Росіяни викрали та незаконно утримують понад три роки пенсіонера з Київщини Миколу Ярмоленка
У середині березня 2022 року росіяни просто з будинку викрали 67-річного мешканця села Блиставиця Бучанського району Миколу Ярмоленка. Після цього окупанти незаконно утримували чоловіка в окупованому Севастополі та в Новозибкові на території РФ. Наразі він перебуває в незаконному ув’язненні в місті Камишин Волгоградської області.
Про це виданню ZMINA повідомив його син Андрій Ярмоленко.

За його словами, під час окупації в Блиставиці розміщувалися російські та кадирівські підрозділи.
10 березня 2022 року Микола допоміг дружині евакуюватися, а сам залишився дома доглядати за будинком та 80-річною сусідкою.
“Під час обстрілів батьки разом із сусідкою ховалися в літній кухні. Там стояла груба, яку вони топили, та був “погребок”, у якому можна було сховатися. Ще батьки носили воду для літніх людей, які залишилися в селі”, – каже чоловік.
Того дня російські військові прийшли до будинку Ярмоленків, але, не заставши їх удома, запитали в сусідки, де господарі. Вона їм відповіла, що Микола повіз дружину на велосипеді до евакуаційних автобусів у Бучі.
“Тоді вони сказали: “Якщо він повернеться, хай з будинку не виходить”. Востаннє я з батьком спілкувався 14 березня, і він тоді сказав, що в нього все гаразд. Наступного дня він уже не виходив на зв’язок. Тобто ми не знаємо, коли саме його забрали. Коли мама повернулася додому, то не знайшла в будинку татових документів – паспорта та пенсійного. Замки в будинку та літній кухні були вирвані “з м’ясом”, – пригадує чоловік.
Після зникнення Миколи рідні пів року не знали про його місце перебування. Пізніше з ними зв’язався колишній полонений, який розповів, що Ярмоленка з Київщини перевезли до табору для військовополонених в окупованому Севастополі. Звідти його етапували до СІЗО № 2 в Новозибкові Брянської області РФ. Наразі чоловік перебуває в СІЗО № 2 міста Камишин Волгоградської області.
“Якщо порівнювати умови тримання та харчування в окупованому Севастополі з Новозибковим, то в Криму було краще. Ще звільнений з полону казав, що мій батько за ним доглядав”, – каже син.
Оскільки утримання Миколи в полоні підтвердив МКЧХ, рідні отримали від нього три листи. У останньому, який надійшов у 2023 році, він написав: “У мене все добре. Чекаю на обмін”. Андрій зі свого боку весь час надсилає батькові листи, але відповідей від нього не отримує.
Один зі свідків розповів Ярмоленку, що коли він був у Камишині, то перетинався з його батьком. За його словами, через вік та нелюдські умови тримання в Миколи значно погіршилося здоров’я.
“Також очевидці розповідали, що на початку всіх били та допитували. Зараз я не маю інформації, що з моїм батьком відбувається. Звісно, вік бере своє”, – додає із сумом син.
До війни в Миколи був тромбоз на ногах, який навіть не піддавався хірургічному лікуванню.
Андрій розчарований зустрічами з представниками української влади, дотичними до обмінів.
“Куди я тільки не звертався, все марно. Нас скрізь ігнорують і кажуть, що всі цивільні рівні. Тобто не має значення, що мого літнього батька ні за що тримають у РФ”, – бідкається чоловік.
Центр прав людини ZMINA разом з українськими та міжнародними партнерами документує насильницькі зникнення, затримання та викрадення цивільних осіб на тимчасово окупованих територіях. Якщо ваші рідні зникли або ви маєте побоювання, що їх могли викрасти, – напишіть, будь ласка, на нашу електронну адресу ys@zmina.ua. Наш представник зв’яжеться з вами.
Отримана інформація за згодою заявника буде використана для звернень до національних та міжнародних слідчих органів, а також міжнародних організацій для внесення ними інформації до періодичних звітів, зокрема до Комітету ООН проти тортур, Незалежної міжнародної комісії ООН з розслідувань подій в Україні, Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, Міжнародного кримінального суду тощо, для документування та подальшого розслідування скоєних воєнних злочинів в Україні й притягнення винних до відповідальності.