Парламент може заборонити в Україні деякі види пластикових пакетів

Дата: 26 Вересня 2019
A+ A- Підписатися

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №2051-1 “Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України”, який може заборонити використовувати в Україні деякі види пакетів. 

Документ опублікували на сайті Верховної Ради. 

Законопроєкт на розгляд парламенту подала група депутатів партії “Слуга народу”. У пояснювальній записці автори документа зауважують, що питання сміття в Україні стоїть надто гостро. 

“Щороку кожен українець використовує близько 500 поліетиленових пакетів, в той час як у ЄС цей показник наближається в середньому до 90 пакетів. Усього близько 6% від їх загального числа направляють на переробку”, – стверджують вони. 

Депутати підкреслюють, що недостатнє законодавче регулювання в Україні спричинило колізію, яка вводить в оману українців, що купують так звані біорозкладні пакети. 

“Пакети, які торгові мережі називають “біопакетами”, на 99% складаються зі звичайного поліетилену та на 1% з оксорозкладної домішки. Розпад таких пакетів відбувається виключно при умові доступу кисню. Якщо пакет потрапляє на звалище у товщу відходів – з ним нічого не відбувається. Якщо пакет таки розпадається, то утворює мільйони мікроскопічних частинок пластику. Ці частинки пластику нікуди не зникають і назавжди залишаються в ґрунтах і воді. Разом із водою і їжею мікропластик потрапляє в організм людини”, – розповідають вони.

Парламентарі пропонують заборонити реалізацію пластикових пакетів завтовшки до 50 мкм і оксорозкладних (оксобіорозкладних) пластикових пакетів на території України з 1 січня 2022 року та запровадити штрафи за їхній продаж. 

Заборона, згідно з проєктом, не поширюватиметься на надлегкі пакети (завтовшки до 15 мкм) завширшки до 225 мм (без бічних складок), завглибшки до 345 мм (з бічними складками) і завдовжки до 450 мм (з ручками), які використовують як первинну упаковку свіжої риби, м’яса і продуктів з них, сипучих продуктів та льоду.

Депутати також хочуть, щоб пакети, які не відповідатимуть вимогам, але залишатимуться в магазинах до 1 січня 2022 року, утилізували за власний кошт господарі, що їх придбали.

Як відомо, на початку цього року депутати минулого скликання вже вносили законопроєкт, який мав заборонити надання поліетиленових пакетів на безоплатній основі з 1 січня 2021 року, реалізацію поліетиленових пакетів з товщиною стінки до 50 мікрон з 1 січня 2022 року, а також запровадити обов’язкову сертифікацію пакетів на придатність до біорозкладу. Проте на сьогодні, згідно з інформацією на сайті парламенту, цей документ відкликали. 

Нагадаємо, що нещодавно Україна опинилася на дев’ятому шаблі рейтингу країн з найбільшим обсягом сміття на одного жителя.

Проблема відходів не унікальна для України. Сміття, яке залишають після себе люди, вчені знаходять у найрізноманітніших точках світу. Нещодавно влада Непалу відправила спеціальну експедицію на найвищу гору планети Еверест, щоб прибрати звідти пластик та мертві тіла, які її засмічують. Комерційний альпінізм на Еверест за останні десятки років набув масового характеру: станом на початок липня минулого року на найвищу гору світу піднялися понад 9 тисяч людей, які залишають після себе тонни відходів. Пластиковий пакет знайшли й у найглибшій точці світу – Маріанському жолобі. 

Поділитися:
Якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: