає зареєструватися.

Важливо звернути увагу на те, що законодавство розрізняє зняття з реєстрації особи, яка є членом сім’ї власника, і зняття з реєстрації особи, що не є членом сім’ї.

Відповідно до норм Житлового кодексу України, до членів сім’ї власника житлового приміщення належать: чоловік або дружина власника, їхні діти та батьки. Також членами сім’ї власника можуть визнати й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.

Отже, якщо особа, яка не є членом сім’ї власника, не погоджується на добровільне зняття з реєстрації місця проживання, власник житла може звернутися до вищевказаних органів із заявою та документами, які підтверджують, що саме він є власником (свідоцтво про право власності на нерухоме майно, інформаційна довідка та ін.). Документи, які підтверджують право власності на житлове приміщення, є підставою для задоволення прохання власника про зняття з реєстрації іншої особи.

Крім цього, власник житлового приміщення в будь-який час може звернутися до суду з позовом про визнання особи такою, що втратила право на користування житловим приміщенням, і просити зняти її з реєстрації.

Це підтверджується й судовою практикою. Так, у правовій позиції Судової палати в цивільних справах Верховного Суду України в справі №6-709цс16 зазначається, що власник має право вимагати від осіб, які не є членами його сім’ї, а також не належать до кола осіб, що постійно проживають разом з ним і ведуть з ним спільне господарство, усунення порушень свого права власності в будь-який час.

Після того як судове рішення набуде чинності, власник житла має звернутися з цим рішенням та заявою про зняття особи з реєстрації місця проживання до органів реєстрації: виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або до центру надання адміністративних послуг за місцерозташуванням житлового приміщення, в якому зареєстрована особа.

Інша ситуація виникає, коли зняти з реєстрації необхідно члена сім’ї власника.

Відповідно до статті 405 ЦК України, член сім’ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.

У такому разі власник житлового приміщення після спливу одного року (якщо житлове приміщення перебуває в приватній власності) або шести місяців (якщо житлове приміщення перебуває в комунальній або державній власності) з моменту припинення проживання в ньому члена його сім’ї має право звернутися до суду з позовом про визнання особи такою, що втратила право на користування житловим приміщенням. Також необхідно надати документальні підтвердження, якими слугуватимуть: довідка про склад сім’ї, рішення суду або свідоцтво про розірвання шлюбу, що підтвердить, що особа, яку хочуть зняти з реєстрації, не є членом вашої сім’ї.

У разі якщо такі документи відсутні, але особа не є вам близьким родичем, можна робити посилання в позовній заяві на положення статей 64 та 156 ЖК України, в яких зазначається, що до членів сім’ї власника житла належать дружина (чоловік) власника житла, їхні діти і батьки, а також інші особи, якщо вони постійно проживають спільно з власником житла та ведуть з ним спільне господарство. Водночас потрібно буде доводити вже другу підставу для зняття з реєстрації – непроживання протягом року в житлі за місцем реєстрації, а також те, що з цією особою не ведеться спільного господарства.


Офіси Мережі правового розвитку створені та працюють за підтримки  програмної ініціативи “Права людини та правосуддя” Міжнародного фонду “Відродження”.

 
Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter